کد خبر:91390
پ
کتابخانه ملی ایران
رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران خبر داد

عضویت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در نهاد جهانی ایکوم

رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران از عضویت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در نهاد جهانی ایکوم خبر داد.

رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران از عضویت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در نهاد جهانی ایکوم خبر داد.

 

*** کتابخانه ملی به عضویت کمیته ملی موزه‌های ایران درآمد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم)، در این‌باره اظهار کرد:

بنابر تعریف جدید موزه از منظر و دیدگاه شورای بین‌المللی موزه‌ها، موزه به نهادهای غیرانتفاعی که به شناخت،

حفاظت و معرفی بخشی از میراث فرهنگی، تاریخی، طبیعی و هنری بشر می‌پردازند و ورود و خروج به این اماکن آزاد بوده و افراد و مردم می‌توانند از این آثار بازدید و استفاده کنند، اطلاق می‌شود.

احمد محیط طباطبایی افزود: با توجه به این تعاریف، کتابخانه‌های ملی، آرشیوهای ملی و …. موزه تلقی می‌شوند، براین اساس با حمایت اشرف بروجردی مشاور رئیس جمهور و ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مجموعه «سازمان اسناد و کتابخانه ملی» به عنوان یک موزه به عضویت کمیته ملی موزه‌های ایران درآمده و در کنار سایر فعالیت خود از این منظر نیز جهت انتقال فرهنگ از نسلی به نسلی دیگر می‌پردازد.

وی ادامه داد: آغاز رسمی عضویت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در کمیته ملی موزه‌ها، با برپایی نمایشگاه «نور در اماکن مقدس اصفهان» صورت می‌پذیرد، که توسط نیکولتا زاگورا  نماینده ایکوم رومانی طراحی و با همکاری ایکوم ایران اجرا می‌شود.

 

*** برگزاری نمایشگاه نقاشی نور در اماکن مقدس اصفهان

 

رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران بیان کرد: همچنین قابل توجه است که عضویت کتابخانه ملی ایران، در کمیته ملی موزه‌ها برای نخستین‌بار است که اتفاق می‌افتد، زیرا در گذشته این تصور بود که کتابخانه ملی ایران، بخشی از فضای خود را اختصاص به گالری موزه‌ای می‌دهد، درحالیکه همه ماهیت سازمان اسناد و کتابخانه ملی یک موزه است و این اتفاق در حوزه موزه‌داری در ایران بسیار نوین و جدید است.

در نمایشگاه «نور در اماکن مقدس اصفهان» ۳۰ اثر نقاشی از ۱۰ هنرمند ایرانی و اروپایی ازجمله ۵ نقاش از کشورهای رومانی، اکراین، جمهوری چک، کرواسی، استونی، و همچنین نقاشان ایرانی از جمله ابوسعید اسدی، حامد نوروزی، بارانا سعادت، زهرا  شفیع و اوژن شیراوژن برپا می‌شود.

نقاشی‌های این نمایشگاه به مدت ۱۰ روز در اصفهان کار شده است، که شامل تصاویر اماکنی همچون چهل ستون، میدان نقش جهان، مسجد جامع و مکان‌های مقدس اصفهان است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، این نمایشگاه که به پیشنهاد نیکولتا زاگورا نماینده ایکوم رومانی طراحی شده است، با همکاری ایکوم ایران، سفارتخانه رومانی و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران عضو جدید ایکوم در روز سه شنبه ۲۸ خرداد ساعت ۱۶ افتتاح می‌شود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید