کد خبر:91722
پ
آتش سوزی پارس جنوبی
معاون عملیات و پشتیبانی شرکت نفت و گاز پارس:

علت آتش سوزی سکوی ۹ پارس جنوبی مشخص شد

معاون عملیات و پشتیبانی شرکت نفت و گاز پارس از مشخص شدن علت بروز آتش سوزی سکوی ۹ پارس جنوبی خبر داد.

معاون عملیات و پشتیبانی شرکت نفت و گاز پارس از مشخص شدن علت بروز آتش سوزی سکوی ۹ پارس جنوبی خبر داد.

 

*** علت بروز حادثه در سکوی ۹ پارس جنوبی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، یحیی رشیدی از مشخص شدن علت آتش سوزی سکوی ۹ پارس جنوبی ، خبر داد و اظهار کرد:

علت بروز حادثه در سکوی ۹ پارس جنوبی، پارگی یکی از خطوط لوله فرایندی ناشی از خوردگی درونی قسمتی از زانوی خروجی محفظه ارسال توپک بوده است.

رشیدی اظهار کرد: شناسایی دلیل حادثه آتش سوزی در سکوی ۹ پارس جنوبی پس از اعزام تیم‌های کارشناسی و ارزیابی قسمت‌های آسیب دیده این سکو صورت گرفته است.

سکوی ۹ پارس جنوبی یکی از سه سکوی فازهای ۶ تا ۸ پارس جنوبی ، بعد از ظهر چهارشنبه ۲۲ خردادماه دچار حریق شد و کمتر از دوساعت پس از حضور تیم های آتش نشانی ، آتش سوزی مهار وعملیات اطفاء پایان یافت.

 

*** پارگی در یکی از خطوط لوله فرآیندی سکوی ۹ پارس جنوبی

 

معاون عملیات و پشتیبانی شرکت نفت و گاز پارس در تشریح این حادثه افزود:

پس از وقوع حادثه پارگی در یکی از خطوط لوله فرآیندی سکوی SPD9 پارس جنوبی که در شرایط نرمال کاری، در مسیر جریان گاز قرار ندارد، آتش سوزی موضعی همراه با صدای انفجاری رخ داد که به اقلام جانبی سکو نظیر کانکس انبار و اتاقک جرثقیل سکو سرایت کرد.

وی، پارگی خط لوله ناشی از خوردگی درونی قسمتی از پیگ لانچر و نشت گاز را دلیل آتش سوزی بخشی از سکوی ۹ پارس جنوبی اعلام کرد و گفت:

با مهارت ویژه و عملکرد دقیق بخش‌های مرتبط با این حادثه و واکنش سریع سیستم‌های کنترلی سکو، سامانه‌های ایمنی و قطع اضطراری سکو بلافاصله وارد عمل شده و ضمن ایزوله کردن ورودی و خروجی گاز و تخلیه حجم باقی مانده از سیال سکو به مشعل‌ها، از ایجاد یک حادثه در ابعاد وسیع جلوگیری شد.

 

*** سکوی آسیب دیده در اولویت بازسازی قرار دارد

 

رشیدی با اشاره به اینکه به هیچ یک از بخش‌های اصلی سکوی آسیب نرسیده است، گفت:

در مورد بازسازی بخش‌های صدمه دیده، تیم‌های مختلف مدیریت مهندسی ساختمان و مدیریت تولید و عملیات هم اکنون در حال ارزیابی این موضوع هستند.

معاون عملیات و پشتیبانی شرکت نفت و گاز پارس، بازسازی سریع بخش آسیب دیده این سکو را از اولویت‌های اصلی عملیات تولید خواند و گفت:

با توجه به تمرکز تیم‌های مختلف بر این برنامه، انتظار داریم سکوی ۹ پارس جنوبی تا قبل از آغاز فصل سرد سال، در مدار تولید قرار گیرد.

 
*** میزان خسارت ناشی از آتش سوزی

 

وی افزود: به دلیل عملکرد و اقدامات مناسب نفرات شاغل سکوی ۹ پارس جنوبی در زمان حادثه و حضور به موقع تیم آتش نشان در موقعیت، حادثه در زمان کوتاه مهار شده و خوشبختانه خسارت ناشی از حریق در این سکو کمتر از براوردهای اولیه پس از آتش سوزی است.

رشیدی با اشاره به اینکه کارکنان مستقر در سکو بلافاصله پس از ایمن سازی وضعیت مطابق دستورالعمل‌های موجود، ضمن اعلام شرایط اضطراری و درخواست امداد، نسبت به ترک ایمن سکو از طریق قایق نجات اقدام کردند، گفت:

با اعلام شرایط اضطراری و تشکیل کمیته بحران، بلافاصله یک شناور تندرو و شش شناور آتش خوار مستقر در منطقه عازم محل سکو شدند و ظرف مدت ۲ ساعت نسبت به اطفاء حریق و خنک سازی سکو و نیز امداد رسانی و انتقال نفرات مستقر در قایق به موقعیت‌های ایمن در سکوهای مجاور اقدام کردند.

 

*** جراحت حزئی چهار نفر از کارکنان

 

معاون عملیات و پشتیبانی شرکت نفت و گاز پارس بابیان اینکه خوشبختانه این اقدامات موجب شد تا آتش سوزی بدون تلفات جانی به پایان برسد، اظهار کرد:

البته حادثه سکوی ۹ پارس جنوبی ، چهار نفر از کارکنان جراحت‌های بسیار جزئی داشتند که در همان دقایق ورود به عسلویه ، پس از درمان سرپایی ترخیص شدند.

وی از تشکیل یک کارگروه تخصصی با هدف ارزیابی دقیق اقدامات پس از حادثه و پیگیری با شرکت بیمه کننده جهت برآورد خسارت خبر داد و اظهار کرد:

هم اکنون مقدمات عملیات بازسازی و راه اندازی مجدد سکوی یاد شده در جریان است.

 

*** آغاز پایش دو سکوی مشابه پارس جنوبی

 

بر اساس بررسی‌های انجام شده، طراحی نامناسب این قسمت از خط لوله سکوی ۹ پارس جنوبی توسط پیمانکار خارجی (استات اویل) به گونه‌ای بوده است که مواد تزریقی بازدارنده خوردگی خط لوله، قادر به پوشش نقطه حادثه دیده نبوده و با ایجاد خوردگی تدریجی توانایی تحمل فشار گاز را نداشته است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون عملیات و پشتیبانی شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه دو سکوی دیگر پارس جنوبی نیز مشابه همین سکوی آسیب دیده  طراحی و ساخته شده، اظهار کرد:

کار پایش این سکوها هم آغاز شده و در حال بررسی هستند.

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید