کد خبر:91862
پ
معامله قرن

معامله قرن یا مغالطه قرن ترامپ؟

معامله قرن شعاری است که دولت آمریکا از زمان راهیابی دونالد ترامپ به کاخ سفید سر می‌دهد که مدعی است به بیش از ۷۰ سال جدال اسرائیل با فلسطینیان پایان خواهد داد، اما برخی مولفه‌های این طرح که در واقع مغالطه قرن هست، بسیار جنجال‌برانگیز شده است.

معامله قرن شعاری است که دولت آمریکا از زمان راهیابی دونالد ترامپ به کاخ سفید سر می‌دهد که مدعی است به بیش از ۷۰ سال جدال اسرائیل با فلسطینیان پایان خواهد داد، اما برخی مولفه‌های این طرح که در واقع مغالطه قرن هست، بسیار جنجال‌برانگیز شده است.

 

*** معامله قرن یا مغالطه قرن ترامپ

 

به گزارش خبرگزاری سروش، یکی از تحلیلگران با سابقه سیاسی کشور در یاداشتی به برخی از مولفه‌های جنجال‌برانگیز این طرح پرداخته است.

حسن عابدینی در یادداشت خود با عنوان «مغالطه قرن ترامپ» از ماهیت طرح، معماران اصلی و حامیان اجرایی معامله‌قرن و تاریخچه طرح‌های مختلفی که پیرامون این جدال قدیم مطرح شده تا موافقان و مخالفان و اهداف این طرح که آنها را برخی مولفه‌های جنجال برانگیز طرح مذکور می‌نامد، سخن گفته است.

 

*** مولفه‌های جنجال برانگیز معامله قرن

 

نویسنده در یادداشت خود نوشته است:

 

معامله قرن شعاری است که دولت آمریکا از زمان راهیابی دونالد ترامپ به کاخ سفید سر‌ می‌دهد که مدعی است به بیش از ۷۰ سال جدال اسرائیل با فلسطینیان پایان خواهد داد.

برخی مولفه‌های این طرح که مغالطه قرن می‌باشد و بسیار جنجال برانگیز شده است، به شرح ذیل است:

 

۱-  جرد کوشنر، داماد دونالد ترامپ در کنار جیسون گرین‌بلت، فرستاده ویژه آمریکا در امور خاورمیانه و دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل معماران اصلی معامله قرن هستند.

۲-  محمدبن سلمان ولیعهد سعودی ، محمدبن زاید ولیعهد امارات و محمد دحلان عضو جدا شده فتح متهم به جاسوسی برای اسراییل حامیان اجرایی معامله قرن هستنند.

۳- ده طرح پیش از انقلاب اسلامی و بیست طرح پس از انقلاب اسلامی برای چاره اندیشی موضوع فلسطین و رژیم صهیونیستی ارائه شد که هیچ یک ثمربخش نبوده است.

۴-  زمین در برابر صلح  و امنیت در برابر صلح طی چهار دهه گذشته در چارچوب طرح‌های سارش ناکام بود، و طرح جدید نیز که پول در برابر صلح است نیز کارگشا نخواهد بود.

۵-  چالش اصلی معامله قرن شامل قدرت دولت فلسطینی، محدوده مرزی، آینده شهرک‌های صهیونیست‌نشین، سرنوشت آوارگان و محل پایتخت است که همه موارد به نفع صهیونیست‌ها تنظیم شده است.

۶-  کاخ سفید کوشش می‌کند، هزینه‌هایی که از جییب مالیات دهندگان آمریکایی به اسرائیل پرداخت می‌شد را در قالب معامله قرن از دلارهای نفتی ارتجاع عرب بپردازد.

۷-  فلسطینی‌ها حتی جناح سازشکار دولت خودگردان که صدها ساعت با اسراییلی‌ها سر میز مذاکره نشسته‌اند با معامله قرن مخالفند.

۸-  اتحادیه اروپا و روسیه چندان مورد مشورت قرار نگرفته‌اند. دمکرات‌ها و برخی جمهوری خواهان آمریکایی نیز آن را قابل اجرا نمی‌دانند و در یک کلمه می‌توان گفت، اجماع بین المللی برای معامله قرن وجود ندارد.

۹-  ساخت واحدهایی برای پشتیبانی مردم غزه در صحرای سینا، انتقال چالش کرانه غربی به اردن، ماندگار کردن ابدی آوارگان فلسطینی در لبنان و… تلاشی است برای تبدیل کردن مناقشه فلسطینان با کشورهای عربی و به دیگر سخن عربی-عربی کردن چالش است.

۱۰-  آزادی قبله، نخستین آرمان اصلی امت اسلامی است و مقاومت اسلامی معتقد به سرزمین فلسطین از نهر تا بحر است. معامله قرن یا هر طرح سازشی که به این اصل پایبند نباشد بی‌تردید قابل پذیرش نیست.

 

نویسنده: حسن عابدینی، تحلیلگر مسائل سیاسی

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 15 =

کلید مقابل را فعال کنید