کد خبر:91970
پ
همتی
رئیس‌ کل بانک مرکزی اعلام کرد

بازار باز ؛ مهم‌ترین ابزار برای کنترل نرخ بهره کوتاه مدت

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به کارکرد و ویژگی‌های بازار متشکل ارزی، بازار باز را مهم‌ترین ابزار برای کنترل نرخ بهره کوتاه مدت دانست.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به کارکرد و ویژگی‌های بازار متشکل ارزی، بازار باز را مهم‌ترین ابزار برای کنترل نرخ بهره کوتاه مدت دانست.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عبدالناصر همتی ضمن اشاره به کارکرد و ویژگی‌های بازار متشکل ارزی به عملیات بازار باز اشاره و تاکید کرد:

بازار باز مهم‌ترین ابزار برای کنترل نرخ بهره کوتاه مدت است و در بسیاری از بانک‌های مرکزی به کار می‌رود.

 

*** استفاده از تجارب کشورهای دیگر در زمینه عملیات بازار باز

 

بنا به گفته رئیس کل بانک مرکزی، این بانک در نظر دارد از تجارب کشورهای دیگر در زمینه عملیات بازار باز به واسطه برگزاری کارگاه‌های آموزشی بهره‌مند شود.

همتی تاکید کرد که این بانک با اجماع نظرات، وسواس و دقت نظری خاص و با اطمینان حاصل کردن از آمادگی‌های مورد نیاز نسبت به عملیاتی کردن بازار متشکل ارزی و نیز عملیات بازار باز اقدام می‌کند.

به گفته همتی، اجرایی کردن عملیات بازار و شکل گیری بازار متشکل ارزی نهادسازی مناسبی است که ابزارهای مورد نیاز بانک مرکزی را برای سیاست‌گذاری پولی و ارزی در اختیار این بانک می‌گذارد.

 

*** مهم‌ترین ابزارهای سیاست‌گذاری بانک مرکزی در حوزه پولی و ارزی

 

اقتصاددانان حاضر در نشست نیز ضمن تقدیر از اقدامات بانک مرکزی برای حفظ تعادل در بازار ارز، راه‌اندازی بازار متشکل ارزی و اقدام به عملیات بازار باز، این دو را از مهم‌ترین ابزارهای سیاست‌گذاری بانک مرکزی در حوزه پولی و ارزی دانستند و خواستار دقت نظر در به کارگیری آنها شدند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، اصلاح ساختار نظام بانکی، کنترل نقدینگی، مهار نرخ تورم، رفع موانع تولید، بهبود وضعیت مشعیتی مردم و جلوگیری از عدم تعادل درآمدی از طریق سیاست‌های پولی و مالی، توجه به ترکیب و مقاصد و مبادی تجاری ایران و ضرورت اصلاح آن در جهت کاهش تاثیرپذیری از تحریم ها و انتظام بخشی به عملیات بانک‌ها از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − هشت =

کلید مقابل را فعال کنید