کد خبر:92872
پ
وزیر صنعت
وزیر صنعت خبر داد

اعطای اختیارات ویژه به استان‌های مرزی برای توسعه صادرات

وزیر صنعت، معدن و تجارت از اعطای اختیارات ویژه به استان‌های مرزی برای توسعه صادرات و تنظیم مبادلات تجاری با کشورهای همسایه خبر داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از اعطای اختیارات ویژه به استان‌های مرزی برای توسعه صادرات و تنظیم مبادلات تجاری با کشورهای همسایه خبر داد.

 

*** بهره‌مندی از ظرفیت‌های کشور برای توسعه صادرات و تنظیم مبادلات تجاری با همسایگان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رضا رحمانی در هنگام عزیمت به اسلام آباد برای شرکت در اجلاس مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و پاکستان، ضمن نشست با جمعی از فعالان اقتصادی سیستان و بلوچستان در فرودگاه زاهدان، اظهار کرد:

جمهوری اسلامی ایران با ۱۵ کشور همسایه است و بر همین اساس باید ضمن شناسایی نیازهای کالایی این کشورها، از همه ظرفیت‌های خودمان برای توسعه صادرات و تنظیم مبادلات تجاری با همسایگان با محوریت استان‌های مرزی بهره ببریم.

 

*** توسعه صادرات با استفاده از ظرفیت‌های بازاریابی و معرفی کالاهای ایرانی

 

رحمانی ادامه داد: هم‌اکنون ۵۴ درصد صادرات غیر نفتی از جمهوری اسلامی ایران، به کشورهای همسایه صورت می‌گیرد و برای توسعه صادرات از ظرفیت‌های بازاریابی و معرفی کالاهای ایرانی اقدامات بهتری باید صورت گیرد.

وی در ادامه گفت: بزودی و برای توسعه صادرات و مبادلات تجاری، اختیاراتی ویژه به استان‌های مرزی داده خواهد شد تا با همکاری تشکل‌های خصوصی، تحرک مناسب در روابط تجاری ایجاد شود.

 

*** حجم مبادلات ایران با پاکستان

 

وزیر صنعت هدف از سفر خود به پاکستان را شرکت در اجلاس مشترک اقتصادی دو کشور برای افزایش مناسبات تجاری و اقتصادی عنوان کرد و افزود:

حجم مبادلات ایران با پاکستان ۱.۳ میلیارد دلار است که این سطح باید با نهایی شدن موافقتنامه تجارت آزاد به پنج میلیارد دلار افزایش یابد.

وی با اشاره به اعطای اختیارات ویژه به استان‌های مرزی برای توسعه صادرات تصریح کرد:

ایران و پاکستان مشترکات فراوانی در زمینه دینی، فرهنگی و تاریخی دارند و ایران به پاکستان به عنوان کشوری مهم و تأثیرگذار در معادلات منطقه می‌نگرد.

 

*** ظرفیت‌های مهم ایران در زمینه تولید انواع مصالح و تجهیزات ساختمانی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان، اظهار کرد:

دو ملت ایران و پاکستان به عنوان دو ملت دوست و مستقل برای افزایش قدرت و رفاه خود نیازمند توسعه همه جانبه هستند و این می‌تواند یک زمینه همکاری بلندمدت و گسترده را فراهم کند.

ایران ظرفیت‌های مهم را در زمینه تولید انواع مصالح و تجهیزات ساختمانی از قبیل فولاد، شیرآلات، چینی ساختمانی، کاشی و سرامیک، گچ و خصوصاً دو کالای مهم قیر و سیمان دارا است و یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان در این عرصه است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − سه =

کلید مقابل را فعال کنید