کد خبر:92831
پ
پرچم ایران و هند
وزیر امور خارجه هند:

برنامه‌ای برای توقف تجارت با ایران نداریم

وزیر امور خارجه هند با اشاره به فشارها و هشدارهای دولت آمریکا، از نبود برنامه‌ای از سوی دولت هند برای توقف تجارت با ایران خبر داد.

وزیر امور خارجه هند با اشاره به فشارها و هشدارهای دولت آمریکا، از نبود برنامه‌ای از سوی دولت هند برای توقف تجارت با ایران خبر داد.

 

*** هند برنامه‌ای برای توقف تجارت با ایران ندارد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، دولت هند روز چهارشنبه علی‌رغم فشارها و هشدارهای دولت آمریکا بار دیگر تأکید کرده برنامه‌ای برای توقف تجارت با ایران ندارد و روابط دو کشور تحت تأثیر «یک کشور ثالث» قرار نخواهد گرفت. 

سوبرامانیام جیشنکار به سوالی درباره اینکه آیا دولت هند برنامه‌ای برای قطع تجارت با ایران دارد پاسخ منفی داد.

 

*** روابط دوجانبه هند با ایران مستقل است

 

وزیر امور خارجه هند در پاسخ به این سوال که آیا دولت آمریکا هند را برای قطع روابط تجاری با ایران تحت فشار قرار داده است، گفت:

روابط دوجانبه هند با ایران مستقل است و تحت تأثیر روابط هند با هیچ کشور ثالث قرار نمی‌گیرد.

دونالد ترامپ چند روز پیش در حاشیه نشست گروه ۲۰ در ژاپن با نخست‌وزیر هند دیدار و درباره مسائل مختلف از جمله ایران با او رایزنی کرد. 

منابع خبری گزارش دادند نخست‌وزیر هند در این دیدار بر نگرانی‌های کشورش برای تأمین انرژی تأکید کرده، اما در پایان دو طرف توافق کرده‌اند تماس‌ها در خصوص ایران را ادامه دهند. 

هند از جمله مهمترین کشورهای آسیایی است که از ایران انرژی وارد می‌کند و برای تامین بخشی از نیازهای خود در بخش انرژی به جمهوری اسلامی ایران وابسته است.

 

*** هند؛ دومین خریدار بزرگ نفت ایران

 

این کشور دومین خریدار بزرگ نفت ایران به شمار می‌‌‌آید، اما به خاطر تحریم‌های آمریکا اخیراً واردات نفت خود از ایران را کاهش داده است.

تحریم‌های یکجانبه دولت آمریکا علیه ایران از آبان‌ماه سال گذشته، در پی خروج این کشور از توافق هسته‌ای برجام که یک توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد است از سر گرفته شده است. 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، دولت آمریکا ادعا کرده قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند، اما مقام‌های جمهوری اسلامی ایران گفته‌اند با این سیاست مقابله خواهند کرد. 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + هفده =

کلید مقابل را فعال کنید