کد خبر:92924
پ
نفتکش ایران
وزارت‌خارجه اسپانیا:

انگلیس به درخواست آمریکا نفتکش ایران را متوقف کرده است

وزارت خارجه اسپانیا اعلام کرده است، انگلیسی‌ها بنا به درخواست آمریکا نفتکش ایران را که گفته می‌شود با محموله نفت ایران سواحل این کشور را ترک کرده بود در جبل الطارق متوقف کرده‌اند.

وزارت خارجه اسپانیا اعلام کرده است، انگلیسی‌ها بنا به درخواست آمریکا نفتکش ایران را که گفته می‌شود با محموله نفت ایران سواحل این کشور را ترک کرده بود در جبل الطارق متوقف کرده‌اند.

 

*** توقف نفتکش ایران توسط انگلیسی‌ها 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، همزمان با استقبال دفتر نخست‌وزیری انگلیس از انجام آنچه که اقدام قاطع در توقیف نفتکش ایران حامل نفت ایران عنوان شد، برخی منابع خبری در انگلیس به نقل از دولت اسپانیا اعلام کردند:

انگلیس ظاهرا درآب‌های اسپانیا و بدون هماهنگی با این کشور نفتکش حامل نفت از ایران را متوقف کرده است و موضوع تاثیر آن بر نقض تمامیت ارضی اسپانیا در حال بررسی است.

اسپانیا و انگلیس سال‌ها است که بر سر جبل‌الطارق مناقشه دارند و اسپانیا بارها اعلام کرده حاکمیت انگلیس در این بخش‌ها و آب‌های اطراف جبل‌الطارق را به رسمیت نمی‌شناسد.

ژوزف بورل سرپرست وزارت خارجه اسپانیا و فردی که به عنوان جانشین فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا معرفی شده است اعلام کرد، ابعاد این موضوع باید بررسی شود.

یک سخنگوی نخست‌وزیری انگلیس با استقبال و حمایت قاطع از توقیف نفتکش ایران که ادعا شده است نفت ایران را حمل می‌کرد، گفت:

این عملیات پیام روشنی است مبنی بر اینکه نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا غیرقابل قبول است.

منابع انگلیسی با تحسین مقامات جبل‌الطارق برای همکاری در این زمینه ادعا کرده‌اند این نفتکش ایران هم تحریم‌های‌ آمریکا و هم تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه را نقض کرده که از سال ۲۰۱۱ وضع شده است.

 

*** احضار سفیر انگلیس در ایران به وزارت امور خارجه

 

این در حالی است سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اعلام احضار سفیر انگلیس در ایران به وزارت امور خارجه و ابلاغ مراتب اعتراض شدید ایران به این اقدامی که عجیب و مخرب توصیف شده است گفت:

جمهوری اسلامی ایران چنین اقداماتی را نمی‌پذیرد و اتحادیه اروپا نیز تحریم‌های فراسرزمینی را رد کرده است.

موسوی در ارتباط زنده تلفنی با شبکه خبر نیز با اشاره به اعتراض شدید ایران به اقدام مخرب انگلیس در توقف نفتکش ایران حامل نفت خام ایران  افزود: 

این اقدام انگلیس بدعتی عجیب است و تحریم‌های یاد شده غیر قانونی است و مبنای شورای امنیت ندارد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پایان، اظهار داشت:

جمهوری اسلامی ایران اینگونه اقدامات را نمی‌پذیرد و آن را موجب افزایش تنش‌ها می‌داند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − شش =

کلید مقابل را فعال کنید