کد خبر:92983
پ
بازار دارویی
سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو

افزایش پوشش بازار دارویی کشور با تولیدات داخلی

سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از افزایش پوشش بازار دارویی کشور با تولیدات داخلی خبر داد.

سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از افزایش پوشش بازار دارویی کشور با تولیدات داخلی خبر داد.

 

*** شناخت مشکلات و چالش‌های شرکت‌های تولیدکننده دارو

 

به گزارش خبرگزاری سروش، غلامحسین مهرعلیان در جلسه رؤسای ادارات حوزه اداره کل دارو و مدیران شرکت‌های دارویی، با اشاره به اینکه حمایت از تولید داخل یکی از برنامه‌های ویژه و در اولویت سازمان غذا و دارو محسوب می‌شود، اظهار داشت:

در این راستا به منظور شناخت مشکلات و چالش‌های شرکت‌های تولیدکننده، تصمیم گرفتیم که هر هفته از گروه‌های دارویی بازدید و از نزدیک در جریان مسائل آنها قرار بگیریم و در صورتی که چالشی در حوزه اداره کل دارو دارند، آن را تسهیل و رفع نمائیم.

وی با تاکید بر اینکه خواسته‌های شرکت‌های تولیدی در حد بضاعت سازمان غذا و دارو در اولویت امور قرار می‌گیرد، عنوان کرد:

برای حمایت از تولید داخل برنامه‌هایی را در حوزه سیاست‌گذاری شروع کردیم تا بتوانیم با رونق این بخش، سهم واردات دارو را کاهش داده و از تولید داخل بیشتر حمایت کنیم.

 

*** افزایش تأمین داروهای مورد نیاز بازار دارویی تولید داخل

 

سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از برنامه این سازمان برای حرکت به سوی افزایش تأمین داروهای مورد نیاز بازار از داروهای تولید داخل برای ۶ ماهه دوم سال خبر داد و گفت: به این منظور در گام اول واردات ۶۰ قلم دارو ممنوع شد.

وی خاطر نشان کرد: بازخوانی ظرفیت شرکت‌های تولید کننده داخلی در سازمان غذا و دارو آغاز شده است، تا ظرفیت سنجی میزان تولید آنها، برای تأمین و پوشش بازار داخلی سیاست گذاری شود.

مهرعلیان با بیان اینکه اولویت تأمین بازار دارویی با تولید داخل است، عنوان کرد:

تا زمانی که شرکت‌های داخلی امکان تأمین بازار داخل را داشته باشند، مجوز واردات داروی مشابه داده نخواهد شد. تنها داروهایی اجازه واردات خواهند گرفت که صنعت داخلی یا از لحاظ تکنولوژی و یا از لحاظ خط تولید، ظرفیت تولید آنها را نداشته باشد، در این صورت آن دارو مجوز واردات می‌گیرد.

 

*** پایبند نبودن به تعهدات تولیدی از سوی شرکت‌های تولید داخل

 

وی افزود: یکی از نگرانی‌های مطرح در حوزه تأمین بازار دارویی داخلی پایبند نبودن به تعهدات تولیدی از سوی شرکت‌های تولید داخل است، البته این پایبند نبودن بیشتر به دلیل مسائل و مشکلاتی است که شرکت‌ها با آنها مواجه هستند.

سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، اظهار کرد: در سازمان غذا و دارو و معتقدیم وظیفه حاکمیت ما تأمین داروست و ما باید داروی سالم، با کیفیت، با هزینه مناسب را در زمان مناسب تأمین کنیم و راه حل این مهم را رونق تولید داخل می‌دانیم.

وی با بیان اینکه سازمان غذا و دارو برای رفع نگرانی از  متعهد نبودن شرکت‌ها نسبت به تولید داروها، گفت:

به این منظور دو مصوبه ابلاغ شده است که بر اساس آنها پروانه شرکت‌ها در صورت عمل نکردن به تعهدات خود لغو می‌شود، همچنین برای داروهایی با ۸ پروانه فعال، پروانه جدید صادر نمی‌شود.

 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در پایان عنوان کرد:

با توجه به محدودیت منابع ارزی معتقد هستیم با حمایت از تولید داخل می‌توانیم ضمن به حرکت در آوردن چرخ صنعت، منابع ارزی را صرفه‌جویی کنیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید