کد خبر:92961
پ
روابط آمریکا و عربستان

تغییر در روابط آمریکا و عربستان

بروس ریدل در مقاله‌ای عنوان کرد با پیشنهاد ایده و با کمک گرفتن از این ایده‌ها می‌توان روابط آمریکا و عربستان را در دولت آتی واشنگتن تغییر داد.

بروس ریدل در مقاله‌ای عنوان کرد با پیشنهاد ایده و با کمک گرفتن از این ایده‌ها می‌توان روابط آمریکا و عربستان را در دولت آتی واشنگتن تغییر داد.

 

*** روابط آمریکا و عربستان شرم‌آور و احمقانه

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در این مقاله آمده است: برای شروع از دیدارها آغاز می‌کنیم. دیگر آن در آغوش گرفتن‌های شرم آور و احمقانه نباید تکرار شوند. با وی (ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان) آنچنان که هست رفتار کنید.

 وی قاتل هزاران انسان بیگناه. مستبدترین شاهزاده تاریخ معاصر این کشور (عربستان سعودی) که همه را زندانی می‌کند؛ از فردی که پیش از او ولیعهد بوده گرفته تا زنانی که حق شان را مطالبه کردند و گفتند: ما می خواهیم رانندگی کنیم.

به ولیعهد و همراهانش برای سفر به آمریکا اجازه اقامت ندهید. سپس رابطه تسلیحاتی را تغییر بدهید. تا وقتی که جنگ در یمن متوقف نشده هیچ گونه تسلیحات، مهمات، قطعات یدکی، بروزرسانی و کمک فنی در اختیار سعودی‌ها قرار ندهید.

سعودی‌ها باید تبعیت کنند؛ برعکس دیدگاه ترامپ، شما نمی‌توانید ارتشی را که آمریکا تامین و تجهیز می‌کند با پشتیبانی روسیه یا چین سر پا نگه دارید. اگر انگلیسی‌ها هم ملحق شوند، ماشین جنگی سعودی‌ها که از خیلی پیشتر چندان شگفت آور نیست با ناکارآمدی شدید روبرو خواهد شد.

 

*** خاندان سلطنتی نمی‌خواهد روابطش را با آمریکا بر هم بزند

 

کنگره پیشتر گام‌هایی در زمینه تسلیحات برداشته و اثر آن بر پادشاهی سعودی قابل لمس است. خاندان سلطنتی هر چقدر هم از ما شاکی باشد نمی‌خواهد روابطش را با آمریکا بر هم بزند.
پیشنهادهای ریدل بسیار خوب هستند و خیلی تاسف آور است که نزدیک به دو سال باید انتظار کشید تا فردی در کاخ سفید پیدا شود که بتواند اینها را عملیاتی سازد.

نکته هولناکی که درباره بحران انسانی در یمن وجود دارد این است: دولت‌هایی که مسئولیت ایجاد این بحران را بر عهده دارند از جمله دولت آمریکا، از این توانایی برخوردارند که هر زمان بخواهند آن را متوقف کنند اما بیش از چهار سال است که همه این دولت‌ها در عوض، مسیر نابودی و گرسنگی دادن به کل جمعیت یک کشور را به عهده گرفته‌اند.

در هر دو مجلس کنگره (نمایندگان و سنا) از خیلی پیشترها، اکثریتی وجود داشته‌اند که خواهان پایان دادن به دخالت دولت آمریکا در این جنگ بیرحمانه و وحشت انگیز هستند.

اما تا وقتی که ترامپ در جایگاه ریاست جمهوری قرار داشته باشد سعودی‌ها و اماراتی‌ها خیال شان آسوده خواهد بود که هر کاری دلشان بخواهد می توانند بکنند.

 

*** آمریکا کمکی به برنامه هسته‌ای عربستان نکند


چند پیشنهاد دیگر هم دارم که دولت آتی آمریکا باید آنها را در زمینه روابط با سعودی‌ها به کار گیرد.

نخستین پیشنهاد گرچه ممکن است سطحی و کم مایه به نظر برسد اما بسیار مهم است: دیگر آنها (سعودی ها) را هم پیمان ننامید. اگر خیلی ضروری است از آنها با نام شریک یاد کنید اما از وانمود کردن به این که آمریکا به آنان، حمایت یا بیعت مدیون است خودداری کنید.

روابط  آمریکا و عربستان در نهایت، رابطه‌ای صرفا معاملاتی و داد و ستدی است که خیلی پرشتاب دارد ارزش خود را از دست می دهد و سران سیاسی ما نباید درباره یک مشتری مستبد و تمامیت خواه به گونه ای سخن بگویند که به نظر برسد هم پیمانی محترم و قابل اعتماد است در حالی که هیچ یک از این موارد نیست.

پیشنهاد دیگر این است که آمریکا نباید هیچ گونه همکاری یا کمکی به برنامه هسته‌ای پادشاهی عربستان ارائه کند.

 

*** آمریکا نباید هیچ سلاحی به ریاض بفروشد

 

اگر دولتی آنقدر قابل اعتماد نباشد که از سلاح‌های پیشرفته بهره‌مند شود، آمریکا نباید به چنین کشوری در دستیابی به فناوری هسته‌ای یاری برساند.

و در پایان، با توجه به نقض‌های پی در پی توافق‌هایی که قرار بوده عربستان بهره‌بردار نهایی از تسلیحات خریداری شده از آمریکا باشد، آمریکا نباید هیچ سلاحی به این کشور بفروشد تا وقتی که دولت ما یقین بداند این تسلیحات در اختیار شبه نظامیان در یمن یا هیچ جای دیگری قرار نخواهد گرفت.
دولت سعودی شرط بندی هنگفتی روی ترامپ انجام داد؛ از این رو هنگامی که ترامپ دیگر در مسند قدرت قرار ندارد باید انتظار داشته باشد برای جرم و جنایت‌هایی که سعودی‌ها با کمک او مرتکب شده اند بهایی سنگین بپردازد.

جنگ ضد یمن باید پایان یابد و به این منظور روابط آمریکا و عربستان باید پایان پیدا کند.

 

*** بازنگری در روابط آمریکا و عربستان

 

رئیس جمهور آتی (آمریکا) باید متعهد شود هر دوی این وظایف را با هم انجام بدهد.
به گفته ی سناتور کریس مورفی، نماینده ی دموکرات کنتیکت در مجلس سنا و یکی از منتقدان دیرینه ریاض، «سعودی ها در گذشته از پشتیبانی دو حزبی بسیار قوی در واشنگتن برخوردار بودند؛ اما اکنون، آنها از ناحیه رابطه رژیم (آل سعود) با یک نفر، یعنی دونالد ترامپ، به این هم پیمانی چسبیده اند. شاید تا وقتی که ترامپ در مسند قدرت باشد ما به سختی بتوانیم در روابط (با عربستان) بازنگری کنیم؛ اما بازنگری در وابط آمریکا و عربستان در راه است.»


به گزارش خبرگزاری سروش، سناتور مورفی از لوایح بیشماری مطرح کرده تا به رابطه امنیتی کاخ سفید با سعودی‌ها پایان بدهد.

وی می‌گوید: «به خاطر مردم یمن، این بازنگری در روابط آمریکا و عربستان هر چه زودتر اتفاق بیفتد باز هم دیر است.»

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + هفت =

کلید مقابل را فعال کنید