کد خبر:92957
پ
غنی سازی اورانیوم
واشنگتن پست:

هدف ایران از غنی سازی اورانیوم بخشی از تاکتیک مذاکره و قابل بازگشت است

واشنگتن پست در مقاله ای هدف ایران از غنی سازی اورانیوم را بخشی از تاکتیک مذاکره و قابل بازگشت دانست.

واشنگتن پست در مقاله ای هدف ایران از غنی سازی اورانیوم  را بخشی از تاکتیک مذاکره و قابل بازگشت دانست.

 

*** نقض غنی سازی اورانیوم با درجه غنای پایین

 

به گزارش خبرگزاری سروش، به نقل از پایگاه اینترنتی واشنگتن پست در مقاله‌ای به قلم آدام تیلور به بررسی اظهارات اخیر مقامات ایران در خصوص عبور از محدودیت های مربوط به غنی سازی اورانیوم پرداخت و در اینباره نوشت مقامات عالی اروپایی اعلام کرده‌اند این اقدامات ایران در نهایت قابل بازگشت است.
در این مقاله آمده است اختلافات دیپلماتیک کنونی میان واشنگتن و تهران، مبتنی بر جزئیات فنی نسبتا کوچکی است که عبارت است از غنی سازی اورانیوم توسط ایران.
رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه ۱۲ تیر۹۸ اعلام کرد این کشور هر زمان که مناسب بداند، غنی سازی اورانیوم خود را فراتر از محدودیت سه و ۶۷ صدم درصدی انجام خواهد داد که در توافق هسته رو به افول این کشور به آن اشاره شده است.
روحانی در این باره گفت: نرخ غنی سازی ما دیگر رقم سه و ۶۷ صدم درصد نخواهد بود. این رقم، به هر اندازه که ما بخواهیم خواهد بود.
دو روز قبل، ایران اعلام کرده بود محدودیت ذخایر اورانیوم با درجه غنای پایین خود را که بر اساس توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ مجاز به داشتن آن بود، نقض کرده است.

در پی اعلام این موضوع نیز آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرد که ذخیره اورانیوم ایران از محدودیت ۳۰۰ کیلوگرم فراتر رفته است.
دولت ترامپ که در ماه مه سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای ایران خارج شد اعلام کرده است این اقدام نشان می‌دهد ایران هرگز واقعا درباره توافق سال ۲۰۱۵ جدی نبوده است.

 

*** تاثیرات دیپلماتیک بالقوه ایران در غنی سازی اورانیوم

 

استفانی گریشام روز دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸ در بیانیه خود اعلام کرد:

تردید اندکی در این خصوص وجود دارد که حتی پیش از وجود توافق، ایران در حال نقض مفاد آن بوده است.
مقامات ایران نیز به شکلی ناباورانه به این اظهارات پاسخ داده اند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران یک روز بعد در پاسخ به این اظهارات نوشت: «جداً؟»
در پشت این واکنش های احساسی، این واقعیت نهفته است که محدودیت ذخیره اورانیوم ایران، جزئیات نسبتا کوچک و غیر مهمی از توافق هسته‌ای این کشور است برخی کارشناسان حتی چنین اعلام کرده اند که این موضوع در سطح فنی، مهم نیست.

اما تاثیرات دیپلماتیک بالقوه این اقدام ایران را نباید دست کم قلمداد کرد.

 

*** چرایی اهمیت غنی‌سازی اورانیوم 

 

اورانیوم، فلزی است که به صورت طبیعی یافت می‌شود و می‌توان از آن هم در نیروگاه‌های هسته‌ای و هم در تسلیحات هسته‌ای استفاده کرد.

با وجود این، برای استفاده از این فلز در هر دو نوع کاربری، در بیشتر موارد باید آن را غنی سازی کرد. این بدان معنا است که درصد اورانیوم ۲۳۵، که یکی از ایزوتوپ‌های طبیعی اورانیوم قابل شکافت است، باید افزایش یابد.

در اورانیومی که در زمین یافت می‌شود، درصد اورانیوم ۲۳۵ کمتر از یک درصد است.با وجود این، با استفاده از تکنیک های سانتریفیوژ، می توان این ماده را غنی سازی کرد و درصد غنای اورانیوم ۲۳۵ را افزایش داد.

سانتریفیوژها با چرخاندن سریع گاز هگزافلوئورید می‌توانند اورانیوم را غنی کنند.

اگر اورانیوم به اندازه کافی غنی‌سازی شود و درجه غنای اورانیوم ۲۳۵ به حدود۹۰ درصد برسد، از آن می‌توان به عنوان ماده قابل شکافت در تسلیحات هسته ای استفاده کرد.

 

*** توافق هسته‌ای ایران درباره غنی‌سازی اورانیوم 

 

توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران، که به صورت رسمی تحت عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می شود، هم در خصوص میزان اورانیوم غنی شده که ایران می‌تواند در اختیار داشته باشد، و هم در خصوص میزان غنی سازی اورانیوم، محدودیت‌هایی را اعمال می‌کند.
بر اساس متن این موافقتنامه، ایران به مدت ۱۵ سال ذخیره اورانیوم خود را کمتر از ۳۰۰ کیلوگرم نگه خواهد داشت و حداکثر میزان غنای هگزافلوئورید اورانیوم این کشور سه و ۶۷ صدم درصد خواهد بود.

هر میزان فراتر از این رقم می‌تواند در بازارهای بین‌المللی به فروش برسد. ۳۰۰ کیلوگرم تقریبا برابر با ۶۶۰ پوند است.

این محدودیت، با رقم ۲۲ هزار و ۴۶ پوند اورانیوم غنی شده‌ای که ایران زمانی آن را در اختیار داشت، فاصله بسیاری دارد. اما این محدودیت همچنین بدین معنا بود که ایران اجازه دارد اورانیوم با درجه غنای پایین را که می‌تواند در نیروگاه‌های هسته‌ای اقتصادی مورد استفاده قرار بگیرد، در اختیار داشته باشد.

 

 *** ایران چه اقداماتی انجام داده و اعلام کرده است

 

ایران پس از اعلام هشدارها، روز دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸ اعلام کرد محدوده ۳۰۰ کیلوگرمی اورانیوم غنی شده را گذرانده است.

این کشور همچنین روز چهارشنبه ۱۲ تیر ۹۸ اعلام کرد ممکن است به واسطه غنی سازی اورانیوم فراتر از حد سه و ۶۷ صدم درصد یا تا هر اندازه‌ای که لازم باشد، ممکن است گام بزرگتری را در این خصوص بردارد.
– آیا این موضوع بدان معنا است که ایران می تواند سلاح هسته ای بسازد؟
در حال حاضر نه. حتی اگر ایرانی‌ها بخواهند اورانیوم را تا حد مورد نیاز برای ساخت بمب غنی سازی کنند، میزان اورانیوم بسیار بیشتری را برای آغاز چنین کاری نیاز دارند.
«داریل جی. کیمبال» مدیر اجرایی انجمن کنترل تسلیحات در این باره به واشنگتن پست اعلام کرد:

برای تولید ماده کافی جهت ساخت یک وسیله هسته ای، نیاز به ۱۲۰۰ کیلوگرم (دو هزار و ۶۴۵ پوند) اورانیوم با درجه غنای پایین است تا آن را غنی سازی کرد. بنابراین، هنوز هم مسیری طولانی برای دستیابی به این میزان در پیش است، و حتی مسیر دستیابی به بمب، طولانی تر است.

 

*** اقدام ایران، نقض توافق است

 

– آیا این اقدام ایران، نقض توافق است؟
بیشتر تحلیلگران چنین عقیده دارند که این اقدام ایران، نقض توافق است. بله، ایران هنوز نمی‌تواند سلاح تولید کند، اما در نهایت این توانایی را خواهد داشت.

کیمبال در مورد گفت:

این اقدام، به هر صورت نقض (توافق) است، و بسیار مایه نگرانی شمرده می‌شود.
اما ظریف استدلالی بر خلاف این موضوع را مطرح و اعلام کرده است شرکای ایران در توافق هسته‌ای، به تعهدات خود در این توافق عمل نکرده اند.

ظریف در توییتر به بخشی از موافقتنامه اشاره کرد که توضیح می‌دهد ایران زمانی که احساس می‌کند طرفین دیگر توافق به تعهدات خود عمل نمی کنند، چگونه باید به این اقدامات پاسخ دهد.
از آنجا که آمریکا از توافق خارج شد و تحریم‌های خود را دوباره علیه ایران اعمال کرد، ایران شکایت کرده است که نمی‌تواند از مزایای اقتصادی وعده داده شده بر اساس این توافق برخوردار شود، زیرا شرکت‌های اروپایی از عمل کردن بر خلاف خواسته دولت ترامپ نگران هستند.

 

*** اینستکس نمی‌تواند خواسته های ایرانی ها را محقق کند

 

آلمان، انگلیس و فرانسه، که از اعضای باقی مانده در این توافق هستند، در حال تلاش در خصوص یک سامانه تهاتری هستند که به کسب و کارهای اروپایی اجازه خواهد داد با ایران داد و ستد کنند.

با وجود این، چنین سامانه پیچیده‌ای تا کنون مورد استفاده قرار نگرفته است، و احتمالا نمی‌تواند خواسته های ایرانی ها را محقق کند.
– این شرایط برای آینده توافق به چه معنا است؟
مقامات عالی اروپایی اعلام کرده‌اند این اقدامات ایران را در نهایت قابل بازگشت، و بخشی از تاکتیک مذاکره می‌دانند. 

رئیس جمهور فرانسه روز سه شنبه ۱۳ تیر ۹۸  بیانیه‌ای را صادر کرد و در آن از ایران خواست بدون تاخیردر راستای باز گرداندن ذخیره اورانیوم غنی شده خود به میزان مورد توافق اقدام کند.
همزمان، آمریکا اعلام کرده است اقدام ایران نشان می‌دهد اصلا نباید به این کشور اجازه غنی سازی داده می‌شد. گریشام در این باره گفت: اجازه دادن به ایران برای غنی سازی در هر سطحی، یک اشتباه بود که در برجام صورت گرفت.

 

*** ایران باید اورانیوم غنی شده را از بازار آزاد تهیه کند

 

به گزارش خبرگزای سروش، گروه‌هایی مانند «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» که از منتقدان دیرینه توافق ایران شمرده می‌شوند، اعلام کرده‌اند ایران خود به غنی سازی نیاز ندارد و در عوض باید اورانیوم غنی شده را از بازار آزاد تهیه کند.
اما برخی کارشناسان منع گسترش تسلیحات هسته ای عقیده دارند ایده غنی سازی صفر هرگز در عمل موفق نخواهد بود. «جو سیرینسیون» رئیس «صندوق پلا شرز» در پیامی توییتری روز دوشنبه ۱۰تیر ۹۸ نوشت:

صفر (غنی سازی صفر) خیال و رویا است. این موضوع به معنای از بین بردن هر گونه توافق احتمالی از طریق درخواست مسائل غیر ممکن است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 14 =

کلید مقابل را فعال کنید