کد خبر:93329
پ
تولید نفت

ایران، شامل تعهد کاهش تولید نفت نمی‌شود

بر اساس اعلام وزیر نفت، ایران شامل تعهد کاهش تولید نفت نمی‌شود.

بر اساس اعلام وزیر نفت، ایران شامل تعهد کاهش تولید نفت نمی‌شود.

 

*** پیشگیری از سوء استفاده آمریکایی‌ها

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بیژن زنگنه با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به اینکه برای پیشگیری از سوء استفاده آمریکایی‌ها، نمی‌توانیم اطلاعات نفتی خودمان را بیان کنیم، افزود:

با همه توان تلاش می‌کنیم و قبلاً هم به شوخی گفته‌ام که اگر دوستانمان در داخل بگذارند، از عهده دشمنانمان بر می‌آئیم.

وی درباره نشست اوپک نیز گفت: در نشست سال پیش اوپک، تصمیم گرفتیم اوپک و غیر اوپک، یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه از تولید را کاهش دهند تا بازار، متعادل شود و قرار شد این موضوع ۶ تا ۹ ماه تمدید شود.

 

*** تصمیمات اوپک باید با اجماع اتخاذ شود

 

زنگنه ادامه داد: مشکل ما فرآیند تصمیم‌سازی بود و به این مسئله اعتراض کردیم زیرا اوپک ۱۴ عضو دارد و همه اعضای آن حق رای مساوی دارند و تصمیمات اوپک باید با اجماع، اتخاذ شود و نمی‌شود کسی به اسم اوپک با جایی مذاکره کند و بگوید همان تصمیم باید تصویب شود.

وزیر نفت گفت: اعتراض خودم علیه یک‌جانبه گرایی را در اوپک اعلام کردم و آن را بزرگترین خطر برای اوپکدانستم. زیرا تصمیمات باید در اوپک اتخاذ شود و به علت مراعات همکاری‌های دراز مدت، نام آن کشور تک‌رو را نمی‌برم.

 

*** ایران شامل تعهد کاهش تولید نفت نمی‌شود

 

زنگنه افزود: موضوع دیگری به عنوان منشور همکاری میان اوپک و غیر اوپک در نشست، مطرح شد و متنی از قبل، تهیه شده بود و خواستند که ما بپذیریم و حدود ۵ تا ۵ و نیم ساعت بحث‌های چالشی فرساینده میان ما و عضوی از اوپک بر سر اینکه فرآیند تصمیم‌سازی طی نشده است، انجام شد و در نهایت آنچه که ما می‌خواستیم پذیرفته و در منشور و قطعنامه اوپک منعکس شد.

وی اضافه کرد: ایران، ونزوئلا و لیبی شامل تعهد کاهش تولید نمی‌شوند و اگر شرایط ما عادی شود به بالاترین سطح تولید و صادرات ممکن خواهیم رسید.

 

*** ایران تهدیدکننده امنیت انرژی نیست

 

زنگنه در پاسخ به این گفته وزیر نفت عربستان مبنی بر اینکه ایران امنیت انرژی جهان را به خطر می‌اندازد، گفت:

وی تکنوکرات محترمی است و معمولاً این حرف‌های سیاسی را از وی نمی‌شنویم و احتمالاً به وی گفته‌اند که این حرف‌های سیاسی را بیان کند.

وی اضافه کرد: ایران نه تنها تهدیدکننده امنیت انرژی نیست بلکه بزرگترین ضمانت‌کننده ثبات و امنیت انرژی در منطقه است و ما از ابتدا گفته‌ایم نفت را سیاسی نکنید.

زنگنه گفت: به اوپک گفتم اقدامات و تحریم‌های غیر قانونی آمریکا علیه کشور ما و کشورهای ونزوئلا و لیبی را محکوم کنید.

 

*** نفت سلاح نیست

 

وی افزود: بزرگترین کسی که ثبات و امنیت انرژی را در جهان بر هم می‌زند ایالات متحده آمریکاست که از نفت به عنوان سلاح استفاده می‌کند. اگر نفت، سلاح است پس همه حق دارند از آن استفاده کنند.

‌زنگنه با تاکید بر اینکه نفت، سلاح نیست، افزود:

ما از امنیت انرژی، منفعت می‌بریم و اگر امنیت از بین برود زیان می‌بینیم.

‌وزیر نفت افزود: کاهش امنیت انرژی موجب افزایش قیمت و تولید نفت می‌شود و در نتیجه کشورهایی مانند عربستان از آن سود می‌برند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر نفت در پایان، اظهار کرد: در حال حاضر برای ما میزان بشکه‌های صادراتی مهم‌تر از قیمت نفت است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − پنج =

کلید مقابل را فعال کنید