کد خبر:93582
پ
تحریم‌های گسترده آمریکا

اعمال تحریم‌های گسترده آمریکا ضد ایران

یک نشریه ایتالیایی از اعمال تحریم‌های گسترده آمریکا ضد ایران و بی تحرکی اروپا انتقاد کرد.

یک نشریه ایتالیایی از اعمال تحریم‌های گسترده آمریکا ضد ایران و بی تحرکی اروپا انتقاد کرد.

 

*** تحریم‌های گسترده آمریکا ضد ایران 

به گزارش خبرگزاری سروش، روزنامه ایل مانیفستو در گزارشی به قلم آلبرتو نگری، تحلیل گر و روزنامه‌نگار معروف ایتالیایی با عنوان جنگ ترامپ با اعمال تحریم و تحمل خاموش اروپا می‌نویسد:

ما در آستانه یک جنگ جهانی تحریم‌ها هستیم که شاید پیش درآمدی بر یک جنگ تمام عیار اقتصادی و نظامی باشد. آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ و اعمال دوباره تحریم‌ها بر ایران، عملأ جهان را در آستانه جنگ قرار داده است.

کشورهای اروپایی از یک سو متحدان تهران مانند سوریه را تحریم کرده‌اند و از سوی دیگر می‌خواهند برجام را با ایران حفظ کنند.

تحریم‌های گسترده آمریکا متوجه چین و روسیه نیز شده است که با ایران و اروپا روابط اقتصادی قابل توجهی دارند.
این نشریه در ادامه می‌نویسد:

در چنین وضعیت آشفته‌ای، چین بدون توجه به تحریم‌های آمریکا به خرید نفت ایران ادامه می‌دهد، اما شرکت ملی نفت ایتالیا (انی) حتی در دوره معافیت شش ماهه نیز از خرید نفت ایران خودداری کرد.

 

*** توقیف نفتکش ایران در چارچوب فشارهای حداکثری آمریکا

 

حاکمیت گرایان ایتالیایی هنگامی که در برابر حاکم اصلی یعنی آمریکا قرار می‌گیرند، شعارهای خود را فراموش کرده و همانطور که در سفر سالوینی ( وزیر کشور و معاون نخست وزیر ایتالیا) به آمریکا دیدیم، در راستای سیاست های واشنگتن حرکت می‌کنند.

سفر پوتین به ایتالیا نیز بیش از آنکه برای عقد توافق های جدید با کشور ما باشد، با هدف جلوگیری از کاهش خرید گاز از روسیه در صورت افزایش فشارهای آمریکا بر اروپا بوده است.

ایل مانیفستو نوشت:

در چارچوب فشارهای حداکثری و تحریم‌های گسترده آمریکا بر ایران می‌توان به اقدام اخیر انگلیس در توقیف یک نفتکش حامل نفت ایران به مقصد طرطوس در تنگه جبل الطارق اشاره کرد.

این نخستین بار نیست که بریتانیا به عنوان سگ محافظ آمریکا در رابطه با تحریم‌ها عمل می‌کند و شرکت‌های ایتالیایی از این موضوع به خوبی آگاهی دارند.

 

***  بازگشت ایران به برجام در صورت اجرای تعهدات اروپا

 

سیاست امروز آمریکا در منطقه را می‌توان ورژن به هنگام شده سیاست  هرج و مرج خلاقانه واشنگتن توصیف کرد که در زمان خود، به بی ثباتی خاورمیانه منجر شد.

ایران اعلام کرده است که به دلیل پایبند نبودن اروپایی ها به تعهداتشان در قالب برجام و تحریم‌های گسترده آمریکا بر ضده ایران غنی‌سازی خود را از مرز ۳ ممیز ۶۷درصد تعیین شده در برجام، به ۵درصد افزایش خواهد داد.

اما حمید بیات، سفیر ایران در ایتالیا، تصریح می‌کند که در صورت اجرای تعهدات اروپا مانند عملی کردن اینستکس، اقدامات کشورش قابل بازگشت هستند.

 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سفیر ایران می‌گوید که کشورش قصد خروج از برجام را ندارد، ولی نمی‌تواند در برابر اقدامات امریکا بدون حرکت بماند.

سازوکار اینستکس هر چند امروز فقط به ایران مربوط می‌شود، اما فردا می‌‌تواند در مورد روسیه و چین نیز مورد استفاده قرار بگیرد. چرا که تحریم‌های آمریکا می‌تواند در آینده در قبال این دو کشور بسیار جدی تر از امروز بشود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هشت =

کلید مقابل را فعال کنید