کد خبر:93570
پ
کشور روسیه
دبيران مسئول موسسه اقتصاد جهانی و روابط بين المللی روسيه عنوان کردند

سال ۲۰۱۹ سالی دشوار برای کشور روسیه

موسسه اقتصاد جهانی و روابط بین‌المللی روسیه موسوم به روسیه و جهان ۲۰۱۹ اقتصاد و سیاست خارجی در مقاله‌ای به قلم کوربینسکایا و ماچاواریانی، دبیران مسئول این موسسه، سال ۲۰۱۹ را سالی دشوار برای کشور روسیه عنوان کردند.

موسسه اقتصاد جهانی و روابط بین‌المللی روسیه موسوم به روسیه و جهان ۲۰۱۹ اقتصاد و سیاست خارجی در مقاله‌ای به قلم کوربینسکایا و ماچاواریانی، دبیران مسئول این موسسه، سال ۲۰۱۹ را سالی دشوار برای کشور روسیه عنوان کردند.

 

*** سال ۲۰۱۹ سالی دشوار برای کشور روسیه

 

به گزارش خبرگزاری سروش، به نقل از خبرگزاری صدا و سیما از مسکو، در این مقاله مشروح که سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه آن را ترجمه و منتشر کرده است، این دو نویسنده مطرح روسی، دشواری‌های روسیه در سال جاری میلادی را اینگونه تشریح کرده‌اند:

سال ۲۰۱۹ یکی دیگر از سال‎های دشوار برای کشور روسیه خواهد بود. این دشواری بر اساس تجمیع اثر منفی سه گروه عوامل بلندمدت تعیین می‌شود. گروه اول از بین‌رفتن و عقب‌نشینی از مقررات و اصول، توافقات، نهادها و حتی ارزش‌های شکل گرفته در مرحله بعد از جنگ دوم جهانی تا اواسط این دهه است. گروه دوم نگرانی و یا مقاومت بخش محسوس بازیگران برتر جهانی با حرکت پیگیر روسیه در جهت احیای موقعیت خود به عنوان یک قدرت جهانی طی ده سال گذشته است. در نهایت، حین طراحی سیاست خارجی روسیه، امور سیاست داخلی و عوامل اجتماعی و اقتصادی بطور فزاینده اثرگذار می‌شود، این امور و عوامل بطور مستقیم یا غیر مستقیم موقعیت کشور در سیاست جهانی و برداشت از آن در خارج را تعیین می‌کند.

 

*** چالش‌های پیش‌روی روسیه در سال ۲۰۱۹

 

-در سال ۲۰۱۹ تحت تأثیر عوامل مذکور سه روند شکل گرفته که از بسیاری لحاظ جایگاه روسیه در جامعه جهانی را تعیین می‌کند: وخامت و یا بی‌ثباتی روابط با غرب، تقویت روابط با چین، تعمیق بحران تمام ساختار روابط بین المللی و سطح بالای درگیری زایی آنها.

-در سال ۲۰۱۹ امور زیر مسائل و چالش‌هایی دشوار دارای اهمیت خاص برای سیاست خارجی کشور روسیه خواهند بود:

چالش استراتژیک مرکب (خارجی و نظامی-سیاسی همراه با عنصر اجتماعی اقتصادی محسوس) در بخش فروپاشی ساختار کنترل تسلیحات، تلاش برای حفظ پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد یا منصرف شدن از آن، و همچنین همه ساختار قراردادها و موافقتنامه‌ها در این بخش.

هیستری ضد روسیه، و از جمله در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در اوکراین و انتخابات پارلمان اروپا.

غیر قابل پیش‌بینی بودن معمولی سیاست خارجی آمریکا نسبت به شرکای روسیه (چین)، و در مناطقی که روسیه در آنها سیاست خارجی فعال دارد، در وهله اول در خاورمیانه.

حفظ توازن انعطاف پذیر در شرایط باقی ماندن سطح بالای درگیری‌زایی و بیثباتی و همچنین ریسک بروز حادثه در خاورمیانه.

حفظ توازن در روابط با کشورهای آسیا اقیانوسیه، در وهله اول در مثلث مشارکت با چین و هند.

باقی ماندن ریسک‌ها در موردجریان شمالی ۲، پروژه دارای اهمیت اقتصادی و سیاسی برای روسیه.

 

*** مانع اصلی عادی‌سازی روابط روسیه و غرب

 

توافقات مربوط به جریان ترکی انجماد احتمالی جریان شمالی ۲ را جبران نکرده بلکه تا حدودی ریسک‌های مضاعفی در بخش رویارویی فعال کشور روسیه با اوکراین به وجود می‌آورد، که نقش آن به عنوان کشور ترانزیت در شرایط دو پروژه به راه افتاده مذکور پایین می‌رود.

حفظ روابط در فضای شوروی سابق که کشورهای آن خط استقلال عمل بیشتر و سیاست خارجی چند وجهی را ادامه می‌دهند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بحران اوکراین، سیاست کییف، در شرایط حاد شدن نبرد سیاسی داخلی در آستانه انتخابات، بردباری بیشتر روسیه در سال ۲۰۱۹ را ایجاب می‌کند و بحران همچنان مانع اصلی سر راه عادی‌سازی روابط روسیه و غرب باقی می‌ماند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + هجده =

کلید مقابل را فعال کنید