کد خبر:93706
پ
زائران ایرانی
رئیس سازمان حج و زیارت مطرح کرد

تأکید سازمان حج بر تأمین امنیت و عزت زائران ایرانی در عربستان

رئیس سازمان حج و زیارت بر لزوم تأمین امنیت و عزت زائران ایرانی در عربستان تأکید کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت بر لزوم تأمین امنیت و عزت زائران ایرانی در عربستان تأکید کرد.

 

*** زائران ایرانی دغدغه خاصی نداشته باشند

 

 به گزارش خبرگزاری سروش، علیرضا رشیدیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما در خصوص مراسم حج سال ۹۸، اظهار داشت:

با توجه به قطع روابط سیاسی ایران و عربستان، ۱۰ نفر از کارکنان وزارت امورخارجه کشورمان از ابتدای شوال تا آخر محرم به عنوان نیروی کنسولی در عربستان برای حمایت از زائران ایرانی مستقر شده اند.

وی با بیان این که در سال‌های گذشته ۵۰ درصد زائران ایرانی با خطوط هوایی عربستان و ۵۰ درصد با خطوط هوایی کشورمان به حج اعزام می‌شدند گفت:

بر اساس موضوع عدالت در قیمت گذاری، قیمت طرف عربستانی را در این زمینه نپذیرفتیم و با استفاده از ظرفیت داخلی برای انتقال زائران کشورمان به حج برنامه ریزی کرده‌ایم اما طرف عربستانی بدون توجیه قانونی پروازهای شرکت هواپیمایی قشم ایر را نپذیرفت بنابراین با شرکت هواپیمایی ایران هما این پروازها را انجام می‌دهیم.

رئیس سازمان حج و زیارت، افزود:

ممکن است به دلیل جا به جایی های پرواز مشکلاتی ایجاد شود اما هیچ دغدغه‌ای مبنی بر انتقال زائران کشورمان به حج با هواپیمایی هما وجود ندارد.

 

*** هماهنگی با وزیر حج عربستان در خصوص پخش دعای کمیل در هتل زائران

 

وی با بیان این که تا کنون با ۱۴ پرواز، ۴۷۸۶ نفر از زائران ایرانی وارد عربستان شده اند و ایمنی پرواز و سر وقت بودن آن برای ما مهم است، تصریح کرد:

طرف عربستانی به دلیل مشکلات امنیتی در این کشور، با برگزاری دعای کمیل در جوار حرم رسول اکرم (ص) و قبرستان بقیع مخالفت کرد اما این حق در صورت ایجاد امنیت برای زائران ایرانی محفوظ است.

رئیس سازمان حج و زیارت، افزود: برخی هتل‌داران در سال‌های گذشته معترض برگزاری دعای کمیل در هتل‌هایشان می‌شدند اما در جلسه با مقامات سعودی، وزیر حج این کشور به معاون خود ابلاغ کرد صاحبان هتل حق جلوگیری از برگزاری دعای کمیل به وسیله زائران ایرانی را ندارند.

علیرضا رشیدیان، گفت: برای برگزاری مراسم و دعای کمیل زیر خیمه‌ها نیز مشکلی نداریم.

 

*** نرم افزار زائریاب برای مکالمه حجاج 

 

وی افزود: تلاش کردیم با اپراتورهای داخلی درباره قیمت مکالمات تلفنی به تفاهم برسیم اما در نهایت قیمت تمام‌شده اپراتورهای ما بیشتر از خطوط ارتباطی داخل عربستان شد؛ بنابراین در مذاکرات با مقامات سعودی، هتل‌ها موظف شدند ارتباطات اینترنتی برای زائران ایرانی فراهم کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت، گفت: نرم افزار زائریاب نیز برای زائران کشورمان تهیه شده است که می‌توانند با آن با بستگان خود در ایران ارتباط داشته باشند.

علیرضا رشیدیان، تصریح کرد:

برای جلوگیری از دلال بازی در خرید و فروش فیش‌های حج سامانه‌ای را در این زمینه راه اندازی کرده‌ایم و این سامانه به صورت آزمایشی در پایگاه اینترنتی سازمان حج وجود دارد و کسانی که می‌خواهند فیش خود را واگذار کنند یا فیش بخرند می‌توانند به این سامانه مراجعه کنند اما هر کس فقط یک بار می‌تواند فیش خود را واگذار کند.

 

*** کاهش مبلغ اجاره‌بهای محل استقرار زائران

 

وی با بیان این که هزینه حج سال گذشته با ارز ۳۸۰۰ تومانی تأمین شد گفت:

امسال دولت قیمت ارز مورد نیاز حجاج را هفت تومان تعیین کرد که اگر می‌خواستیم با ارز نیمایی حج امسال را برگزار کنیم هزینه هر نفر بیش از ۳۵ تا ۴۰ میلیون تومان می‌شد.

علیرضا رشیدیان افزود: با برنامه ریزی های انجام شده و سرعت عمل در این موضوع، محل استقرار زائران ایرانی را هشت درصد پایین‌تر از قیمت سال گذشته اجاره کردیم که در کل ۵۰ میلیون ریال عربستان در این زمینه صرفه جویی شد.

رئیس سازمان حج و زیارت، خاطرنشان کرد:

با توجه به اینکه میانگین سن زائران ایرانی ۵۶ سال است و مدت اقامت آنها امسال افزایش یافته است مجبور شدیم تنوع غذایی برای زائران ایجاد کنیم اما در قراردادهایی که بسته شد پنج درصد هزینه‌ها را کاهش دادیم.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: مشکل در هزینه‌های حمل‌و‌نقل بین شهری است که دولت عربستان هزینه حمل و نقل بین مدینه، مکه و جده را که سال گذشته ۷۰۰ ریال بود به هزار و صد ریال افزایش داده است.

 
*** تهیه سوغات زائران با استفاده از ظرفیت تولید داخلی

 

وی با بیان اینکه بانک مرکزی ارز زائران را ۲۰۰ دلار تعیین کرده است افزود: همه هزینه‌های خدمات حمل و نقل زائران برای کاروان‌ها تأمین شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: برای برخی از حجاج که نمی‌توانند برای دریافت ارز اختصاص یافته به بانک مراجعه کنند ارز آنها بر اساس لیست در اختیار مدیران کاروان‌ها قرار می‌گیرد که آنها نیز با دریافت رسید، ۲۰۰ دلار را به هر زائر پرداخت می‌کنند.

وی گفت: با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نماینده رهبر معظم انقلاب در سازمان حج و زیارت، سامانه «برکت به خانه» ایجاد شده است تا زائران ایرانی برای تهیه سوغات از ظرفیت تولید داخلی استفاده کنند.

در این سامانه چند شرکت داخلی کالاهای خود را با تخفیف‌های ویژه ارائه کرده اند که جزو اصلی ترین سوغات زائران است.

 

*** لزوم توجه به قوانین عربستان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس سازمان حج و زیارت در پایان، اظهار داشت:

سال گذشته در این زمینه استفاده از ظرفیت تولید داخلی نهضت خوبی میان زائران شکل گرفت و امسال نیز چنین موضوعی مطرح است و در چند استان زائران اعلام کرده‌اند فقط یک ساک آن هم برای بازگرداندن وسایل ضروری خود از عربستان نیاز دارند.

از زائران می‌خواهیم به قوانین عربستان توجه کنند و از بردن ۱۴ داروی ممنوعه خودداری کنند و در این کشور با رعایت مسائل بهداشتی در مقابل بروز مشکلات سعه صدر داشته باشند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید