کد خبر:93626
پ
نفتکش ایرانی
رئیس‌جمهور:

توقیف نفتکش ایرانی ، کار سخیف و غلطی بود

رئیس‌جمهور در جلسه هیأت دولت، با بیان این که توقیف نفتکش ایرانی کار سخیف و غلطی بود، به انگلستان گوشرد کرد که تبعات ناامنی را در آینده درک خواهند کرد.

رئیس‌جمهور در جلسه هیأت دولت، با بیان این که توقیف نفتکش ایرانی کار سخیف و غلطی بود، به انگلستان گوشرد کرد که تبعات ناامنی را در آینده درک خواهند کرد.

 

*** توقیف نفتکش ایرانی غلط و اشتباه بود

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حجت‌الاسلام حسن روحانی در جلسه هیأت دولت، اظهار داشت:

دشمن به‌دنبال ایجاد ناامنی در منطقه است و از این رو به فضای کشورمان تجاوز کرد که البته با پاسخ قاطع مواجه شد و از سوی دیگر به‌طور نیابتی، کشتی نفتکش ایرانی را توقیف کردند که کار بسیار سخیف و غلطی انجام دادند.

رئیس‌جمهور، خاطرنشان کرد:

انگلیسی‌ها در آبهای سرزمینی اسپانیا به‌ ناروا نتفکش ایرانی را توقیف کردند در حالی که خودشان در این سرزمین و منطقه جبل‌ الطارق اشغالگر هستند چرا که این سرزمین متعلق به اسپانیا است و دولتی اشغالگر که به‌ناروا در این منطقه حضور دارد این کار سخیف را انجام داده است و این در حالی است که مردم اسپانیا هم از این کار انگلیس اعلام انزجار دارند.

وی با بیان این که اقدام انگلیسی‌ها کاری بسیار سخیف، غلط و اشتباه بود و به‌زیان آنها است، تصریح کرد:

همه باید تلاش کنیم که در سطح جهان، خطوط کشتیرانی از امنیت کامل برخوردار باشد و به انگلیسی‌ها گوشزد می‌کنم که شما آغازگر ناامنی هستید و تبعات آن را بعداً درک خواهید کرد.

 

*** سیاست آمریکایی‌ها خنده‌دار است

 

حسن روحانی، بیان داشت: ممکن است انگلیسی‌ها به‌دستور آمریکا و یا آنچه گروه «ب» نامیده می‌شود، نفتکش ایرانی را توقیف کرده باشند که البته باز هم اقدام غلط و اشتباهی است.

ما به خوبی می‌دانیم که داخل انگلستان شرایط انسجام ندارد و به‌هم ریخته است و دولت و پارلمانی به‌طور منسجم وجود ندارد اما در عین این سراسیمگی و به‌هم‌ریختگی، توقیف کشتی نفتکش ایرانی کاری احمقانه بود.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود، تحرکات اخیر آمریکا را حکایتی جالب و خنده‌آور توصیف کرد و تصریح کرد:‌

تحرکات امروز آمریکا، حکایت آدمی است که با دست پس می‌زند و با پا پیش می‌کشد؛

آمریکایی‌ها از یک طرف برجام را یک توافق بسیار بد و به‌تعبیر خودشان بدترین توافق می‌دانند و بدون هیچ بهانه‌ای از آن خارج می‌شوند و از طرف دیگر وقتی ایران برخی از تعهدات خود را کاهش می‌دهد، همگی از آن ابراز نگرانی می‌کنند در حالی که باید از آمریکا نگران بود که کل برجام را زیر پا گذاشته است.

 

*** کشوری که خود سلاح هسته ای دارد نمی تواند مصلح باشد

 

حسن روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، با اشاره به درخواست آمریکا برای تشکیل جلسه شورای حکام، بیان داشت:

همزمان با توقیف نفتکش ایرانی ، آمریکا درخواست جلسه فوق‌العاده برای شورای حکام دادند که چرا ایران برخی از تعهدات برجامی را کنار گذاشته است و این داستان خنده‌آوری است که امروز آمریکایی‌ها آن را انجام می‌دهند که کمتر می‌توان در تاریخ سیاسی جهان سراغی از این‌گونه اقدامات گرفت.

 

نفتکش ایرانی

 

رئیس جمهور، افزود: آنها دلیلی برای عدم غنی‌سازی ایران اعلام نمی‌کنند و صرفاً می‌گویند کار بدی است و یا اینکه هدف ایرانی‌ها بد است.

آمریکایی‌ها نمی‌توانند بگویند که اگر کار بدی است چرا خودشان آن را انجام می‌دهند و تنها کشوری که در دنیا غنی‌سازی بد انجام داده و از سلاح اتمی استفاده کرده است، امروز نصیحت‌گر دیگران شده و خود را مصلح معرفی می‌کند.

 

*** اروپایی‌ها باید نگران آمریکا باشند

 

رئیس‌جمهور با ابراز این که اروپایی‌ها هم از اینکه ایران برخی تعهدات خود را طبق برجام کنار گذاشته اظهار نگرانی می‌کنند، خطاب به آنان، گفت:

شما نمی‌خواهد نسبت به ایران نگران باشید، نگرانی شما باید از آمریکا باشد که کل این تعهد و برجام را زیر پا گذاشته و تمام تعهدات بین‌المللی را متزلزل کرده است.

وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب برجام و توافق حرکت می‌کند، ساختارشکن نیست و ساختار برجام را برهم نزده است.

ما ۱۴ ماه به اروپایی‌ها فرصت دادیم و باز هم با اقدام جدید خود ۲ ماه دیگر فرصت دادیم و اقدامات ایران کاملاً صحیح، درست و در چارچوب قانون است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس‌جمهور در انتهای سخنان خود، اظهار داشت:

حتی برجام تضعیف‌شده، امروز از چنان قدرتی برخوردار است که سیاست خارجی آمریکا را متزلزل کرده است.

امروز همه به آمریکا و ترامپ ایراد می‌گیرند که چرا یک توافق مورد تأیید سازمان ملل را کنار گذاشته است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − سه =

کلید مقابل را فعال کنید