کد خبر:93615
پ
خانه‌های خالی
وزیر راه و شهرسازی:

راه‌اندازی سامانه اطلاعاتی خانه‌های خالی / دولت در بازار اجاره‌بها دخالت نمی‌کند

وزیر راه و شهرسازی با اعلام این که سامانه اطلاعاتی خانه‌های خالی در سال ۹۸ راه‌اندازی می‌شود، بر عدم مداخله دولت در بازار اجاره‌بها تأکید کرد.

وزیر راه و شهرسازی با اعلام این که سامانه اطلاعاتی خانه‌های خالی در سال ۹۸ راه‌اندازی می‌شود، بر عدم مداخله دولت در بازار اجاره‌بها تأکید کرد.

 

*** رونق بخش مسکن در صورت استفاده شدن از خانه‌های خالی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمد اسلامی در حاشیه جلسه هیأت دولت با اشاره به مالیات بر خانه‌های خالی،‌ اظهار داشت:

خانه‌های خالی عاملی شده است که منابع کشور در تله قرار داده است؛ اگر این‌ها در مدار باشد و مورد استفاده قرار بگیرد، منابع آن در رونق تولید و ساخت‌و‌ساز در بخش مسکن کمک می کند تا تحرکی ایجاد شود.

وی با بیان این که این امر ضروری بوده و قانونی برای آن وجود دارد، گفت: معتقدیم باید سیستم اطلاعاتی باشد تا سازمان امور مالیاتی بتواند بر مبنای آن اقدام کند و  ما بر اساس نقش و وظایفی که داریم،‌ بر آن قائل هستیم.

وزیر راه و شهرسازی، تصریح کرد: در قانون، پیش‌بینی نشده است تا دستگاهی که بیشترین اشراف به پایه اطلاعاتی داشته باشد، در محور قرار بگیرد.

 

*** دولت در بازار اجاره‌بها دخالت نمی‌کند

 

محمد اسلامی همچنین درباره طرح‌های دولتی برای ساماندهی بازار اجاره‌بها، گفت:‌

دولت در هیچ دوره‌ای در بازار اجاره مداخله‌ای نداشته است چرا که  قوانین روابط مالک و مستأجر عمدتا ناظر به بخش حقوقی طرفین بوده و هرگز در بخش تعرفه و قیمت وارد نشده است.

وی افزود: در یک اصلاحیه‌ای در ماده ۵۳ قانون اساسی مالیات مستفیم در بحث تبصره ۱۱، اقدامی انجام داده‌ایم و برای دولت ارسال کردیم.

جزئیات به این صورت بود که مشوق‌هایی برای صاحبخانه‌هایی که مراعات حال مستأجران را می‌کنند و اجحافی در حقوق مستأجران ندارند،‌ ایجاد کنیم؛ این اقدام یک نوع معافیت مالیاتی است که در کمیسیون‌های دولتی مطرح کرده‌ایم.

وزیر راه و شهرسازی، بیان داشت:

برای موجرانی که قراردادهای بالای یک سال با مستأجران منعقد می‌کنند و در تمدید قراردادها، قیمت‌ها و شاخص‌های نُرم را رعایت می‌کنند، سازمان امور مالیاتی معافیت‌هایی را در نظر بگیرد که در حال حاضر این پیشنهاد در دست مطالعه و بررسی است.

 

*** راه اندازی سیستم اطلاعاتی رصد خانه‌های خالی در سال ۹۸

 

محمد اسلامی،خاطرنشان کرد: طی تعاملی که با دستگاه‌ها داشته‌ایم، سیستم‌های موجود اطلاعاتی را برای رصد خانه‌های خالی ایجاد خواهیم کرد تا دستگاه‌ها به یکدیگر متصل باشند و سازمان امور مالیاتی بتواند از اطلاعات آن بهره‌مند شوند.

وی بیان داشت: این سیستم اطلاعاتی در دستور کار قرار گفته است و امیدواریم در سال جاری محقق شود.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر راه و شهرسازی در پایان، درباره اظهارات یک نماینده مجلس مبنی بر اینکه فردی در اطراف تهران دارای ۷۰۰ واحد مسکونی است،‌ گفت:

شنونده باید از کسی که این اطلاعات را می‌دهد، سوال کند منبع اطلاعات شما کجا است؟ باید درباره جزئیات و مستندات آن اظهارنظر، سوال پرسیده می‌شد؛ لذا من موضوع را نه تکذیب و نه تایید می‌کنم اما معتقدم نمی‌توان که با افکار عمومی بازی کرد و در بین اذهان عمومی تشویش ایجاد کنیم.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید