کد خبر:93723
پ
توافق هسته‌ای
نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

تصمیمات ایران در کاهش تعهدات برجامی، در چارچوب متن توافق هسته‌ای است

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ضمن انتقاد از خروج یکجانبه آمریکا از برجام، تصمیمات ایران در کاهش تعهدات برجامی را در چارچوب متن توافق هسته‌ای دانست.

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ضمن انتقاد از خروج یکجانبه آمریکا از برجام، تصمیمات ایران در کاهش تعهدات برجامی را در چارچوب متن توافق هسته‌ای دانست.

 

*** کاهش تعهدات برجامی ایران در چارچوب توافق هسته‌ای است

 

به گزارش خبرگزاری سروش کاظم غریب‌آبادی در بیانیه‌ای، خروج یکجانبه آمریکا از برجام را علت مشکلات فعلی دانست و تاکید کرد که تصمیمات ایران در کاهش تعهدات برجامی، در چارچوب متن توافق هسته‌ای بوده است.

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در بخش‌هایی از صحبت‌های خود، تصریح کرد:

آمریکا نه تنها به طور یکجانبه از برجام خارج شده است بلکه جامعه جهانی و شرکت‌ها و افراد را با فشار سیاسی، به قطع همکاری‌های خود با ایران وا داشته است.

این اقدام که برخلاف قوانین بین‌المللی است، نه تنها معاملات تجاری بین‌المللی را که هدف برجام بوده برای ایران دشوار کرده، بلکه بر خلاف ادعاهای آمریکا به طور مستقیم بر وضعیت تعاملات بشردوستانه در ایران تاثیر گذاشته است.

وی در اظهارات خود، خاطرنشان کرد:

اقدامات مخرب آمریکا و اتخاذ سیاست شکست‌خورده فشار حداکثری، علت اصلی وضعیت فعلی و تصمیم ایران به بازگرداندن توازن به برجام است.

 

*** آمریکا باید تمام هزینه‌های جلسه فوق‌العاده شورای حکام را پرداخت کند

 

کاظم غریب‌آبادی، گفت: همه اقدامات ایران همسو با متن توافق هسته‌ای و بر اساس بندهای ترمیمی برجام به ویژه بندهای ۲۶ و ۳۶، برای بازگرداندن توازن برهم خورده آن بوده است.

وی هم‌چنین افزود: مطلع شدیم آمریکا پیش از درخواست برگزاری این جلسه آژانس، با بسیاری از هیأت‌ها تماس گرفته است اما هیچ‌کدام از آنها با نظرات آمریکا موافق نبوده‌اند؛ بنابراین آمریکا خود باید تمام هزینه‌های این جلسه فوق‌العاده را تقبل کند.

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تصریح کرد:

ترامپ همواره گفته است که توافق هسته‌ای بدترین توافق بوده است؛ اگر چنین بوده چطور است که در حال حاضر نگران اجرا‌شدن یا نشدن بخش‌هایی از تعهدات ایران هستند؟

اگر این یک توافق، یک توافق خوب است و اگر آن‌ها به آن علاقه‌مندند، چرا از آن خارج شده‌اند و از بقیه خواستند همین کار را بکنند؟

 

*** اعلام انزجار از اقدامات یکجانبه آمریکا

 

کاظم غریب‌آبادی بیان داشت: اکثریت هیأت‌های عضو شورای حکام، از اقدامات یکجانبه آمریکا ابراز انزجار کردند و ضمن حمایت از حفظ توافق هسته‌ای ، خواستار پایبندی هر یک از طرفین بر اجرای تعهدات خود شدند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در انتهای جلسه شورای حکام، اکثریت اعضا تأکید کردند که این مسائل (تشکیل جلسه آژانس)، نمی‌تواند از مسائل برجام حفاظت کند و شورای حکام مرجع مناسبی برای رسیدگی به پایبندی به تعهدات مندرج در توافق هسته‌ای نیست.

به دلیل استقبال‌نشدن از درخواست‌های آمریکا، نشست فوق‌العاده آژانس بدون هیچ نتیجه‌گیری رسمی به پایان رسید و این نشست که بر اساس درخواست مضحک آمریکا برگزار شده بود، بدون نتیجه خاصی پایان یافت.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − 8 =

کلید مقابل را فعال کنید