کد خبر:93737
پ
شورای حکام
محمد جواد ظریف در همایش فرمانداران سراسر کشور:

آمریکا نتوانست علیه ایران، یک خط بیانیه از شورای حکام بگیرد

وزیر امور خارجه ایران در همایش فرمانداران سراسر کشور، با اشاره به برگزاری جلسه شورای حکام بیان داشت که آمریکا نتوانست در این نشست، نتیجه‌ای علیه ایران کسب کند.

وزیر امور خارجه ایران در همایش فرمانداران سراسر کشور، با اشاره به برگزاری جلسه شورای حکام بیان داشت که آمریکا نتوانست در این نشست، نتیجه‌ای علیه ایران کسب کند.

 

*** ارزش راهبردی انتخابات ایران در شکست آمریکا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمدجواد ظریف در همایش فرمانداران سراسر کشور، با اشاره به برگزاری انتخابات در سال ۹۸، اظهار داشت:

امسال هم مردم با حضورشان ثابت می‌کنند که سیاست آمریکا سیاست شکست‌خورده است؛ مهم نیست چه کسی پیروز می‌شود بلکه مهم این است که در انتخابات، ایران پیروز شود و آمریکا شکست بخورد؛ لذا انتخابات امسال و سال آینده، ارزش راهبردی برای کشور دارد.

وزیر امور خارجه ایران، افزود: در انتخابات ۹۲ هم آمریکایی‌ها خیال کرده بودند مردم با صندوق رأی قهر کرده‌اند و می‌گفتند مردم بعد از سال ۸۸ به پای صندوق رأی نمی‌آیند اما ۷۳ درصد مردم آمدند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، تصریح کرد:

برخی از دوستان می‌گفتند برجام استحکام لازم نداشت که آمریکا آن را زیر پا گذاشت اما من می‌گویم خیلی هم مستحکم بود، این را در حال حاضر هم می‌بینیم و در آینده هم خواهیم دید.

 

*** همه محاسبات غربی‌ها خروجی غلط داشت

 

محمدجواد ظریف در ادامه بیان داشت: محاسبه آمریکا این بود که جمهوری اسلامی سقوط می‌کند و نه تنها خودشان به این موضوع باور داشتند بلکه این باور را به متحدان خود نیز القا کرده بودند که اگر مقداری وقت‌کشی شود، جمهوری اسلامی سقوط می‌کند.

وی با بیان این که آقای بولتون در سخنرانی برای منافقان گفت که ما چهلمین سال پیروزی انقلاب را نخواهیم دید و در ایران جشن خواهیم گرفت،  خاطرنشان کرد:

با تکیه بر مردم از ابتدای انقلاب تا به امروز، ملت ایران همه محاسبات غربی‌ها و آمریکایی‌ها را باطل کردند و این پیش‌بینی آمریکایی‌ها نیز باطل شد.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به این که مردم از ابتدای انقلاب، سیاست‌های آمریکا را با دست خالی به شکست کشاندند، ابراز داشت:

ترامپ از برجام یکباره خارج شد و سند خروج از برجام را روی دیوار اتاق خود زد زیرا این سند را سند پایان جمهوری اسلامی می‌دانست اما این پیش‌بینی غلط بود.

 

*** آمریکا پیشنهاد‌دهنده جلسه شورای حکام بود اما شکست خورد

 

محمدجواد ظریف، گفت: امروز هم سیاست فشار حداکثری برای جدا کردن مردم از حاکمیت است چرا که آمریکا احساس می‌کند از نظر سیاسی و میدانی شکست خورده است.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به تشکیل جلسه شورای حکام ، بیان داشت:

آمریکا شورای حکام را تشکیل داد اما در این جلسه خودش منزوی شد. ابرقدرت جهان که همه متحدینش عضو شورای حکام بودند، یک بیانیه یک خطی نتوانستند از شورای حکام بگیرند.

وی ادامه داد: چهار بار در سال گذشته، آمریکا جلسه شورای امنیت را تشکیل داد و رئیس جمهور آمریکا نیز در این جلسه شرکت کرد اما انها نتوانستند یک کلمه بیانیه و یا یک قطعنامه شورای امنیت علیه ایران بگیرند.

 

*** سیاست های غلط امریکا و شکست های پی در پی

 

وزیر امور خارجه ایران با بیان این که روز گذشته آمریکا به شورای حکام رفت اما باز هم نتوانست کاری کند، خاطرنشان کرد:

آمریکا در صحنه سیاسی دنیا منزوی است و در صحنه میدانی نیز احساس می‌کند که در خاورمیانه شکست خورده است.

محمدجواد ظریف، تأکید کرد: سیاست های غلط و انتخاب‌های غلط آمریکا و متحدان منطقه‌ای، موجب شکست آمریکا شده است.

علاوه بر این، حمایت از القاعده، طالبان، کمک به صدام حسین از سوی عربستان سعودی و آمریکا و حمایت از داعش، از سیاست‌های غلط آمریکا بود.

وی اظهار داشت: آمریکا سیاست‌های اشتباهی را استفاده کرد و انتخاب‌های اشتباهی داشت؛ از دیکتاتورها، قاتلان و کسانی که علیه مردم خود خشونت می‌کنند و از صهیونیست‌ها دفاع کردند.

آمریکا از تروریست های داعش و طالبان حمایت کرد و نتیجه این شد که در منطقه منزوی شدند و تعهدات بین‌المللی خود را را زیر پا گذاشتند. 

 

*** برجام، استحکام لازم داشت

 

وی بار دیگر با اشاره به برخی انتقادها از برجام، گفت: برخی می‌گویند برجام استحکام نداشت به خاطر همین آمریکا آن را زیر پا گذاشت اما برجام استحکام داشت و  در آینده نیز مشخص می‌شود.

محمدجواد ظریف، افزود: آیا نفتا، اساسنامه یونسکو و کنوانسیون محیط زیست نیز محکم نبود؟ آیا در همه توافقات در دنیا کلاه سر همه رفته بود؟ اینطور نیست چرا که اساسا سیاست آمریکا سیاست یک‌ جانبه‌گرایی است که به انزوای جهانی آمریکا انجامیده است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر امور خارجه ایران در پایان سخنرانی خود در نشست همایش فرمانداران سراسر کشور، اظهار داشت:

جمهوری اسلامی در زمانی که تصمیم گرفت برای ایجاد توازن و بر اساس برجام برخی اقدامات خود را متوقف کند تا برجام حفظ شود، در شرایط ضعف نبود  و نباید دچار اشتباه تحلیل شوید چرا که کاهش تعهدات برجامی در شرایط قدرت انجام شد.

جمهوری اسلامی یک واحد است که با رهنمودها و ارشادات رهبر معظم انقلاب اسلامی در صحنه‌های مختلف حضور دارد.

 

 

انتهای پیام ///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 17 =

کلید مقابل را فعال کنید