کد خبر:94440
پ
تحریم

عواقب خرید سامانه اس ۴۰۰ روسی توسط ترکیه/۱۲ نوع تحریم در راه است

آمریکا به دنبال خرید سامانه اس ۴۰۰ روسی توسط ترکیه و براساس قانون آمریکا ۱۲ نوع تحریم را بر آنکارا اعمال می‌کند.

آمریکا به دنبال خرید سامانه اس ۴۰۰ روسی توسط ترکیه و براساس قانون آمریکا ۱۲ نوع تحریم را بر آنکارا اعمال می‌کند.

 

*** ۱۲ نوع تحریم سنگین آمریکا بر ضد ترکیه

 

به گزارش خبرگزاری سروش، واشنتگتن تنها به حذف ترکیه از برنامه ساخت جنگنده‌های اف -۳۵ اکتفا نخواهد کرد و ممکن است، براساس قانون آمریکا، ۱۲ نوع تحریم را بر آنکارا اعمال کند.

تحریم‌های آمریکا شامل منع معامله خرید و فروش املاک و مستغلات، محدودیت در سرمایه‌گذاری ترکیه در اوراق قرضه آمریکا، محدودیت برای شرکت‌های ترکیه‌ای برای ورود به بخش مالی آمریکا خواهد شد.

ترامپ همچنین از سازمان‌های مالی بین‌المللی مانند صندوق بین‌المللی پول خواهد خواست که هرگونه اعطای وام به نهادهای مالی ترکیه که تحریم می‌شوند، خودداری کند.

بر این اساس ترامپ به بانک‌های آمریکایی نیز اجازه نخواهد داد که به شرکت‌های و بانک‌های ترکیه‌ای که ارزش سرمایه آنها بالغ بر ۱۰ میلیون دلار است، وام بدهد.

 

*** امیدواری به تعویق تحریم‌ها

 

از سوی دیگر، ممکن است، شرکت‌های زیادی که در بخش صنایع دفاعی ترکیه فعالیت دارند نیز تحریم شوند، این بدان معناست که این شرکت‌ها نمی‌توانند قطعات آمریکایی را برای تجهیزات نظامی خریداری کنند که در ترکیه تولید می‌شود.

دولت آنکارا امیدوار است که بتواند در سایه روابط حسنه میان رئیس‌جمهور ترکیه و همتای آمریکایی‌اش، از تحریم‌ها فاصله بگیرد، چرا که ترامپ اختیار این را دارد که اعمال این تحریم‌ها را تعویق کند

البته به تعویق افتادن تحریم‌های ترکیه از سوی ترامپ، مشکل بنظر می‌رسد، چرا که قانون ویژه تحریم کشورها برای خرید سلاح از روسیه روشن و قاطع است و درصورتی که رئیس جمهور آمریکا موجب تعویق تحریم‌ها شود، مجلس سنا می‌تواند حکم ترامپ را با حکمی دیگر رد کند.

آمریکا در سال ۲۰۱۷ با تصویب قانون کاتسا (قانون مقابله با دشمنان ایالات متحده از طریق تحریم ها)، کشورهای جهان را برای خرید تسلیحات نظامی از روسیه تهدید به تحریم کرده است.

 

*** خرید اس ۴۰۰ برای حفظ امنیت

 

انتشار این خبر همزمان با آن صورت می‌گیرد که چند سناتور آمریکایی ساعاتی پیش از ترامپ خواستند؛ دولت ترکیه را به دلیل نادیده گرفتن هشدارهای واشنگتن تحریم کند.

با وجود هشدارهای مکرر آمریکا به ترکیه در صورت خرید اس ۴۰۰، اما مقام‌های آنکارا این موضوع را برای حفظ امنیت خود ضروری میدانند و اعلام کرده‌اند که از این اقدام هرگز عقب نشینی نخواهند کرد.

همزمان با این تحولات، روسیه دیروز شنبه ۱۴ جولای دومین محموله تجهیزات مورد نیاز سامانه موشکی اس ۴۰۰ را به ترکیه تحویل داد.

 

*** مشارکت ترکیه در تولید برخی قطعات جنگنده‌های اف ۳۵

 

ترکیه تا پیش از تنش با آمریکا برای خرید سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ در تولید برخی قطعات جنگنده‌های اف ۳۵ شامل سیستم سوخت‌رسانی، ابزارهای فرود و اتاقک هواپیما با واشنگتن مشارکت داشت.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، نگرانی آمریکا و سایر کشورهای عضو ناتو از این است که رهگیری جنگنده‌های اف ۳۵ در رادارهای سامانه دفاع موشکی اس- ۴۰۰ وارد شده و توانایی این جنگ‌افزار در مقابله با روسیه کاهش یابد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 5 =

کلید مقابل را فعال کنید