کد خبر:94474
پ
تبادلات تجاری
وزیر امور خارجه ایران خبر داد

انجام نشدن سازوکار مالی اروپا برای حمایت از تبادلات تجاری مستقل از دلار ایران

وزیر امور خارجه ایران از انجام نشدن سازوکار مالی اروپا برای حمایت از تبادلات تجاری مستقل از دلار ایران خبر داد.

وزیر امور خارجه ایران از انجام نشدن سازوکار مالی اروپا برای حمایت از تبادلات تجاری مستقل از دلار ایران خبر داد.

 

*** امکان مذاکره مجدد با هر دولت جدید آمریکایی نیست

 

به گزارش خبرگزاری سروش، فرید زکریا، خبرنگار شبکه سی.ان.ان، در صفحه توییترش قست‌هایی از گفتگو خود با محمد جواد ظریف، را منتشر کرد در قسمتی از این گفت‌وگو وزیر خارجه ایران درباره نامه‌ مکتوبی که گفته می‌شد آبه شینزو، نخست‌ وزیر ژاپن در سفرش به ایران برای تحویل به رهبر انقلاب اسلامی به همراه داشته و حاوی پیشنهاد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای شروع دوباره مذاکرات با ایران بود، توضیح داد:

رئیس جمهور ترامپ نامه‌ای نفرستاد اما نخست‌وزیر آبه، پیام او را که پیامی شفاهی بود، منتقل کرد. رهبر ایران با دقت گوش سپرد. مشکل این است که ما نمی‌توانیم  با هر دولت جدید آمریکایی دوباره مذاکره کنیم، هر کشوری بر این اساس با کشوری دیگر تعامل می‌کند که هر دولت، نماینده کشورش است و اخیرا فقط یک انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا رخ داده است، نه یک انقلاب.

وی افزود: رئیس جمهور ترامپ بر رئیس جمهور اوباما پیروز شد. دولت‌ها دارای موافقت‌نامه‌های اجرایی هستند اما انواع موافقت‌نامه‌ها برای متعهد بودن دولت‌ها به کشور وجود دارد.

نمی‌توان به راحتی گفت که من دولت قبلی را دوست ندارم می‌خواهم بر سر هر آن‌چه که انجام‌ داده‌اند دوباره مذاکره کنم. این ممکن است یک مسئله داخلی برای شما باشد اما ما سال‌ها، ساعت‌ها، روزها، هفته‌ها، ماه‌ها و شب‌ها برای این مذاکرات صرف کردیم.

 

***  عدم  حمایت از تبادلات تجاری مستقل از دلار ایران

 

وی در ادامه گفت: یکی از جلسات مذاکره ما با جان کری وزیر امور خارجه پیشین آمریکا ساعت ۹ شب شروع شد و بدون وقفه‌ در ساعت ۶ صبح فردا پایان یافت. این چیزی نیست که بتوان دوباره بر سر آن مذاکره کرد.

اگر رئیس جمهور ترامپ می‌گوید که این یک معاهده نبود و صرفا یک موافقت‌نامه اجرایی بوده است، این مشکلی داخلی است. اما او معاهده‌های زیادی را نقض کرده است.  INF،NAFTA و UNESCO را به یاد دارید؟

ظریف در بخش دیگری از این گفت‌وگو همچنین درباره شرط دوازده‌گانه مایک پمپئو که پیش از این برای مذاکرات با ایران مطرح شده بود گفت:

این شروط نابودی ملی و غیر منطقی است. من پس از وزیر امور خارجه پمپئو، مقاله خودم را که شامل ۱۵ شرط بود منتشر کردم. پس اگر شرط گذاشتن مطرح باشد، می‌توان شرط‌های زیادی اعمال کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر امور خارجه ایران درباره وضعیت فعلی اینستکس (سازوکار مالی اروپا برای حمایت از تبادلات تجاری مستقل از دلار ایران) اظهار کرد:

هنوز اجرایی نشده است. باید این طور باشد. نگران‌کننده است اما فکر می‌کنم این بیشتر از ما، موجب نگرانی اروپایی‌هاست. اروپایی‌ها نتوانستند خود را ثابت کنند. اروپا در مجموع، اقتصادی بزرگ‌تر از آمریکا است. مطمئنا اگر تمام شرکت‌های نفتی اروپا همراه با شرکت‌های هندی، چینی، روسی و ژاپنی تصمیم بگیرند تحریم‌های آمریکا را نادیده بگیرند، اقتصاد جهانی تحمل این را نخواهد داشت که آمریکا تمامی این‌ها را تحریم‌ کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 11 =

کلید مقابل را فعال کنید