کد خبر:94792
پ
فضای مجازی
دبیر اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای فضای مجازی تاکید کرد

بیشترین میزان عرضه قاچاق در فضای مجازی/ لزوم برخورد جدی با قاچاق

دبیر اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای فضای مجازی ضمن تشریح بیشترین میزان عرضه قاچاق در فضای مجازی بر لزوم برخورد جدی با قاچاق تاکید کرد.

دبیر اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای فضای مجازی ضمن تشریح بیشترین میزان عرضه قاچاق در فضای مجازی بر لزوم برخورد جدی با قاچاق تاکید کرد.

 

*** رشد عرضه کالاهای قاچاق و ممنوعه در فضای مجازی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، فرشاد وکیل‌زاده با اشاره به رشد عرضه کالاهای قاچاق و ممنوعه به صورت مستقیم و غیرمستقیم در فضای مجازی، اظهار داشت:

این امر ضرورت نظارت نهادهای نظارتی مانند ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، پلیس فتا، پلیس اماکن و دیگر نهادهای نظارتی را دو چندان می‌کند.

دبیر اتحادیه‌ کشوری کسب‌و‌کارهای مجازی گفت:

با توجه به رشد فضای مجازی در سال‌های اخیر و رشد کسب‌و‌کارهای اینترنتی و افزایش نقش آن‌ها در اقتصاد کشور به طور طبیعی شاهد افزایش مقدار عرضه قاچاق و کالاهای ممنوعه از طریق فضای مجازی هستیم و این امر طبیعی است، قطعا زمانی که بستر راحتی برای عرضه کالای قاچاق وجود داشته باشد، عده‌ای افراد سودجو از آن سوءاستفاده خواهند کرد.

 

*** ۴ بستر اصلی برای عرضه کالاهای قاچاق

 

وی در پاسخ به وضع نظارتی موجود تاکید کرد:

تاکنون اتحادیه کسب‌و‌کارهای فضای مجازی چندین جلسه با معاونت پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز داشته اما متاسفانه تا امروز هیچ اقدام موثری در این بخش انجام نشده و ظاهرا عزم‌ جدی برای برخورد و جلوگیری از عرضه قاچاق در فضای مجازی وجود ندارد.

وکیل زاده گفت: در حال حاضر ۴ بستر اصلی برای عرضه کالاهای قاچاق وجود دارد که شامل فروشگاه‌های اینترنتی، بازارچه‌های مجازی (مارکت پلیس)، سایت‌های نیازمندی یا درج آگهی و شبکه‌های اجتماعی است و در تمامی بسترها ما شاهد عرضه کالاهای قاچاق هستیم.

دبیر اتحادیه کشوری کسب و کارهای فضای مجازی افزود:

 غیر از شبکه‌های اجتماعی که عملاً هیچ‌گونه نظارتی بر آن‌ها وجود ندارد و هیچ واحد صنفی دارای مجوزی در آن‌ها فعال نیست، در باقی بسترها حداقل بخش مهمی از کسب‌و‌کارها که دارای سهم بازار بالایی هستند، مجوز فعالیت از اتحادیه دارند، اما متاسفانه برخی از این کسب‌و‌کارهای شناخته شده دارای مجوز نیز به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در حال عرضه کالای قاچاق هستند.

 

*** برخورد با عرضه‌کنندگان کالای قاچاق

 

وی در پاسخ به این که چرا اتحادیه کسب‌و‌کارهای فضای مجازی به عنوان مرجع قانونی اعطای پروانه کسب و نظارت بر کسب و کارهای اینترنتی خود تاکنون اقدامی در راستای برخورد با عرضه‌کنندگان کالای قاچاق انجام نداده است، گفت:

متاسفانه عزم جدی در هیأت مدیره برای برخورد با این مشکل وجود ندارد و حتی در مورد کسب‌و‌کارهای فاقد مجوز که طبق ماده ۲۷ قانون نظام صنفی موظف به نظارت و پیگیری هستیم، تاکنون غیر از چند مورد سلیقه‌ای، پیگیری خاصی انجام نشده است.

وکیل زاده ادامه داد: البته خوشبختانه دستگاه‌های نظارتی به دلیل اهمیت بالای این بخش تا حدی موضوعات این حوزه را پیگیری می‌کنند و امیدواریم این حساسیت‌ها بیش از پیش برطرف شود و با اقدامات سلبی جدی مانع از افزایش این جریانات شوند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، دبیر اتحادیه کشوری کسب‌و‌کارهای فضای مجازی در پایان، اظهار داشت:

در حال حاضر بیشترین میزان عرضه قاچاق در فضای مجازی مربوط به پوشاک، کیف و کفش، لوازم‌خانگی، محصولات آرایشی و بهداشتی و بعد از آن مواد‌غذایی و کالاهای زود مصرف می‌شود که البته در بحث پوشاک در سال ۹۷ اقدامات نسبتا مناسبی توسط ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز انجام شد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول