کد خبر:95117
پ
موسیقی کشور

بررسی پیش‌نویس سند موسیقی کشور

جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با موضوع بررسی پیش نویس سند موسیقی کشور برگزار شد.

جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با موضوع بررسی پیش‌نویس سند موسیقی کشور برگزار شد.

 

 *** نظراتی پیرامون پیش‌نویس سند موسیقی کشور 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با موضوع بررسی پیش‌نویس سند موسیقی کشور با حضور اعضای کمیسیون، مدیرکل دفتر موسیقی و  تعدادی از هنرمندان برگزار شد.

در این جلسه پیش نویس سندی که سه سال پیش در کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با مشارکت تعدادی از هنرمندان موسیقی تهیه شده است، دوباره طرح شد و اعضای کمیسیون و مدیرکل دفتر موسیقی نظراتی را درباره آن بیان کردند.

محمدحسین ایمانی خوشخو رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه گفت:

برای نخستین بار قرار است قانون و مصوبه ای در زمینه موسیقی باشد تا هماهنگی های بیشتری در حوزه موسیقی فراهم و دخالت های افراد و نهادها در موسیقی برطرف شود. موسیقی در عرصه های مختلف حضور داشته و تاثیرگذار بوده است اما توجه لازم و شایسته به موسیقی نشده است.

پیش‌نویس سند موسیقی که با همکاری و مشارکت چند نفر از استادان و هنرمندان موسیقی حدود سه سال پیش تدوین شد و از نظرات هنرمندان و کارشناسان دیگری نیز استفاده شده است در تعامل با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر موسیقی و با استفاده از نظر اعضای کمیسیون و هنرمندان موسیقی نهایی می شود.

ایمانی خوشخو بیان کرد: تدوین سند سینما با مشارکت و همکاری سازمان سینمایی کشور نهایی شد و برای بررسی و تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شده و منتظر طرح در شورای عالی است.

 

*** سند موسیقی در جلسات آینده نهایی می‌شود

 

محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی نیز در این جلسه عنوان کرد:

ضرورت دارد که در تدوین سند موسیقی کشور به همه مسایل موسیقی، واقعیت ها و شرایط موسیقی به طور جامع توجه و نگاه فزاینده ای به موسیقی در نظر گرفته شود.

در این جلسه اعضای کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی و داریوش پیرنیاکان و هومان اسعدی نظرات و نقدهایی را درباره پیش نویس سند موسیقی بیان کردند و مقرر شد در جلسات آینده با توجه به نظرات کارشناسی، سند موسیقی نهایی شود.

 

*** صدا و سیما جشنواره موسیقی جوان را پوشش نمی‌دهد

 

همچنین در این جلسه هومان اسعدی دبیر سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان گزارشی از این جشنواره بیان کرد و گفت:

جشنواره ملی موسیقی جوان رویدادی است که همانند ندارد و امسال در سیزدهمین دوره این جشنواره بیش از دو هزار نفر ثبت نام کردند که حدود ۸۰۰ نوجوان و جوان انتخاب شدند و در طول یک ماه تا پنجم شهریور در بخش سازی و آوازی برنامه اجرا می کنند. تمرکز جشنواره ملی موسیقی جوان بر هویت ایرانی و ملی است و موسیقی دستگاهی ایرانی و نواحی و موسیقی کلاسیک در این جشنواره مورد توجه است و بیش از ۱۰۰ هنرمند و استاد موسیقی داور این جشنواره هستند. جشنواره موسیقی جوان که در آن نوجوانان و جوانان موسیقی دستگاهی و نواحی ایرانی و کلاسیک اجرا می کنند، در حوزه موسیقی امیدوارکننده است.

 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، اسعدی در پایان با انتقاد از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد:

صدا و سیما رویدادی را با این اهمیت که حدود ۸۰۰ نوجوان و جوان در آن اجرا می کنند و بر هویت ملی و ایرانی تمرکز دارد، پوشش نمی دهد و درباره جشنواره اطلاع رسانی نمی کند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول