اخبار برگزیده

کد خبر:95487
پ
پول ملی
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت

تأثیر کوتاه‌مدت حذف صفرها از پول ملی بر بهبود اقتصاد

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تأثیر حذف صفرها از پول ملی را بر بهبود اقتصاد کشورمان کوتاه مدت دانست.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تأثیر حذف صفرها از پول ملی را بر بهبود اقتصاد کشورمان کوتاه مدت دانست.

 

*** تأثیر کوتاه‌مدت حذف صفرها از پول ملی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سید حسن حسینی شاهرودی در حاشیه بازدید از مراحل پیشرفت چند طرح صنعتی و سرمایه‌گذاری شاهرود در محل شهرک صنعتی این شهر در گفتگو با خبرنگاران، ضمن بیان اینکه حذف یک صفر یا چهار صفر از پول ملی دو سال است که مطرح‌شده و نظرات متفاوتی از اقتصاددان‌ها دراین‌باره وجود دارد، اظهار داشت:

آنچه همه اصحاب اقتصاد بر آن قائل هستند این است حذف یک‌باره چند صفر ارزش پول ملی را ازلحاظ روانی بالا می‌رود اما قبل از آن ابتدا باید ثبات اقتصادی بر کشور حاکم باشد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس افزود:

زمانی باید صفرها حذف شوند که بعد از یک تورم بسیار شکننده دوران ثباتی در کشور تجربه، چالش‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی رفع شود و آن موقع باید اقدام به حذف صفرها کنیم.

وی همچنین گفت: در دوران کنونی که ما شاهد چالش در حوزه‌های اقتصادی هستیم این امر شاید تأثیر روانی کوتاه‌مدتی را داشته باشد، اما اگر تورم سال ۹۷ که بالغ‌ بر ۴۰ درصد بود مجدد رخ دهد یا افزایش یابد، حتی در درازمدت اثرات مخرب روانی آن بیشتر از اثرات مثبت نیز خواهد بود لیکن کماکان نظر ما بر این است که حذف چهار صفر خیلی به اقتصاد کمک نکند.

 

*** حمایت نکردن مجلس از انفکاک برخی وزارتخانه‌ها

 

حسینی شاهرودی با تأکید بر اینکه باید اقتصاد را حوزه‌ای جامع ببینیم و برنامه جامعی برای آن داشته باشیم چرا که نیازمند تغییر و تثبیت همه حوزه‌های کشور است، گفت:

ازجمله بحث شاخص تورم، تولید ناخالص ملی و … می‌بایست بهبود یابد تا تأثیرات آن را در معاش مردم مشاهده کنیم و در آن صورت می‌توان گفت که تغییرات اقتصادی می‌تواند مؤثر واقع شود.

وی با بیان اینکه امروز در بحث واردات، تجارت، صادرات، فروش نفت، کنترل بازار، مبارزه با قاچاق کالا و ارز و گمرک و تولید و … دچار مشکلات زیادی هستیم، بیان کرد:

برای رفع آن‌ها باید همه دستگاه‌ها بر اجرای نظام جامع اقتصادی وفاق داشته باشند و مقاومت در درون تیم اقتصادی دولت وجود نداشته باشد فقط در این شرایط می‌توان گفت ثبات اقتصادی حاکم شده است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با یادآوری تأثیر کوتاه‌مدت حذف صفرها از پول ملی بر بهبود اقتصاد درباره تشکیل وزارت بازرگانی نیز افزود:

مجلس هنوز هیچ تصمیمی را درباره این امر نگرفته است جلسات مختلفی برای این امر برگزارشده و از یک سال قبل تاکنون طرح‌ها و لوایحی که بین دولت و مجلس موردبررسی قرارگرفته و همگی رد شده است در یک جلسه غیرعلنی نیز با حضور معاون رئیس‌جمهور نمایندگان به این موضوع رأی منفی دادند و در همان زمان رئیس مجلس نیز اذعان کرد که گویا مجلس قرار نیست از این موضع دولت (انفکاک برخی وزارتخانه‌ها)حمایت کند اما دوباره اخیراً این بحث مطرح‌شده و تصمیم توسط رئیس‌جمهور گرفته‌شده است.

 

*** ادغام اشتباه وزارتخانه‌های تجارت و صنعت و معدن

 

حسینی شاهرودی در ادامه گفت:

هم‌اکنون توسط دولت بخش بازرگانی را از صنعت و معدن و همچنین وزارت جهاد کشاورزی جداشده و از باب اینکه ارتقای مقوله تجارت مطرح است شاید این اقدامی مثبت هم باشد اما ایجاد وزارت‌خانه جدید با تشکیلات جدید و نیروی انسانی جدید و … همان اتفاقی را رقم می‌زند که ما در سال ۹۱ و ۹۲ شاهد ادغام غیراصولی و غیرعلمی این وزارتخانه‌ها بودیم.

وی افزود: ادغام وزارتخانه‌های تجارت و صنعت و معدن متأسفانه نادرست و غیر کارشناسی انجام شد و هنوز مأموریت‌های این دو وزارت‌خانه‌ای که باهم ادغام‌شده‌اند، احصا نشده است در حقیقت موضوع این است که در سال ۹۲ این وزارتخانه‌ها به‌صورت شکلی به هم چسبیدند و امروز می‌خواهند به همان شکل از هم جدا شوند که این امر با اهداف ما در زمینه کوچک‌سازی، چابک سازی و تسهیل امور در دولت به دور است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان، اظهار داشت:

شخصاً مخالف این انفکاک هستم و احساس می‌کنم که شاید اختیارات به‌خوبی احصا نشده و ضعف مدیریت حاکم بر این دستگاه‌ها سبب شده تا دولت به سمت تفکیک سوق پیدا کند لذا این تفکیک نه‌تنها کمکی نمی‌کند بلکه باز اصطکاک بین دستگاه‌های موازی را می‌افزاید.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − سیزده =

کلید مقابل را فعال کنید