کد خبر:95845
پ
معاون اول رئیس‌جمهور در جمع نمایندگان خراسان جنوبی
معاون اول رئیس‌جمهور بیان کرد

تجارت مرزی، مهم‎ترین محور توسعه خراسان جنوبی

 معاون اول رئیس‌جمهور، تجارت مرزی را مهم‎ترین محور توسعه خراسان جنوبی دانست.

 معاون اول رئیس‌جمهور، تجارت مرزی را مهم‎ترین محور توسعه خراسان جنوبی دانست.

 

*** تجارت مرزی، مهم‎ترین محور توسعه خراسان جنوبی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، اسحاق جهانگیری در دیدار با مجمع نمایندگان استان خراسان جنوبی با اشاره به ظرفیت‌ها و مزیت‌های این استان برای رشد و توسعه، گفت:

تجارت مرزی یکی از مهمترین محور‌های توسعه استان خراسان جنوبی است و هم‌مرز بودن این استان با کشور افغانستان زمینه‌ای مناسب برای گسترش تجارت مرزی و تحول در اقتصاد استان است. 
معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه در مقطع فعلی فعال شدن تجارت خارجی در استان‌های مرزی می‌تواند به کاهش آسیب پذیری اقتصاد کشور کمک کند، اظهار داشت:

استان‌های مرزی کشور امروز رسالت بزرگی بر دوش دارند تا از طریق تسهیل تجارت مرزی زمینه گسترش و افزایش حجم صادرات غیرنفتی کشور را فراهم کنند. 
وی وجود معادن مختلف در استان خراسان جنوبی را از دیگر ظرفیت‌های توسعه این استان برشمرد و با تاکید بر لزوم تلاش وزارت صنعت، معدن و تجارت برای مطالعه، شناسایی و استخراج معادن جدید در استان، گفت:

البته محدودیت منابع آب و مسأله حمل و نقل جاده‌ای از زیرساخت‌های اصلی و پیش نیاز هر گونه توسعه در استان است که باید مورد توجه قرار گیرد. 

 

*** معضل تأمین آب شرب به ویژه در روستا‌های استان خراسان جنوبی

 

جهانگیری با اشاره به تصویب طرح سند سازگاری کم‌آبی در استان خراسان جنوبی، بر ضرورت مدیریت مصرف منابع آب، آبخیزداری و آبخوان داری، آبیاری نوین و توسعه کشت گلخانه‎ای در استان تاکید کرد و بیان داشت:

باید در کنار اقداماتی نظیر تغییر الگوی کشت و تلاش برای انتقال آب به استان، برنامه ریزی دقیقی برای استفاده بهینه از منابع آبی موجود صورت گیرد.
معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به معضل تأمین آب شرب به ویژه در روستا‌های استان خراسان جنوبی، اظهار داشت:

باید برای حل این مشکل در کوتاه مدت اقدامی جدی صورت گیرد و در برنامه بلند مدت نیز از طریق انتقال آب از دریای عمان و فعال شدن بخش خصوصی برای راه اندازی آب شیرین کن، اقدامی ماندگار برای استان خراسان جنوبی انجام شود.
وی، افزود: وزارت نیرو و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم باید موضوع تامین آب شرب پانصد روستای استان خراسان جنوبی را در دستور کار خود قرار دهند تا هرچه زودتر مشکل روستائیان این استان برطرف شود.
جهانگیری، انسجام و وحدت موجود میان مدیران و نمایندگان استان خراسان جنوبی را سرمایه‎ای بزرگ برای توسعه این استان دانست و گفت:

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم باید با تخصیص منابع مالی از محل تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری، صنایع تبدیلی کشاورزی برای محصولات اصلی استان نظیر زعفران، عناب، زرشک و انار را فراهم کرده و زمینه اشتغال‌زایی و بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم در روستا‌های استان را به وجود آورند.

 

*** بازنگری سند آمایش سرزمینی استان

 

استاندار خراسان جنوبی در این جلسه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در استان را ارائه کرد و بیان داشت:

سند آمایش سرزمینی استان که مدت‌ها بلاتکلیف مانده بود، بازنگری شد و به تصویب رسید و با همراهی وزارت نیرو سند سازگاری کم آبی استان نیز مصوب شد تا از طریق مدیریت مصرف و تغییر الگوی کشت، بتوان بخشی از مسائل ناشی از کم آبی استان را مرتفع کرد.
نمایندگان مردم استان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه مسائل کلان استان و مهمترین دغدغه‌های مردم نظیر مشکلات معیشتی، مسئله کمبود آب، معظل آب شرب در روستاها، موانع پیش روی تجارت مرزی و ضرورت احداث راه آهن را مطرح و رضایت خود را از توجه دولت و پیگیری‌های مجدانه استاندار اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری سروش، احیای قنات‎ها، راه اندازی صنایع تبدیلی کشاورزی و تکمیل طرح‌های نیمه تمام استان از دیگر موضوعاتی بود که به عنوان مطالبات مردم خراسان جنوبی از سوی نمایندگان این استان در جلسه مطرح شد.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید