کد خبر:95811
پ
تأمین اجتماعی

اولین نشست خبری مدیرعامل تأمین اجتماعی/تبیین اولویت‌ها و سیاست‌های کاری‌

مدیرعامل تأمین اجتماعی در اولین نشست خبری خود به تبیین اولویت‌ها و سیاست‌های کاری‌ خود در جمع خبرنگاران پرداخت.

مدیرعامل تأمین اجتماعی در اولین نشست خبری خود به تبیین اولویت‌ها و سیاست‌های کاری‌ خود در جمع خبرنگاران پرداخت.

 

*** اولین نشست خبری مدیرعامل تأمین اجتماعی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در اولین نشست خبری خود ضمن تبیین اولویت‌ها و سیاست‌های کاری‌اش به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد.

مصطفی سالاری ضمن اشاره به بدهی شهرداری به تأمین اجتماعی، اظهار داشت:

میزان را باید قطعی کنیم، دو روز قبل با معاون شهردار جلسه‌ای داشتیم تا همزمان کارهایی انجام شود و توافق اولیه‌ای داشته‌ایم. نحوه وصول بدهی‌ها طوری است که خللی به خدمت‌رسانی شهرداری به مردم وارد نکنیم.

وی درباره سیاست شفافیت در تأمین اجتماعی عنوان کرد:

اسامی هیأت مدیره منتشر و کارهایی در این زمینه شروع شده است، فرایندها را می‌خواهیم شفاف کنیم و نه صرفا نتیجه را. این امر کمک می‌کند تا روشن‌تر حرکت کنیم و به مسیر ادامه دهیم.

سالاری درباره هزینه کرد ۹ بیست و هفتم حق درمان گفت:

اتفاقا بیش از ۹ بیست و هفتم در درمان هزینه می‌کنیم و در برخی موارد به ۱۱ تا ۱۲ درصد می‌رسد.

 وی همچنین اعلام کرد که کمتر از دو ماه دیگر امکانی فراهم می‌شود که هر فردی به شعب مراجعه کند می‌تواند مجموعه سوابق خود را از همان شعبه دریافت کند.

 

*** ۶۰ تا ۷۰ درصد تعهدات پرداخت بدهی‌ها

 

مدیرعامل تأمین اجتماعی در ادامه درباره بدهی تأمین اجتماعی به مراکز درمانی گفت:

حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان معوقه به بخش درمان اعم از بخش دولتی، خصوصی و… داریم که جلساتی با بخش‌های مربوطه چون وزارت بهداشت و بخش خصوصی برگزار کردیم که آخرین جلسه ۵ روز قبل بود.

سالاری ادامه داد: راهکارهایی چون پرداخت معوقات در برابر وصول بدهی‌مان از سایر بخش ها مطرح است، البته قرار شد که متعهد شویم از این به بعد ۶۰ تا ۷۰ درصد تعهدات به موقع پرداخت شود و مابقی را با سازوکار دیگر انجام دهیم.

وی افزود: درباره خدمات غیرحضوری هم صبح جلسه داشتیم و هر خدمتی را که اطمینان یابیم بدون قطعی و کندی سیستم قابل انجام است آن را معرفی خواهیم کرد و اولویت جدی ماست.

 

*** خالی شدن ظرفیت ۲۶۰ هزار نفری بیمه کارگران ساختمانی

 

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در پاسخ به اخباری مبنی بر خالی شدن ظرفیت ۲۶۰ هزار نفری بیمه کارگران ساختمانی و پوشش افراد جدید گفت:

این آمار، آمار دقیقی نیست که بخواهیم ۲۶۰ هزار نفر را جایگزین کنیم، اکنون بیش از ۳۵۰ هزار مشمول داریم. برداشت ما از روند بازرسی‌ها این است که افرادی مشمول این فهرست هستند و از این خدمات استفاده می کنند که کارگر نیستند، سامانه‌ای تعریف شده که اطلاعات افراد مشمول که بیمه کارگر ساختمانی دارند با دستگاه‌های مختلف چون اصناف کنترل شود و اگر تعارض وجود دارد این افراد حذف شوند.

وی افزود: پیش‌بینی ما این است که فهرست قدیم تا ۳۰ درصد می‌تواند حذف بشود و تغییر کند که در حد حدس است. کاری را از دو هفته قبل شروع کردیم و انجمن کارگران ساختمانی عهده‌دار کار است. تا پایان شهریور ۹۸ کنترل جدی خواهیم داشت. کسانی که متقاضی جدید هستند نیز کنترل و می‌توانند جایگزین شوند. آنها که قانونا می‌توانند مشمول شوند تحت پوشش در می‌آیند.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در پاسخ به اینکه چرا کارگران ساختمانی با ۳۵ سال کار باید بازنشسته شده و ۳۰ روز حقوق دریافت کنند؟ اظهار کرد: این مورد الزام قانون است.

 

*** مطالبه ۱۸ هزار میلیارد تومانی تأمین اجتماعی

 

سالاری ادامه داد: ۱۸ هزار میلیارد تومان از کارفرمایان و بخش‌های مختلف مطالبه داریم، البته در جایی که معوقات و بدهی‌هایی وجود داشته باشد کارگاهی را تعطیل نمی‌کنیم. در مجموع برنامه‌ریزی‌های دقیقی در دست انجام داریم و با کمک دولت و مجلس می‌توانیم درآمد و هزینه‌ها را به ثبات برسانیم و اگر دغدغه‌ای هست در ماه‌های آتی رفع می‌کنیم. نمی‌گوییم مشکل و کسری و کمبودی نداریم منتها نواقص و نارسایی ها نگرانی اساسی برای جامعه مخاطب ایجاد نخواهد کرد.

وی درباره بدهی‌های دولت به تأمین اجتماعی و روند وصول آن گفت:

هفته گذشته با سازمان برنامه و بودجه توافقی برای تشکیل کارگروه مشترک داشتیم. بخشی از معوقات سنوات گذشته حسابرسی شده و برخی هنوز حسابرسی نشده‌اند تا میزان دقیق آن را اعلام کنیم. درباره نحوه محاسبه بدهی در کارگروه مشترک اعلام نظر می شود و دیدگاه دولت این است که هرجا نیاز است در موارد مربوط به پرداخت حق بیمه کارفرما و … کمک کند. تأمین اجتماعی هم به عموم مردم دارد خدمت می دهد و ما ظرفیت‌های وصول بدهی ها را در کارگروه مشترک بررسی می کنیم.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی ادامه داد: در بودجه راه‌های شش گانه‌ای مطرح است که دو سه مورد دست یافتنی‌تر است و امیدواریم بخشی را وصول کنیم.

 

*** مبارزه با ویژه‌خواری‌ها

 

 سالاری درباره مبارزه با ویژه‌خواری‌ها اظهار کرد:

همین که وظایف خود را در قبال بیمه‌شدگان انجام می‌دهیم ویژه خواری نمی‌کنیم و ما متعهد به انجام وظایف خودمان هستیم. در کنار تکالیف اساسی، خدماتی چون طرح کرامت رضوی و برخی امور رفاهی را داریم. طرح‌های همسان‌سازی و وام هم اجرا می‌شود.

سالاری با اشاره به اینکه تعداد وام‌ها را دوبرابر کردیم که بانک رفاه می دهد گفت:

وام دو مرحله داده شده و مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای دو فصل آینده درنظر گرفته شده و در دو فصل دیگر، دو اعتبار ۵۰ میلیاردی به عنوان وام به بازنشستگان اعطا می‌شود.

وی درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نیز گفت:

برای همسان‌سازی منابع را باید تامین کنیم تا هرزمانی وارد اجرا شدیم تعهد ما به موقع ایفا شود. نشست‌هایی با کانون‌های عالی بازنشستگان داشتیم تا در راهکارهایی جلو برویم و این تعهد قانونی را هم انجام دهیم.

 

*** بدهی تأمین اجتماعی به مراکز درمانی

 

مدیرعامل تأمین اجتماعی در ادامه درباره بدهی تأمین اجتماعی به مراکز درمانی گفت:

حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان معوقه به بخش درمان اعم از بخش دولتی، خصوصی و… داریم که جلساتی با بخش‌های مربوطه چون وزارت بهداشت و بخش خصوصی برگزار کردیم که آخرین جلسه ۵ روز قبل بود.

سالاری ادامه داد: راهکارهایی چون پرداخت معوقات در برابر وصول بدهی‌مان از سایر بخش‌ها مطرح است، البته قرار شد که متعهد شویم از این به بعد ۶۰ تا ۷۰ درصد تعهدات به موقع پرداخت شود و مابقی را با سازوکار دیگر انجام دهیم.

وی افزود: درباره خدمات غیرحضوری هم صبح جلسه داشتیم و هر خدمتی را که اطمینان یابیم بدون قطعی و کندی سیستم قابل انجام است آن را معرفی خواهیم کرد و اولویت جدی ماست.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مدیرعامل تأمین اجتماعی در پایان اظهار داشت:

اما در استمرار خدمات دغدغه و مشکل که نگرانی اساسی ایجاد کند، نداریم و تقریبا ۹۲۰۰ تا ۹۵۰۰ میلیارد ماهانه هزینه داریم که ۶۵۰۰ میلیارد تومان مربوط به مستمری‌هاست و اکنون به جامعه هدف اعلام می‌کنم دغدغه‌ای برای پرداخت به موقع حقوق مستمری بگیران وجود ندارد و منابع ما برای این بخش کفایت می‌کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید