کد خبر:96458
پ
تعهدات برجام
رئیس سازمان انرژی اتمی خبر داد

تصمیم‌گیری درباره گام سوم کاهش تعهدات برجام با أخذ نظر رهبر معظم انقلاب

رئیس سازمان انرژی اتمی از تصمیم‌گیری درباره گام سوم کاهش تعهدات برجام با أخذ نظر رهبر معظم انقلاب خبر داد.

رئیس سازمان انرژی اتمی از تصمیم‌گیری درباره گام سوم کاهش تعهدات برجام با أخذ نظر رهبر معظم انقلاب خبر داد.

 

*** تشکیل جلسه هیأت نظارت بر تعهدات برجام

 

به گزارش خبرگزاری سروش، علی اکبرصالحی در مراسم آغاز عملیات احداث مرکز تحقیقات ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ‌های پایدار در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا درباره گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای تصمیمی گرفته شده است، اظهار کرد:‌

هیأت نظارت بر برجام در این خصوص تشکیل جلسه داده و مشورت می‌کند و نظر رهبری نیز اخذ می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی، افزود:

من اکنون در شرایطی نیستم که درباره گام سوم صحبت کنم و اظهار نظر من نیز در حد حدس و گمان خواهد بود اما ما به عنوان مجری دستورات سناریوهای مختلفی را ارائه کردیم.

وی، افزود: این سناریوها بررسی شده است اما اینکه تا به حال دستوری در این خصوص صادر شده است یا خیر ترجیح می‌دهم صحبت نکنم و هر موقع مسئولین تصمیم لازم را اتخاذ کنند سازمان آمادگی دارد آن تصمیمات را در اسرع وقت عملیاتی کند.

 

*** تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران از سوی آمریکا

 

صالحی در پاسخ به سوال دیگری درباره تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران از سوی آمریکا و اینکه آیا بازه زمانی این تمدیدها مشکلی در همکاری هسته‌ای ایجاد نمی‌کند، بیان کرد:

همکاری‌های ما در چارچوب برجام با اروپا، روسیه و چین ادامه دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی، ادامه داد:

ساخت واحدهای ۲ و ۳ بوشهر به خوبی پیش می‌رود و ما حتی از برنامه نیز جلوتر هستیم ضمن اینکه نباید فراموش کرد بحث تأمین مالی این پروژه نیز بحث مهمی است اما در مجموع از زمان‌بندی پیش‌بینی شده جلوتر هستیم.

وی، یادآور شد: پروژه اراک نیز تا امروز به خوبی پیش می‌رود هر وقت مسأله‌ای باشد ما با صداقت با مردم درمیان می‌گذاریم حدود یک سال پیش هم زمانی که وقفه‌ای از طرف دوستان چینی دیدیم هم اطلاع‌رسانی کردیم اما الان پروژه به خوبی پیش می‌رود و مشکلی نداریم.

 

*** تعهدات برجام به خوبی پیش می‌رود

 

صالحی، خاطرنشان کرد:

در این پروژه قدم‌های بلندی برداشته شده است که ضرورت اعلام آن الان وجود ندارد اما ما در اراک به بخش ساخت تجهیزات رسیدیم و مراحل طراحی را پشت سر گذاشته‌ایم که من وارد جزئیات نمی‌شود اما ملت بدانند که مسائل به خوبی پیش می‌رود.

رئیس سازمان انرژی اتمی، افزود:

بحث همکاری با اروپا در مرکز نظام ایمنی هم به پیش می‌رود و یک آزمایشگاهی برای تست فشار با همکاری اروپا در دست اجراست که اتحادیه اروپا در این پروژه ۲۰ میلیون یورو متعهد شدهاست که بخشی از آن به فعالیت درآمدهاست.

وی، تصریح کرد:‌

برجام تاکنون به خوبی پیش می‌رود اما اینکه در آینده چه اتفاقی می‌افتد را باید ببینیم ضمن اینکه ما با امکانات خودمان می‌توانیم کار را پیش ببریم هر چند ممکن است در بعضی مسائل کوتاهی شود و زمان ما طولانی‌تر شود و پروژه زمانبر شود اما فعلا کارها طبق تعهدات انجام می‌شود.

 

***  تقسیم برجام به ۳ بخش فنی، اقتصادی و حقوقی

 

صالحی، گفت:

اگر ما برجام را به ۳ بخش فنی، اقتصادی و حقوقی تقسیم کنیم در بخش فنی هیچ مشکلی نداریم و بخش‌های مختلف آن اعم از غنی‌سازی اکتشاف، استخراج ساخت نیروگاه‌ها و سایت‌های جدید به خوبی پیش می‌رود و ما به صورت طبیعی پیش می‌رویم و سرعت ما هم متناسب با امکانات و الزامات کشور است.

رئیس سازمان انرژی اتمی، افزود:

اگر هم در بعد حقوقی و سیاسی و اقتصادی طرف مقابل بدقولی می‌کند ما می‌توانیم در بخش فنی واکنش متناسب را بدهیم و حوزه فنی برجام این قابلیت را دارد ما فقط در یک مورد در پروژه ایتر اعتراض داشتیم که قرار شد اروپایی‌ها آن را به گونه دیگری جبران کنند.

 

*** مطالعه دقیق‌ شورای نگهبان بر روی کنوانسیون پسماندهای پرتوزا

 

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اظهارات آیت الله محمد یزدی از اعضای شورای نگهبان، بیان کرد:

سوءتفاهمی پیش آمده و حضرت آیت الله یزدی که از اعضای شورای نگهبان هستند درباره کنوانسیونی که اخیرا در مجلس تصویب شده تحت عنوان کنوانسیون پسماندهای پرتوزا برداشت اشتباهی رخ داده است به نحوی که گویا ما به کشورهای استکباری اجازه داده‌ایم سوخت مصرفی خود را در ایران دفن کنند در حالی که درست عکس این است و طبق مواد ۱۱ و ۱۲ این لایحه هیچ کشوری نمی‌تواند کشور دیگر را وادار به دفن پسماندهای خود کند.

صالحی، افزود:

‌امیدوارم شورای نگهبان مطالعه دقیق‌تری بر روی این کنوانسیون داشته باشد کما اینکه ما در ۲.۵ سال اخیر مشورت‌های گسترده‌ای با مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون امنیت ملی و با بخش‌هاش حقوقی دولت داشته‌ایم تا این لایحه را منقح کنیم.

 

* تکمیل پروژه‌های سازمان انرژی اتمی

 

رئیس سازمان انرژی اتمی، اضافه کرد:

امیدواریم اعضای شورای نگهبان هم عنایت داشته باشند چرا که مردم در چنین مواردی نگران می‌شوند در حالی که چطور ممکن است ما چنین لایحه‌ای به مجلس بدهیم و به دولت‌های استکباری اجازه دهیم سوخت مصرفی خود را در ایران دفن کنند و حتما اینطور نیست.

وی، گفت:

ما از آیت الله یزدی قرآن را آموخته‌ایم که فرموده است در هر چیزی که اطلاع ندارید اظهارنظر نکنید و حتما ایشان حقیقت را تبیین خواهند کرد.

صالحی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درخصوص پروژه‌هایی که عملیات احداث آن امروز آغاز شده است، افزود: ‌

این پروژه، پروژه سنگینی است و ساختمان آن هم ساختمان ویژه‌ای است و تجهیزاتی هم نیاز دارد که باید از خارج خریداری شود. اگر همه چیز به خوبی پیش برود شاید تکمیل این مرکز ۲- ۳ سال طول بکشد.

 

*** ایزوتوپ‌ها یکی از روش‌ها استفاده از سانتریفیوژها

 

رئیس سازمان انرژی اتمی، عنوان کرد:

در نطنز، اراک، اصفهان، کارهای به خوبی پیش می‌رود و امروز صنعت هسته‌ای با ۱۵ هزار پرسنل با قدرت کار خود را پیش می‌برد و هیچ چیز متوقف نشده است و هر وقت هم به صلاح دیده شده و مسئولان گفته‌اند به فعالیت‌هایمان شتاب دهیم دیدید که انجام شده است.

وی، تصریح کرد:

هر اراده‌ای که مسولان ارشد نظام داشته باشند و صنعت هسته‌ای متصور بشوند ما می‌توانیم با فوریت کامل آن را محقق کنیم و مردم مطمئن باشند که این صنعت به خوبی فعالیت‌هایش پیش می رود.

صالحی، افزود:

ایزوتوپ‌های پایدار از روش‌های متنوعی به دست می‌آیند که یکی از این روش‌ها استفاده از سانتریفیوژهاست.

رئیس سازمان انرژی اتمی، گفت:

در این مرکز از روش‌هایی چون تبادل شیمیایی، تقطیر تبریدی، نفوذ حرارتی و تقطیر غشایی استفاده می‌شود.

 

***  فردو از با ارزش‌ترین مجموعه‌های سازمان انرژی اتمی

 

وی با یادآوری تعهدات برجام تصریح کرد:

‌ما پیش از این در حد آزمایشگاهی اقداماتی را آغاز کرده بودیم اما الان سطح کار ارتقاء یافته به طوری که ۵ هزار متر مربع شامل ۸ کارگاه و ۸ آزمایشگاه برای این عملیات احداث می‌شود.

صالحی، یادآور شد:

چنین مجموعه‌ای در غرب آسیا بی‌نظیر خواهد بود و در این منطقه کشوری سراغ نداریم که به این میزان وارد عرصه جداسازی ایزوتوپ شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی، گفت:

فردو از با ارزش‌ترین مجموعه‌های سازمان انرژی اتمی است و حدود ۱۶ هزار مترمربع تأسیسات در این مرکز احداث شده است که از جمله مراکز آن می‌توان به مرکز ملی مواد ‌که دو سال قبل تأسیس شد و همچنین مرکز ملی خلع اشاره کرد که ۲۰ فروردین امسال رونمایی شد.

وی، بیان کرد:

‌این مرکز نه تنها به صنعت هسته‌ای بلکه به سایر صنایع کشور هم خدمات‌رسانی می‌کند.

 

*** همکاری‌ با اتحادیه اروپا و روسیه

 

صالحی، افزود:

در حال حاضر مجموعه فردو قابل مقایسه با ۳-۴ سال قبل نیست به طوری که هم به تعداد کارشناسان و متخصصان و هم به تأسیسات و زیربناهای آن اضافه شده است. به طوری که تنها در بخش مرکز ملی مواد بیش از ۲۰ کارشناس ارشد، مشغول به کار شده‌اند.

رئیس سازمان انرژی اتمی، بیان کرد:

در این مرکز هزار و ۴۴ سانتریفیوژ داریم که در خلع هستند و ۲ آبشار در چرخش هستند و اگر روزی اراده شود غنی‌سازی هم می‌کنند و کافی است خوراک به این ماشین‌ها تزریق شود.

وی همچنین درخصوص همکاری‌های بین‌المللی سازمان انژری اتمی، گفت:

در حال حاضر با اتحادیه اروپا و روسیه همکاری‌های مختلفی داریم و پروژه‌های آن به خوبی به پیش می‌رود.

 

*** فناوری هسته‌ای بسیار حساس است

 

صالحی، افزود:

فرد با لحاظ کردن بهترین استانداردها خدمات ارزشمندی را به مجموعه صنایع کشور ارائه می‌کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اتفاقاتی که اخیرا در یکی از مراکز اتمی روسیه رخ داد، اظهار داشت: ‌

از فرصت استفاده می‌کنم به دولت فدرال روسیه و همتایان خود هم تسلیت می‌کنم.

وی، گفت:

روس‌ها با وجود اینکه ده‌ها تجربه در این حوزه دارد و با وجود تمام ملاحظات دیدیم که این اتفاق در کشور آنها افتاد و راکتور کوچک آنها دچار آسیب شد بنابر این فناوری هسته‌ای بسیار حساس است که ایجاب می‌کند بالاترین استاندارها در آن رعایت شود.

صالحی، بیان کرد: ‌

در واقع فناوری هسته‌ای نه فقط از باب اقتدار آفرینی بلکه به علت اینکه صنایع کشور را چندین درجه ارتقا می‌دهد حائز اهمیتی است و باید استاندارهای لازم را داشته باشد.

 

*** عملیات بتن‌ریزی نیروگاه بوشهر

 

رئیس سازمان انرژی اتمی، یادآور شد:

از عزیزان رسانه‌ای که در این مراسم حضور دارند خواهش می‌کنم به آرشیوهای خود مراجعه کنند و تصاویر ۳- ۴ سال قبل این مرکز را هم با وضعیت امروز آن مقایسه کنند. امروز حدود ۷۰۰ مهندس و کارشناس در بخش‌های مختلف شرکت‌های مختلف در این مجموعه فعالیت می‌کنند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس سازمان انرژی اتمی در پایان، با بیان اینکه صنعت هسته‌ای بعد از برجام با قدرت کامل به پیش میر‌ود، اظهار داشت:

از پروژه‌های بزرگ این صنعت واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه بوشهر است که در دست اقدام است قرار بود مرداد ماه ۹۸ بتن‌ریزی شود که با مشورت‌های که داشتیم مقرر شد این عملیات ۱-۲ ماه به تعویق بیفتند و احتمالا عملیات بتن‌ریزی اکتبر انجام شود با این حال کار عقب نیفتاده است و تنها اعلام بتن‌ریزی یکی دو ماه عقب افتاده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 6 =

کلید مقابل را فعال کنید