کد خبر:96867
پ
ارتباطات اجتماعی
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دیدار با مدیران انجمن سواد رسانه‌ای تأکید کرد

لزوم مقررات‌گذاری برای شبکه‌ها و ارتباطات اجتماعی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دیدار با مدیران انجمن سواد رسانه‌ای بر لزوم مقررات‌گذاری برای شبکه‌ها و ارتباطات اجتماعی تأکید کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دیدار با مدیران انجمن سواد رسانه‌ای بر لزوم مقررات‌گذاری برای شبکه‌ها و ارتباطات اجتماعی تأکید کرد.

 

*** درخواست انجمن سواد رسانه ای از شورای عالی انقلاب فرهنگی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس هیات مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران و استاد دانشگاه امام صادق (ع) در ابتدای این نشست، اظهار داشت:

با توجه به اهمیت سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی در کشور، انتظار می‌رود شواری عالی انقلاب فرهنگی به نوعی سرپرستی تحقق این جریان در سطح کشور را عهده‌دار شود تا شاهد نیل به هدف مشترک یعنی بسط و توسعه نهضت سواد رسانه‌ای باشیم.

وی برنامه‌ریزی برای گفتمان سازی، اجتماعی کردن موضوع سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی، اسلامی‌‌سازی و بومی‌سازی سواد رسانه‌ای را مورد تأکید قرار داد و افزود:

از این روزنه می‌توانیم بسیاری از مشکلات آموزشی در کشور را مرتفع کنیم.

بشیر تصریح کرد: جدی گرفته‌نشدن، مشکل امروز حوزه سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی در کشور است و امید است با توجه به اهمیت استراتژیک موضوع رسانه و فضای مجازی، این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

 

*** کمک انجمن به شورای عالی انقلاب فرهنگی

 

مدیرعامل انجمن سواد رسانه‌ای ایران در این جلسه اظهار کرد:

انجمن سواد رسانه­‌ای ایران با حکم وزیر کشور فعالیت خود را بیش از دو سال و نیم است که آغاز کرده و تا امروز ۱۶ دفتر نمایندگی در استان­‌های کشور را فعال کرده است و در افق پیش رو در تمام استان‌های کشور نمایندگی فعال خواهد داشت.

وی با یادآوری ارتباطات اجتماعی افزود: انجمن­ سواد رسانه­ ای ایران می‌تواند بازوی یاری‌گر مناسبی برای نهادهایی همچون شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد و به عنوان یک سازمان مردم نهاد، نیازمند حمایت دستگاه‌ها در زمینه پیشبرد اهداف مشترک است.

 

*** سواد رسانه ای مفهوم جامعی برای وضعیت جدید ارتباطی و اطلاعاتی نیست

 

در ادامه این جلسه عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تبریک و گرامیداشت میلاد امام هادی(ع) و عید غدیرخم گفت:

مهم‌ترین ظرفیت این انجمن حضور اعضای آن است که در این زمینه تلاش جدی و تخصص لازم را دارند. مفهوم سواد رسانه‌ای که توسط یونسکو توسعه یافت و ذیل آن سواد اطلاعاتی و مجازی مطرح شد امروزه با چنان گستره‌ای همراه شده است که فراتر از مفهوم صرف سواد رسانه­‌ای است.

وی افزود: مباحثی چون خدمات هوشمند ، اینترنت اشیا و یا نانو-بایو دیوایس‌ها (Nano-Bio Devices) که در آن تمامی پدیده‌های هستی در مقیاس نانو متصل به دیوایس می‌شوند و امکان ارتباطات شبکه‌ای جدیدی را خلق می‌کنند.

عاملی  گفت: در واقع سواد رسانه‌ای پوشش‌دهنده سواد مرتبط با فضای دوم زندگی که مجموعه ای از پدیده‌های مرتبط با حکمرانی، کسب و کار، خدمات پزشکی از راه دور و البته خدمات رسانه ای را شامل می شود نیست و سواد رسانه ای به هیچ وجه مفهوم جامعی برای وضعیت جدید ارتباطی و اطلاعاتی نیست و شاید بهتر بود انجمن به سواد مجازی و اطلاعاتی یا سواد مجازی و رسانه‌ای حرکت می کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت:

شورای عالی انقلاب فرهنگی دوره ۳۵ ساله‌ای را پشت سر گذاشته است که بیشتر دستور جلسات آن در قالب طرح بوده و در آن نقش‌آفرینی مستقیم ذی‌نفعان کم رنگ بوده است.

وی با اشاره به جلسه دیدار با مدیران و صاحبنظران رسانه ها عنوان کرد:

در آن جلسه تشکیل کمیسیون معین رسانه‌ای با مشارکت متولیان رسانه طرح شد که با توجه به ظرفیت غیردولتی و مردم نهاد بودن انجمن سوادرسانه­‌ای می‌توان از ظرفیت این انجمن نیز در تشکیل آن کمیسیون استفاده کرد.

 

*** انجمن سواد رسانه ای در تدوین سند کمک کند

 

عاملی خاطرنشان کرد: در زمینه تدوین اسناد سیاستی مرتبط با حوزه سواد رسانه ­های اجتماعی نیز  انجمن می­تواند به شورای عالی انقلاب فرهنگی کمک کند.

وی افزود: در تدوین این اسناد بایستی ۵ لایه سواد شامل سواد اطلاعاتی، سواد دانشی، سواد معرفتی، سواد حقوقی و سواد تحلیلی مورد توجه قرار گیرند.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به قابلیت­‌ها و چالش‌های فضای مجازی و ارتباط آن با عرصه زندگی اجتماعی خاطرنشان کرد:

همه مواردی که در فضای واقعی ماهیت جرم دارد در فضای مجازی نیز دارای همان ماهیت جرم هستند منتهی روش و چگونگی آن تغییر می‌کند.

 

*** ضرورت مقررات گذاری های جدید برای فضای رسانه ای

 

وی با یادآوری ارتباطات اجتماعی تصریح کرد: به عنوان مثال دزدی که در فضای مجازی از مسیر هک کردن و نفوذ در سیستم‌های رایانه ای اتفاق می افتد؛ دسترسی به حساب مالی یک فرد یا نهاد را فراهم می‌کند و در نتیجه مقررات‌گذاری‌های جدید برای فضای رسانه‌های اجتماعی و ارتباطات شبکه‌ای یک ضرورت جدی است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد:

ما اکنون وارد جامعه شبکه­‌ای شده­ ایم که اعضای آن در سطوح مختلف به صورت همزمان تأثیر و تأثر دارند اما در این زمینه مقررات‌گذاری نشده است.
عاملی با اشاره به تفاهم ­نامه‌ای که میان شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی امضا شده است خاطر نشان کرد:

در زمینه ایجاد رشته‌های جدید دانشگاهی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور نقش محوری دارند و شورای عالی فضای مجازی در این زمینه نقش همکار را ایفا می­‌کند.

وی با اشاره به اینکه همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای تحول و ارتقای علوم انسانی ظرفیت همکاری در ارائه رشته­‌های جدید دانشگاهی را دارند، افزود:

انجمن سواد رسانه‌ای می­‌تواند در زمینه زندگی شبکه­‌ای همکاری کند و با توجه به مسائلی چون توسعه پایدار و سلامت اجتماعی می­‌توان نگاه اسلامی را در تشکیل جامعه اسلامی تعمیم داد.

 

*** همکاری انجمن در رشته های تخصصی

 

عاملی ادامه داد: انجمن سواد رسانه‌ای می‌تواند در زمینه رشته‌­های تخصصی نیز همکاری‌های بسزایی را انجام دهد چنانکه در حوزه پزشکی در حدود ۲۴ تله (Tele) به وجود آمده و نیازمند بررسی تخصصی در زمینه ترویج سواد اطلاعاتی است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مسئولیت محوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه علم و فناوری و فرهنگ خاطرنشان کرد:

شورای عالی انقلاب فرهنگی ۳ سند مرجع، ۸۵ سند سیاستی و حدود ۲۲۶۹ مصوبه دارد که سه سند مرجع نقشه جامع علمی کشور، سند مهندسی فرهنگی کشور و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش هرکدام دارای برنامه اقدام­ های متعددی هستند.

سند مهندسی فرهنگی حدود ۳۰۴ برنامه اقدام دارد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، اظهار داشت:

سند مهندسی فرهنگی حدود ۳۰۴ برنامه اقدام دارد که با توجه به برگزاری اولین جلسات ستاد راهبری مهندسی فرهنگی کشور مباحث مربوط به رسانه را می‌توان در برخی جلسات این ستاد پیگیری کرد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، گفتنی است در این دیدار حسن بشیر ـ رئیس هیأت مدیره انجمن سواد رسانه‌ای، سیدمرتضی موسویان ـ مدیرعامل انجمن سواد رسانه‌ای، حمیدرضا کمالی ـ نایب رییس انجمن سواد رسانه‌ای،  امیدعلی مسعودی ـ عضو هیات مدیره و سخنگوی انجمن سواد رسانه‌ای، معصومه نصیری ـ عضو هیات مدیره و خزانه‌دار انجمن سواد رسانه‌ای و محمدصادق افراسیابی مدیرعامل سابق انجمن سواد رسانه‌ای حضور داشتند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول