کد خبر:96997
پ
بنیاد برکت
رئیس هیأت مدیره بنیاد برکت خبر داد

طرح جدید بنیاد برکت به منظور ایجاد ۹۰ هزار شغل

رئیس هیئت مدیره بنیاد برکت از طرح جدید بنیاد برکت به منظور ایجاد ۹۰ هزار شغل خبر داد.

رئیس هیأت مدیره بنیاد برکت از طرح جدید بنیاد برکت به منظور ایجاد ۹۰ هزار شغل خبر داد.

 

*** طرح جدید بنیاد برکت به منظور ایجاد ۹۰ هزار شغل

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمود عسگری نخست، اظهار داشت:

پول، چالش اصلی ما برای اشتغال روستایی نیست، البته پول عاملی برای حل مشکل است، اما نه به تنهایی. پس در بخش تحقیقات ستاد اجرایی فرمان امام، مدلی را برای توسعه روستایی طراحی کردیم؛ و در این مدل، روستائیان را به مسائل روستا حساس کردیم و برای رفع مشکلات از طریق روستائیان انگیزه ایجاد کردیم.

 رئیس هیأت مدیره بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در ادامه افزود:

این بار از طریق طرحی به نام آسمان، سعی کردیم بر عکس گذشته نگاهی از پایین به بالا داشته باشیم. در واقع این طرح را می‌توان طرح سرمایه‌گذاری مردمی عنوان کرد به گونه‌ای که روستائیان به شناخت ظرفیت‌ها و توانایی‌های درون روستایی می‌پردازند و برای رفع مسائل روستایی تلاش می‌کنند.

 

*** رشد جمعیت در روستا‌ها منفی است

 

وی در ادامه گفت: سال قبل موفق به هدف گذاری سه هزار روستا و امسال حدود شش هزار روستا به منظور آموزش و ترویج اساس طرح آسمان شده ایم. در مرحله دوم تحت عنوان طرحی به نام (سحاب) یا همان سرمایه گذاری حمایتی اشتغال به منظور آموزش‌دهی اشتغال و سرمایه‌گذاری بر روی آن به سراغ روستائیان رفتیم.

عسگری آزاد افزود: در این روش به شناسایی منابع و نیازمندی‌های اشتغال و همچنین اختصاص منابع مالی بانکی به روستائیان پرداختیم و تاکنون موفق شده‌ایم ۹ هزار طرح با ظرفیت اشتغال ۳۰ هزار نفر راه‌اندازی کنیم و البته سال ۹۸ برای ۳۰ هزار طرح هدف‌گذاری کرده‌ایم که در امتداد آن بتوانیم ۹۰ هزار اشتغال‌زایی ایجاد کنیم.

عسگری آزاد با اشاره به اینکه رشد جمعیت در روستا‌ها منفی است گفت:

سالانه هفت دهم درصد کاهش جمعیت در روستا‌ها ثبت شده در صورتی که نرخ رشد جمعیت کشور حدود ۲ درصد است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس هیأت مدیره بنیاد برکت در پایان، اظهار داشت:

البته چنین روند منفی از حدود ۶۰ سال قبل آغاز شده و در سال ۱۳۳۵ از هر چهار نفر تنها یک نفر شهرنشین بوده، ولی حالا این روند برعکس شده و اگر با طرح‌های اشتغال‌زایی جلوی این روند گرفته نشود جمعیت ۲۶ درصدی روستایی کشور به حدود ۱۷ درصد می‌رسد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + بیست =

کلید مقابل را فعال کنید