کد خبر:97069
پ
تسهیلات بخش مسکن
رئیس کل بانک مرکزی

نرخ تورم به زیر ۲ درصد رسیده است/افزایش تسهیلات بخش مسکن از ۱۲ به ۲۰ درصد

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه نرخ تورم ماهانه به زیر ۲ درصد رسیده است از تلاش این بانک برای افزایش تسهیلات بخش مسکن از ۱۲ به ۲۰ درصد خبر داد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه نرخ تورم ماهانه به زیر ۲ درصد رسیده است از تلاش این بانک برای افزایش تسهیلات بخش مسکن از ۱۲ به ۲۰ درصد خبر داد.

 

*** افزایش تسهیلات بخش مسکن از ۱۲ به ۲۰ درصد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عبدالناصر همتی در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، اظهار داشت:

از سال قبل و در پی تلاطم بازار ارز به سبب تحریم‌های ظالمانه، با تمهیداتی که اندیشیده شده توانستیم نرخ ارز را ثابت نگه داریم و روند تسهیلات‌دهی موفقی داشته باشیم.

وی ادامه داد: از آغاز امسال تاکنون تسهیلات‌دهی کل بانک‌ها به طور میانگین ماهانه ۵۰ هزار میلیارد تومان بوده که حدود ۳۰ درصد آن به صنعت، ۱۲ درصد به بخش مسکن و ۱۰ درصد به کشاورزی تزریق می‌شود که روی هم رفته بیش از ۶۰ درصد از منابع به تولید اختصاص می‌یابد.

همتی تصریح کرد: در تلاشیم که تسهیلات تزریق شده در بخش مسکن را از ۱۲ درصد به ۲۰ درصد افزایش دهیم.

وی گفت: منابع بانک‌ها محدود است، همراهی بانک مرکزی فقط چاپ پول و تزریق به بازار نیست، از آغاز امسال برای ما تکلیف شده که ۸ هزار میلیارد تومان به سیل‌زدگان کمک کنیم و ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به خرید تضمینی گندم اختصاص داده‌ایم.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: در ۵ ماهه نخست امسال ۵۰ هزار میلیارد تومان تعهدات قرض‌الحسنه اعم از ازدواج و مشاغل خانگی گرفته تا دیگر موارد ثبت شده است.

 

*** تمرکز بر سرمایه در گردش

 

وی تصریح کرد: رونق اقتصادی فقط وابسته به پول نیست؛ نوع تولید، بهره‌وری کار، ایجاد تقاضا برای محصولات تولید شده و کاهش وابستگی به خارج و رسیدن به تولید ملی را می‌توان جزئی از رونق تولید و اقتصاد عنوان کرد، البته اولین وظیفه بانک مرکزی حفظ ارزش پول ملی و ثبات قیمت‌ها است و کمک به رونق تولید از وظایف فرعی ما محسوب می‌شود.

همتی خاطر نشان کرد: پس از برقراری آرامش در بازار ارز و ایجاد ثبات در نرخ‌ها، می‌توان رونق را در بازار احساس کرد، درخواست ما از بانک‌ها این است که تمرکز اصلی را روی سرمایه در گردش داشته باشند که از این مرحله اقتصادی به خوبی عبور کنیم.

وی گفت: بعد از گذر از آثار تحریم‌های ظالمانه غربی‌ها در دو سال اخیر، به شرایطی رسیده‌ایم که با ایجاد ثبات در بازار ارز، در مسیری قرار داریم که شاخص‌های کلان اقتصادی کشور رو به بهبود است، در بازار ارز توانستیم با کاهش ۱۸ درصد نرخ ارز دلار را از ۱۴ هزار و پانصد تومان به ۱۱ هزار هزار و ۶۰۰ تومان برسانیم و ثابت نگه داریم.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: دخالت بانک مرکزی بر نرخ‌ها نیست بلکه عرضه و تقاضا بیشتر مورد توجه بانک مرکزی قرار دارد به این منظور سفته بازی‌ها کنترل شده و در حاشیه بازار کمتر به چشم می‌خورد.

همتی گفت: به دنبال صادرات غیر نفتی هستیم و گام‌های خوبی نیز برداشته شد.

در ۵ ماهه نخست امسال کار صادرکنندگان غیر نفتی روان شده است.

 

*** نرخ تورم به زیر ۲ درصد رسیده است

 

وی تصریح کرد: با مدیریت تورم و بازار در ماه‌های گذشته، تورم ماهانه و نقطه به نقطه کاهنده شده بدان معنا که رشد و افزایش تورم کاهش یافته و مفهومش آن نیست که تورم نداریم اسفند ۹۷ با نرخ رشد ۵ درصد ماهانه مواجه بودیم که درحال حاضر نرخ تورم به زیر ۲ درصد ماهانه رسیده، تورم نقطه به نقطه نیز که در حال صعود بود تیرماه متوقف و مرداد ماه با سقوط همراه است و خوشبختانه توانستیم ترس ونزوئلایی شدن در تورم را کنترل کنیم.

همتی گفت: قبول داریم که تورم به قشر کارمند و حقوق بگیر فشار وارد می‌کند پس در تلاشیم که اوضاع بدتر نشود و به سمت احیاء پیش برویم بطوریکه از سه ماه گذشته می‌توان نشانه‌های احیاء را احساس کرد.

وی ادامه داد: رکود و تورم هر دو مهم است اما رکود آسیب رسان‌تر است؛ ما باید از بیکاری جلوگیری کنیم.

در سه ماهه اول امسال نرخ نیروی شاغل کشور ۲۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۲۰ هزار شاغل اضافه شده که البته بخش عمده این رقم نیز به طرح ایجاد اشتغال روستایی مربوط می‌شود.

 

*** رکود در بخش مسکن

 

همتی درخصوص رکود در بخش مسکن، گفت:

تصمیم گرفتیم وام را به ساخت قابل انتقال تخصیص دهیم در حال حاضر اینکه افزایش قیمت دربازار مسکن دیده نمی‌شود بدان معنی است که تورم رو به کاهش می‌باشد کم کم باید نرخ مسکن کاهش یابد باید از هر اقدامی که به رشد بی رویه نقدینگی کمک می‌کند اجتناب کنیم رشد ۲۴ درصدی نقدینگی، غیر منطقی است.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص وام ازدواج و شرایط ضامنین آن گفت:

سال ۹۷ حدود یک میلیون پرونده وام ازدواج تخصیص یافت در پنج ماهه نخست امسال ۳۰۰ هزار پرونده وام ازدواج تشکیل و پرداخت شد و حدود ۱۲۰ هزار پرونده نیز در شرف دریافت وام هستند ۸۰ هزار پرونده نیز در نوبت به سر می‌برد در این میان مشکل به مصوبه مجلس مبنی بر وجود یک ضامن معتبر مربوط می‌شود.

همتی افزود: خواهش من از همکارانم در ۲۰ هزار شعبه بانکی در کشور این است که وام ازدواج را با یک ضامن تخصیص دهند و سخت‌گیری نکنند.

 

*** بازار متشکل ارزی

 

وی درباره بازار متشکل ارزی گفت:

در تلاش هستیم که چنین بازاری راه بیفتد اما هر چه پیش رفتیم به پیچیدگی‌های بیشتری برخوردیم در این سیستم حداقل باید پنج بانک فعالیت داشته باشند که گاه مشاهده می‌شود شبکه نرم‌افزاری یک بانک با شبکه ارزی همخوان نیست.

رئیس کل بانک مرکزی در مورد ارز و نقدینگی تامین کالاهای اساسی افزود:

در این خصوص مشکلی وجود ندارد در حال حاضر ۹۰ میلیون تن کالا در بندر امام (ره) مانده این در حالی است که امسال نسبت به سال ۹۷ واردات کشور ۶۲ درصد افزایش یافت از آغاز امسال تاکنون ۶۲ میلیارد دلار برای دارو و کالاهای اساسی تخصیص داده‌ایم البته بخشی از این تامین ارز به صورت ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی و بخشی نیز نیمایی صورت گرفت؛ پس در کشور نباید قیمت این اقلام افزایش داشته باشد البته از ذخایر استراتژیکی نیز برخورداریم که برای روز مبادا برقرار و تامین است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس کل بانک مرکزی در پایان اظهار داشت:

حدود ۱۴۹ میلیارد دلار تامین برای واردات صورت گرفته در شرایطی که سخت‌ترین تحریم هنوز برقرار است و بسیاری کشورها از ترس آمریکا شبکه‌های بانکی ما را مختل کرده‌اند و نمی‌گذارند گردش مالی داشته باشیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید