کد خبر:97300
پ
کالاهای اساسی
معاون اول رئیس‌جمهور خبر داد

تلاش دولت در راستای ایجاد ذخایر مناسب برای کالاهای اساسی

معاون اول رئیس‌جمهور از تلاش دولت در راستای ایجاد ذخایر مناسب برای کالاهای اساسی خبر داد.

معاون اول رئیس‌جمهور از تلاش دولت در راستای ایجاد ذخایر مناسب برای کالاهای اساسی خبر داد.

 

*** طرح آمریکا برای فروپاشی و نابودی اقتصاد ایران ناکام ماند

 

به گزارش خبرگزاری سروش، اسحاق جهانگیری در آیین افتتاح مرکز بین‌المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در آمل، با اشاره به اینکه مازندران سهم بزرگ و مهمی در تامین محصولات کشاورزی و امنیت غذایی کشور دارد، اظهار داشت:

به‌رغم انواع محدودیت‌ها نظیر کمبود آب، تولید محصولات کشاورزی سال به سال افزایش یافته و با تکیه بر توانمندی و ظرفیت داخلی، طرح آمریکا برای فروپاشی و نابودی اقتصاد ایران ناکام ماند.

 

*** تلاش دولت در راستای ایجاد ذخایر مناسب برای کالاهای اساسی

 

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه دولت تلاش کرده است تا ذخایر مناسبی برای کالاهای اساسی ایجاد شود، افزود:

اگر چه در مواقع لزوم کالاهای اساسی مورد نیاز از طریق واردات تامین شده، اما با وجود همه محدودیت‌های مالی، اراده‌ای جدی برای حمایت از کشاورزان داخلی در کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه تولید متوسط سالیانه ۲ میلیون تن برنج در سه استان شمالی کشور رقم بسیار مهمی در اقتصاد و تجارت محسوب می‌شود، تصریح کرد:

باید برای استفاده بهینه از این حجم فعالیت و تولید اقتصادی و به ویژه برای انتفاع بیشتر کشاورزان از چرخه تولید تا مصرف این محصول استراتژیک برنامه‌ریزی جامعی انجام شود.

 

*** حمایت دولت از تولیدکنندگان 

 

جهانگیری با اشاره به دیدار دولتمردان با رهبر معظم انقلاب، خاطرنشان کرد:

ایشان در این دیدار دیدگاه جدیدی را مطرح کردند و فرمودند که در شرایطی که در یک جنگ اقتصادی تمام عیار هستیم، تولیدکننده حکم رزمنده خط مقدم این جنگ را دارد و همه باید برای حمایت از این رزمندگان پای کار بیایند.

معاون اول رئیس‌جمهور، تاکید کرد:

این دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی باید تبدیل به یک دیدگاه عمومی شود و همه به از تولیدکنندگان به عنوان رزمندگان جبهه جنگ اقتصادی حمایت کنند.

 

*** لغو ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت

 

جهانگیری گفت: تولیدکنندگان و کشاورزان خود نیز باید با خلاقیت و ارائه ایده‌های جدید و کاربردی به تسهیل شرایط کسب و کارشان کمک کنند و به دنبال راهکارهایی برای کوتاه کردن دست واسطه‌ها از نظام توزیع کالا باشند.

وی با اشاره به ظرفیت‌ها و توانمندی نیروی انسانی در استان مازندران، ابراز امیدواری کرد کشاورزان و فعالان اقتصادی مازندران با ارائه و اجرای طرحی جامع و کارآمد، به الگویی برای دیگر استان‌ها نیز تبدیل شوند.

جهانگیری همچنین درباره لغو ممنوعیت واردات برنج به عنوان یکی از کالاهای اساسی در فصل برداشت نیز اظهار داشت:

قرار نیست برنج‌های وارداتی در فصل برداشت برنج در بازار توزیع شوند، بلکه این واردات به عنوان پشتوانه‌ای برای ایجاد آرامش در بازار و اطمینان خاطر مردم نسبت به ایجاد نشدن تلاطم در بازار برنج است.

 

*** صادرات برنج ایرانی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون اول رئیس‌جمهور در پایان با اشاره به آمار ارائه شده درباره صادرات برنج ایرانی در پایان اظهار داشت:

صادرات و واردات هیچ محصولی ممنوع نیست و دولت صرفا با توجه به مصالح عمومی، با افزایش و کاهش تعرفه و وضع عوارض این موضوع را کنترل می‌کند و اگر برنج ایرانی بازار خوبی در خارج دارد، باید با اصول حفظ اعتماد مشتری در این زمینه اقدام کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول