کد خبر:98467
پ
هفته دولت
فرماندار اردکان در جمع فعالان رسانه ای خبر داد:

افتتاح ۵۴ طرح عمرانی در هفته دولت در اردکان

فرماندار اردکان در جمع فعالان رسانه ای از افتتاح ۵۴ طرح عمرانی در هفته دولت خبر داد.

فرماندار اردکان در جمع فعالان رسانه ای از افتتاح ۵۴ طرح عمرانی در هفته دولت خبر داد.

 

*** تحریم‌های نفتی فرصتی برای ورود به اقتصاد غیر نفتی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، به مناسبت هفته دولت نشست خبری فرماندار اردکان با فعالان رسانه‌ای در سالن شهید حنیف فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

بهروز شهابی زاد در ابتدای این نشست ضمن تبریک فرارسیدن هفته دولت یاد و خاطره دولتمردان شهید رجایی و باهنر را گرامی داشت و با اشاره به جنگ اقتصادی دشمن علیه کشور گفت:

دشمن با تحریم‌های همه‌جانبه خود، نظام ما را هدف قرار داده است.

وی افزود: اقتصاد ما که بیشترین اتکا را به درآمدهای نفتی داشت در حال حاضر با چالشی روبرو شده است که البته می‌تواند برای ما فرصت باشد. الآن چند ماه است که ما اقتصاد بدون نفت را تجربه می‌کنیم و فروش نفت ما بسیار کم و به کشور ما فشار اقتصادی وارد می‌شود که با صبر و تحمل مردم همراه بوده‌است.

فرماندار اردکان با بیان اینکه در این شرایط پروژه‌های عمرانی با مشکل روبرو می‌شود و پیشرفت پروژه‌ها در حد مجاز نیست، گفت: بیش از ۲۱ میلیارد تومان اعتبارات عمرانی داشتیم که توزیع‌شده است اما هنوز نقدینگی بابت اجرای پروژه‌ها به دستگاه‌ها نداده‌اند. در سال ۹۷ نیز بخش زیادی از اعتبارات به‌صورت اوراق مشارکتی بوده است که دولت تا سال ۱۴۰۰ تعهد ایجاد کرده‌است. در سال ۹۸ نیز اکثر اعتباری که داریم در قالب اوراق مشارکت است اما روند اجرایی کشور نشان‌دهنده ثبات نسبی است.

 

*** افتتاح ۵۴ طرح عمرانی در هفته دولت در اردکان

 

شهابی زاد همچنین اظهار داشت: ۵۴ پروژه عمرانی با اعتباری بالغ‌ بر ۱۰۰ میلیارد تومان در هفته دولت در شهرستان اردکان به بهره‌برداری می‌رسد ازجمله طرح کارخانه احیای فولاد که یکی از پروژه‌های بزرگ است که امیدواریم با حضور رئیس‌جمهور افتتاح شود. پروژه گازرسانی به بخش خرانق نیز در حال اجراست و در مرحله اول به ۹ روستای این بخش گازرسانی می‌شود و کار گازرسانی به روستای رباط پشت بادام نیز در فاز دوم قراردارد. مشکل آب خرانق نیز در حال پیگیری است.

شهابی زاد با تاکید بر اینکه هیچ‌گونه مماشاتی در برخورد با صنایع آلاینده نداریم، افزود:

در حال حاضر هیچ واحد تولیدی جدیدی در شهرستان ایجاد نشده و اعتقاد داریم که این شهرستان ازنظر ظرفیت صنعتی تقریباً تکمیل‌شده‌است. در سه‌ماهه اخیر در محور اردکان به عقدا هیچ مجوز جدیدی صادر نشده است اما در بخش خرانق که باید اشتغال مولد ایجاد شود این ظرفیت وجوددارد که سرمایه‌گذاری شود.

 

*** بهره‌گیری از اساتید دانشگاه در کارگروه‌های فرمانداری اردکان

 

وی، موضوع مسکن را یکی از مشکلات شهرستان اردکان دانست و افزود:

واگذاری زمین تابع شرایط خاصی شده‌است. در این شهرستان ازنظر چگالی جمعیتی و نفراتی که در این مساحت زندگی می‌کنند بحرانی نیست و فقط اشکال کار این‌است که افرادی، چندین قطعه زمین در اختیاردارند.

عالی‌ترین مقام اجرایی شهرستان اردکان با اشاره به استفاده از ظرفیت و پتانسیل دانشگاهی و نیروهای فکری برای حل مسائل گفت:

کارگروه‌هایی که تاکنون در فرمانداری تشکیل‌شده علاوه بر اعضایی که عضو هستند چند نفر از اساتید دانشگاهی نیز در این کارگروه‌ها حضور دارند و از نظرات آن‌ها بهره‌گیری می‌شود. برای برند سازی محصولات اردکان هم کارگروه‌هایی تشکیل‌شده است و محصولات کنجدی به‌صورت ویژه در دستور کار قراردارد که امیدواریم این کار نیز به نتیجه برسد.

وی افزود: یکی دیگر از چالش‌های بزرگی که در چند ماه اخیر پیگیری شد موضوع باشگاه خاتم بود که از تیم تک‌بعدی به مجموعه ورزش‌های حرفه‌ای تبدیل شد و رشته‌هایی که قهرمان لیگ و کشوری دارند تحت پوشش آن قرار داده‌شده است.

 

***احیای کشاورزی مهمترین رویکرد در روستاها

 

شهابی زاد با اشاره به لزوم توجه به روستاها گفت: در سال ۹۸  حدود ۴ میلیارد تومان در روستاهای فاقد دهیاری هزینه شده‌بود اما به علت گستردگی و پراکندگی روستاها به هر روستا مبلغ زیادی نرسیده‌است. اکثر قنوات و جاده‌های این روستاها مرمت و بازسازی‌شده است. بیشترین اقدامات در روستاها با رویکرد احیای کشاورزی و زیرساخت‌ها انجام‌شده است.

وی افزود: در خصوص خاموشی چاه‌های کشاورزی در شهرستان مقاومت زیادی شد زیرا معتقد هستیم با توجه به تولید محصولات باغی در این منطقه و آب‌وخاک شور آن نمی‌تواند خاموشی محصولات زراعی را داشته‌باشد. باید بر مبنای کار علمی به سمت کشت محصولات کم‌آب‌خواه تر و پربازده‌تر حرکت کنیم.

فرماندار اردکان با بیان اینکه وام‌های اشتغال مولد برای روستاها در حال پیگیری است، تصریح کرد:

رونق تولید، راه برون‌رفت از مشکلات اقتصادی است که رهبر معظم انقلاب نیز بر آن تأکید دارند. تولید به این معنی نیست که سراغ کارخانه‌های بزرگ برویم و واحدهای صنعتی بسیار بزرگ ایجاد کنیم بلکه با ایجاد واحدهای کوچک می‌توانیم به خودکفایی برسیم. در این راستا اقدامات مناسبی درحال انجام است که امیدواریم اثرات مثبت آن را شاهد باشیم.

 

*** لزوم تکریم ارباب‌رجوع و پاسخگویی مدیران دستگاه‌های دولتی

 

وی با اشاره به حضور اتباع و مهاجرین در شهرستان اردکان گفت:

ما متأسفانه با این چالش روبرو هستیم و اخیراً هم دستورالعملی آمده‌است که فرزندان اتباع حتی افراد غیرمجاز هم باید در مدارس ثبت‌نام شوند. برای ساماندهی اتباع مهمان، شهر جدید در حال آماده‌سازی است که این افراد به این مکان منتقل شوند.

 

 

به گزارش خبرگزاری سروش ، شهابی زاد در پایان با اشاره به لزوم تکریم ارباب‌رجوع و پاسخگویی مدیران دستگاه‌های دولتی گفت:

در موضوع ادارات تلاش شده‌است که نظم آن‌ها برگردانده‌شود و مدیران پاسخگو باشند و با توجه به شرایط موجود و اعتباراتی که در اختیارداریم می‌توانیم ادارات را خوب ارزیابی کنیم.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + هشت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول