کد خبر:98455
پ
سارقان اینترنتی
رئیس پلیس فتای بوشهر خبرداد:

سرقت سارقان اینترنتی از حساب ۱۰۰۰ شهروند ایرانی

رئیس پلیس فتای بوشهر از سرقت سارقان اینترنتی از حساب ۱۰۰۰ شهروند ایرانی در اینترنت خبرداد.

رئیس پلیس فتای بوشهر از سرقت سارقان اینترنتی از حساب ۱۰۰۰ شهروند ایرانی در اینترنت خبرداد.

 

*** سارقان اینترنتی در دام پلیس‌فتا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سرهنگ مهدی‌ قاسمی ظهر چهارشنبه ششم شهریورماه ۹۸ در جمع خبرنگاران از شناسایی باند مجرمان سایبری که مشخصات حساب بیش از هزارنفر از هم‌وطنان را از طریق طراحی سایت و درگاه جعلی بانکی، کپی و برداشت وجه کرده‌بودند، خبرداد و اظهارداشت: 

افرادی که حساب بیش از هزار نفر از شهروندان را فیشینگ کرده‌بودند دستگیر شدند.

رئیس پلیس فتای بوشهر افزود: 

این افراد با طراحی درگاه‌های بانکی جعلی و انجام تبلیغات فریبنده فروش کالاها و اجناس به قیمت‌های پایین‌تر از عُرف بازار، کاربران را به این درگاه‌های بانکی هدایت و مشخصات حساب آنها اعم از رمز دوم،cvv2  و تمام اعداد و ارقامی که جهت سوءاستفاده اینترنتی از این حساب‌ها را نیاز داشتند کپی و در ادامه موجودی این حساب‌ها را به‌سرقت می‌بردند و عملاً هرگونه اقدام در خصوص حساب‌های کپی شده توسط متهمین محتمل بوده‌است.

 

*** توجه‌نکردن صاحبان‌حساب‌ها به هشدارهای امنیتی پلیس فتا

 

این مقام انتظامی ادامه‌داد: در تعدادی از حساب‌هایی که توسط متهمین دستگیر شده، اطلاعات آنها کپی شده‌است، بالغ بر ده‌هامیلیون تومان موجودی وجوددارد و بعضاً صاحبین حساب‌ها، برای یک خرید ده‌هزارتومانی اینترنتی از این کارت‌ها استفاده‌کرده و در حالی‌که بارها توصیه‌‌شده برای خریدهای اینترنتی، از کارت حساب با کمترین موجودی مورد نیاز استفاده‌کنند.

سرهنگ قاسمی با اشاره به اینکه تعدادی از حساب‌ها توسط متهمین به‌صورت اینترنتی، مبالغی برداشت‌شده ولی صاحبین حساب‌ها، به مراجع قضایی یا پلیس، مراجعه‌ای جهت طرح شکواییه ننموده و حتی رمز دوم حساب خود را تغییر نداده‌اند و به احتمال زیاد، قابلیت اطلاع‌رسانی پیامکی حساب‌ها توسط آنها فعال نشده بود و در صورت فعال‌کردن، با اولین برداشت از حسابشان، متوجه شده و رمز دوم را تغییر و در ادامه جهت طرح شکایت اقدام می‌نمودند.

 

*** لزوم نظارت بیشتر خانواده‌ها بر فعالیت اینترنتی فرزندان خود

 

قاسمی اظهار داشت: صاحبین بعضی از حسابهای کپی‌شده توسط متهمین دستگیر شده، افراد کم‌سن و سال بوده و این امر نشانگر این است که خانواده نظارت کافی بر فعالیت‌های اقتصادی اینترنتی فرزندان خود ندارند و توجه به این امر بسیار مهم است.

وی تصریح کرد: هر دو متهمین دستگیر شده، ۱۶ ساله هستند و اقدامات مجرمانه خود را در منزل و به‌دور از چشم والدین خود انجام می‌داده‌اند و هیچکدام سابقه کیفری قبلی نداشته‌اند.

سرهنگ قاسمی به والدین متذکر شد:

ممکن است فرزندان آن‌ها هم در صورت بی‌توجهی و نظارت نکردن آن‌ها ، در دام مجرمین سایبری گرفتار شوند و باید در این خصوص نیز به صورت مرتب همانگونه که در بیرون از منزل، به رفتار و تردد آنها با حساسیت توجه می‌کنیم، در هنگام حضور در منزل و استفاده از اینترنت نیز با حفظ کرامتشان، مراقبت نماییم.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس پلیس فتا بوشهر با معرفی سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir به کاربران توصیه کرد: از مطالب آموزشی این سایت استفاده کنند و در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک و مجرمانه آن را از طریق لینک سامانه پاسخگویی به فوریت‌های سایبری، با ما در میان بگذارند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول