کد خبر:99153
پ
مازیار بیگلو
دبیر انجمن قطعه‌سازان:

موافقت قطعه‌سازان و خودروسازان با واردات خودرو

دبیر انجمن قطعه‌سازان از موافقت قطعه‌سازان و خودروسازان با واردات خودرو حتی با تعرفه صفر درصد در صورت تحقق سه شرط خبر داد.

دبیر انجمن قطعه‌سازان از موافقت قطعه‌سازان و خودروسازان با واردات خودرو حتی با تعرفه صفر درصد در صورت تحقق سه شرط خبر داد.

 

*** مشکل اساسی در زنجیره تامین

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مازیار بیگلو در مورد سه شرطی که در نشست صمیمانه مدیرعامل جدید ایران خودرو با قطعه‌سازان مطرح شد، اظهار داشت:

مشکل اساسی که در زنجیره تامین وجود دارد این است که قیمت‌ها، قیمت دستوری هستند.

هنگامی که قیمت‌ها به صورت دستوری به خودروساز اعمال می‌شود، خودروساز نیز طبیعتا قیمت‌های دستوری را به قطعه‌ساز تحمیل می‌کند؛ لذا پارامترهای واقعی همانند نرخ ارز، نرخ تورم و نرخ دستمزد در بحث قیمت‌گذاری لحاظ نمی‌شود.

همین موضوع سبب شده تا قطعه‌سازان نیز تعدیل و به زیان‌دهی برسند و مدام کوچک‌تر شده و به سمت نابودی پیش بروند.

 

*** قیمت‌گذاری دستوری برای فروش خودروها اعمال می‌شود

 

وی در ادامه بیان کرد: با بحثی که با خودروسازان داشتیم دریافتیم که خودروسازان نیز قصد به روز کردن قیمت‌ها برای قطعه‌سازان را دارند اما چون قیمت‌گذاری دستوری برای فروش خودروها اعمال می‌شود ما نیز نمی‌توانیم قیمت‌ها را افزایش دهیم.

بیگلو تصریح کرد: به این دلیل که مدیرعامل جدید ایران خودرو سابقه حضور در وزارت صمت را دارند و کاملا با مشکلات قیمت‌گذاری و دست‌هایی که در آن دخلیل هستند و موانعی که سر راه آزادسازی قیمت خودرو وجود دارد، آشنا هستند از وی درخواست کردیم که دست قطعه‌سازان را بگیرد تا بحث قیمت‌گذاری دستوری برای همیشه از صنعت خودرو خارج شود.

بدین معنی که ما خودروسازان و قطعه‌سازان اعلام می‌کنیم که رسما با واردات خودرو حتی با تعرفه صفر درصد گمرکی نیز موافق هستیم تا این مشکل بر طرف شود و به همین سبب برای آن سه شرط مطرح کردیم.

 

*** ۳ شرط قطعه‌سازان و خودروسازان کشور برای موافقت با واردات خودرو 

 

وی در توضیح سه شرط عنوان شده بیان کرد:

شرط اول این است که آزادسازی واردات خودرو با تعرفه صفر در برابر واردات مواد اولیه مورد نیاز قطعه‌سازان آن هم با تعرفه صفر درصد انجام شود.

شرط دوم آن است که مواد اولیه داخلی همانند ورق‌های فولادی و محصولات آلومینیومی و مسی و یا محصولات پتروشیمی که تولید داخل دارند با یارانه ۳۰ الی ۴۰ درصدی به قطع‌سازان داده شود.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرویی، ادامه داد:

همین کار را نیز میتوان در حوزه مواد اولیه نیز انجام داد.

سوال ما این است که چرا مواد اولیه ملی ما باید به تولیدکنندگان با دلار جهانی فروخته شود؟

این مورد تاثیر حاشیه‌ای خود را نیز داشت.

با این کار جلوی خام‌فروشی نیز گرفته خواهد شد؛ چرا که این مواد در داخل تبدیل به قطعه می‌شود و ارزش افزوده به آن اضافه شده وسپس باعث رونق تولید می‌شود.

بیگلو در ادامه در تشریح شرط سوم، عنوان کرد:

اگر چنین اتفاقاتی بیافتد حتما باید قیمت‌گذاری دستوری نیز حذف شود.

وقتی قرار باشد مرزها و بازار را آزاد بگذاریم و تعرفه صفر درصد برای خودروهای وارداتی در نظر بگیریم از این سو برای خودروهای داخلی نیز شرط قیمت‌گذاری دستوری را قبول نخواهیم کرد.

 
*** قطعه‌سازان و خودروسازان کشور با واردات خودرو مخالف نیستند 

 

بیگلو در ادامه تاکید کرد:

اگر این سه شرط محقق شود ما از باز شدن مرزها و واردات خودرو نیز استقبال می‌کنیم.

اما اگر مشکل در جای دیگری هست و نهادهای اقتصادی و یا نظارتی و یا بانک مرکزی ارز برای تامین کردن ندارند و یا زیرساخت واردات خودرو وجود ندارد نباید خودروساز و قطعه‌ساز را عامل این جریان بدانیم.

اکنون ما با واردات خودرو اعلام موافقت می‌کنیم و مایل نیستیم که به گونه جریان‌سازی شود که قطعه‌ساز و خودروساز به علت حمایت‌هایی که از سوی دولت می‌شوند به این سمت می‌روند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرویی در پایان، اظهار داشت:

ما این حمایت‌ها را نمی‌خواهیم؛ بلکه ما می‌خواهیم واردات خودرو آزاد شود و در کنار آن خواسته‌های ما را نیز به صورت موازی محقق کنند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید