کد خبر:99117
پ
بهرام شکوری
رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

مهم‌ترین چالش‌های فراروی تولید فولاد / تعریف درستی از خام‌فروشی نداریم

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در همایش عبور از بحران در صنعت متالورژی، فولاد و زنجیره تامین با تشریح مهم‌ترین چالش‌های فراروی تولید فولاد نسبت به خام‌فروشی مواد معدنی در کشور انتقاد کرد.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در همایش عبور از بحران در صنعت متالورژی، فولاد و زنجیره تامین با تشریح مهم‌ترین چالش‌های فراروی تولید فولاد نسبت به خام‌فروشی مواد معدنی در کشور انتقاد کرد.

 

*** ظرفیت تولید فولاد خام کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بهرام شکوری، روز دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸ در همایش عبور از بحران در صنعت متالورژی، فولاد و زنجیره تامین در اتاق بازرگانی اصفهان، اظهار داشت:

فقط ۲۲ درصد از طرح‌های فولادی نزدیک به سواحل آبی کشور هستند این در حالی است که در کشور چین بیشترین ظرفیت‌های تولید فولاد خام در نزدیکی آب‌های آزاد جانمایی شده است.

وی بیان کرد: اکنون مصرف سرانه فولاد ایران حدود ۲۷۳ کیلوگرم و متوسط سرانه مصرف جهانی آن ۳۰۰ کیلوگرم است.

وی با بیان این که تولید فولاد خام کشور در سال ۹۷ حدود ۲۵ میلیون تن بود، تصریح کرد:

ظرفیت تولید فولاد خام کشور تا انتهای سال گذشته حدود ۳۴.۵ میلیون تن رسید.

 

*** مهم‌ترین چالش‌های فراروی تولید فولاد

 

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، ادامه داد:

براساس آخرین گزارش طرح جامع فولاد تا پایان سال ۹۷، مجموع ظرفیت‌های فولاد ۱۳۳ میلیون تن است که از این میزان ظرفیت واحدهای فعال فولاد ۳۴.۵ میلیون تن، ظرفیت طرح‌های در دست اجرا و قابل تحقق فولاد ۲۰.۵ میلیون تن و ظرفیت مازاد فولاد برابر ۷۸ میلیون تن بوده است.

وی اظهار داشت: تامین مواداولیه (سنگ آهن)، مصرف داخلی ۲۶.۳ میلیون تن، زیر ساخت‌ها از جمله آب و حمل و نقل ریلی از جمله مهم‌ترین چالش‌های فراروی تولید فولاد در سال ۱۴۰۴ است.

 

*** ظرفیت تولید سنگ آهن ایران

 

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، خاطرنشان کرد:

ذخیره زمین‌شناسی سنگ آهن ایران حدود ۵ میلیارد تن است که ۳.۳ میلیارد تن آن ذخیره قطعی است.

از نظر کیفیت ۹۰ درصد سنگ آهن ایران از نوع مگنتیتی با میانگین عیار ۴۶ درصد است که به طور تقریبی با میانگین جهانی برابر است.

وی ادامه داد: در زمان حاضر ظرفیت تولید سنگ آهن ایران ۸۰ میلیون تن در سال ۹۷ است، جهت تداوم تولید ۵۵ میلیون تن فولاد سالانه به ۱۶۲ میلیون تن سنگ آهن نیاز است و در صورتی که با ۸۰ درصد ظرفیت کار کنیم برای تولید ۴۴ میلیون تن فولاد سالانه ۱۳۰ میلیون تن سنگ آهن لازم است.

 

*** جانمایی کارخانه‌های فولادی

 

شکوری با اشاره به جانمایی کارخانه‌های فولادی، ادامه داد:

جانمایی این کارخانه‌ها در حاشیه خلیج فارس و آب‌های آزاد با نگاه صرف اقتصادی، وضعیت عرضه و تقاضای فولاد در نواحی مختلف ایران و هدفمندی مقاصد صادراتی فولاد و کارخانجات فولادی باید مدنظر قرار بگیرد.

وی بیان کرد: ظرفیت موجود تولید فولاد در حاشیه خلیج فارس (منطقه سبز رنگ) ۷.۲ میلیون تن است و براساس طرح‌های توسعه‌ای در این منطقه ۸۰ درصد ظرفیت فولاد به ۸.۹ میلیون تن در سال ۱۴۰۴ می‌رسد.

 

*** افق تولید مواد معدنی در سال ۱۴۰۴

 

شکوری با اشاره به چالش زیر ساخت حمل و نقل ریلی، گفت:

افق تولید مواد معدنی در سال ۱۴۰۴، حدود ۷۰۰ میلیون تن است که در سال‌های اخیر متوسط تولید سالانه مواد معدنی حدود ۳۵۵ میلیون بوده است و سهم ریلی از حمل تولید مواد معدنی و صنایع معدنی هفت درصد یعنی ۲۴.۵ میلیون تن است.

وی بیان کرد: انتظار بخش معدن کشور این است که سهم هفت درصد حمل ریلی مواد معدنی در افق ۱۴۰۴ باید به ۳۰ درصد یعنی ۲۱۰ میلیون تن برسد.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اضافه کرد:

با توجه به بررسی‌های صورت گرفته در کشورهای هدف سالانه حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد مواد معدنی توسط خطوط ریلی حمل می‌شود در حالی که سهم واقعی حمل مواد معدنی توسط خطوط ریلی در ایران، ۵ درصد (۲۰ میلیون تن) تولید مواد معدنی کشور را در بر می‌گیرد.

وی تصریح کرد: جهت دستیابی به اهداف افق ۱۴۰۴ طول خطوط ریلی کشور نیاز به رشد سالانه ۹ درصدی دارد و تنها در سال ۹۸ نیاز به سرمایه گذاری ۸.۷ هزار میلیارد تومان است این در حالی است که در بودجه ۹۸ مبلغ ۴ هزار میلیارد تومان برای ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در نظر گرفته شده است در نتیجه کسری ۱۰۰ درصدی بودجه در نظر گرفته شده را شاهد هستیم.

 

*** هدف عمده همایش عبور از بحران در صنعت متالورژی، فولاد و زنجیره تامین

 

دبیر شورای علمی همایش عبور از بحران در صنعت فولاد ومتالورژی نیز در این جلسه، گفت:

بحران جاری بخش اقتصادی شامل آشفتگی در سیاستگذاری، نامناسب بودن الگوی تصمیم‌گیری بویژه بروکراسی دولت و ‌بالاخره آثار تحریم‌ها است.

سید محمد عباس‌زادگان در این همایش افزود: مدل عبور از بحران به تلاش‌های گوناگون انتقال تجربه باز می‌گردد.

وی بیان کرد: تجربه‌آموزی یکی از شاخه‌های مدیریت دانش و یکی از حوزه‌های یادگیری به ویژه در زمینه مدیریت است، هدف عمده این همایش بررسی تجربه شرکت‌ها در زمینه عبور از بحران جاری است.

وی ادامه داد: توجه نکردن به تجربه خبرگان و فرهیختگان عواقب دشواری را پدید می‌آورد، بخشی از میراث دانش بشری در تمدن‌های پیشین به دلیل مکتوب نشدن از جمله در هند، ایران و مصر از بین رفته است.

عباس زادگان افزود: در سال‌های اخیر برخی از پژوهشگران در قالب تاریخ شفاهی تجربه خبرگان‌ به ویژه کار آفرینان قبل از انقلاب اسلامی را تهیه و ‌منتشر کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: شرکت‌ها و واحدهای بخش صنعت و تولید کشور برای سرپا ماندن و تولید، حل مشکلات صادرات و نقدینگی و ‌دور زدن تحریم‌ها تجارب گران‌بهایی را بدست آورده‌اند اما موفق به انتقال این دست آوردها به یکدیگر نشده‌اند که قرار است این همایش آغازی برای این هدف باشد.

 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، این همایش یکی از برنامه‌های جانبی یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی فولاد، متالورژی ریخته‌گری، ماشین‌آلات و صنایع وابسته اصفهان است که از دهم تا سیزدهم شهریور در محل برپایی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان برپا است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزای سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × یک =

کلید مقابل را فعال کنید