کد خبر:99588
پ
رئیس کل بانک مرکزی
رئیس کل بانک مرکزی خبر داد

۹ میلیارد دلار بدهی ارزی خارجی جمهوری اسلامی ایران

رئیس کل بانک مرکزی از ۹ میلیارد دلار بدهی ارزی خارجی جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

رئیس کل بانک مرکزی از ۹ میلیارد دلار بدهی ارزی خارجی جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

 

*** هدایت نقدینگی موجود به سمت تولید

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه شورای گفتگوی کرمان، اظهار داشت:

نکته مهم بانک مرکزی ثبات قیمت‌هاست و می‌دانیم که رشد نقدینگی حتماً ثبات قیمت‌ها را متأثر می‌کند. مشکل اول، وظیفه اول و تمرکز اول بانک مرکزی بر روی کنترل نقدینگی است و نکته دوم آن است که این نقدینگی به سمت تولید و رونق تولید هدایت شود.

رئیس کل بانک مرکزی درباره لازمه هدایت نقدینگی به سمت تولید تصریح کرد:

لازمه این موضوع آن است که بدانیم چه تولیداتی واقعاً با تزریق نقدینگی و رفتن نقدینگی به سمت آن‌ها منجر به رونق خواهند شد و برای کشور مولد خواهند بود.

همتی شناسایی این قبیل از تولیدات را بسیار مهم توصیف کرد و افزود:

سفر‌های استانی به ما کمک می‌کند تا از نزدیک با بخش‌های مختلف اقتصادی آشنا شده و کمک کنیم تا مشکلات نقدینگی آن‌ها حل شود، وقتی که مشکلات این واحد‌ها حل شد و تولیدات آن‌ها بیرون آمد، از طریق درآمدی که برای آن‌ها ایجاد می‌شود، امکان ایجاد تقاضا برای کالا‌های سایر بخش‌های اقتصادی ایجاد شده و این موضوع باعث ایجاد رونق در کشور خواهد شد.

 

*** لزوم کنترل رشد نقدینگی برای رسیدن به رشد معقول نقدینگی

 

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه کنترل نقدینگی در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد، گفت:

بحث نقدینگی یکی از موضوعات مهم به شمار می‌رود و هم اکنون در وضعیتی قرار داریم که باید جوانب نقدینگی را در نظر بگیریم. رشد نقدینگی باید کنترل شود تا رشد به صورت معقول انجام شود؛ در حقیقت بانک مرکزی وظیفه دارد تا قیمت کالا‌ها را مدیریت کند و در بازار ثبات ایجاد کند، اما رشد نقدینگی باعث از بین‌رفتن ثبات قیمت‌ها می‌شود و در همین راستا تمرکز اصلی بانک مرکزی کنترل نقدینگی است.

به گفته این مقام مسئول رونق تولید از برنامه‌های بانک مرکزی است که در این راستا همکاری مشترک و خوبی با وزارت صنعت، معدن و تجارت شکل گرفته و این پروژه استان به استان در حال بررسی است؛ امید داریم در یک کار مشترک بتوانیم رونق تولید که تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است را در زمان کوتاهی در کشور به سرانجام برسانیم.

همتی در پاسخ به این سوال که اولویت بانک مرکزی با چه صنایعی است، گفت:

اولویت کارخانجاتی است که ایجاد شده چرا که توسعه و ایجاد کارخانجات جدید نیازمند ارز بیشتر است که نتیجه آن چندین سال به طول می‌انجامد، اما از سویی دیگر در صورتی که از صنایع پیشران باشند و قصد ایجاد کارخانه و صنعت باشد، حمایت و تأمین نیاز‌های آن‌ها در دستور کار قرار می‌گیرد، اما اگر پیشران نباشند، اولویت حفظ، نگهداری و افزایش ظرفیت واحد‌های تولیدی است که در گشذته ایجاد شده‌اند.

 

*** ۹ میلیارد دلار بدهی ارزی خارجی جمهوری اسلامی ایران

 

رئیس کل بانک مرکزی در پایان با اشاره به جدیدترین آمار و کاهش بدهی‌های خارجی افزود:

خوشبختانه ظرف یک سال و نیم حدود سه و نیم ملیارد دلار از بدهی ارزی کاهش یافته و بدهی ارزی ما حدود ۹ میلیارد دلار است که در مقایسه با تعداد زیادی از کشور‌ها اصلاً قابل مقایسه نیست.

در حال حاضر تولید و رونق آن، صادرات و بازگشت ارز حاصل از صادرات از نکاتی هستند که برای کشور و بانک مرکزی اهمیت بسیار زیادی دارد که در این زمینه با فعالین اقتصادی استان کرمان گفتگو انجام شد.

همتی با اشاره به محصولات صادراتی استان کرمان خاطر نشان کرد:

بخش مهمی از صادرات خشکبار از استان کرمان انجام می‌شود و کرمان در این زمینه از استان‌های پیشتاز به شمار می‌رود؛ از جمله محصولات صادراتی این استان باید به پسته، خرما و فرش اشاره داشت که صادرات آن ارزآوری خوبی برای کشور به دنبال دارد.

 

*** تامین نقدینگی مورد نیاز پسته‌کاران

 

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص صادرات پسته، بیان کرد:

در مهرماه محصول پسته برداشت خواهد شد و انتظار می‌رود که حجم عظیمی از پسته برداشت و آماده توزیع شود که صادرات آن می‌تواند حجم زیادی ارز آوری برای کشور داشته باشد؛ در این جلسه اعلام کردیم که نقدینگی مورد نیاز پسته‌کاران را تأمین خواهیم کرد و از طریق ارز حاصل از صادرات پسته که وارد اقتصاد خواهد شد، مشکلات برخی واحد‌های صنعتی مانند خودروسازی را در استان کرمان رفع کنیم.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس کل بانک مرکزی در پایان، اظهار داشت:

استان کرمان منطقه مهمی در صادرات کشور است و کمک خواهیم کرد تا مشکل نقدینگی واحد‌های تولیدی این استان رفع و با مساعدت بانک مرکزی، ارز مورد نیاز را به هر نحوی که خودشان مایل باشند و در عین حال بتواند به اقتصاد کشور و واردات قطعات کارخانجات یا کالا‌های مورد نیاز در این استان یا استان‌های دیگر کشور کمک کند، به فروش برسانند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 18 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول