کد خبر:99929
پ
سازمان بیمه سلامت
هیات وزیران :

شناسایی افراد فاقد بیمه توسط سازمان بیمه سلامت

هیات وزیران، سازمان بیمه سلامت را موظف به شناسایی افراد فاقد بیمه کرد.

هیات وزیران، سازمان بیمه سلامت را موظف به شناسایی افراد فاقد بیمه کرد.

 

*** شناسایی افراد فاقد بیمه و تحت پوشش قرار دادن آنان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، موضوع پوشش بیمه پایه برای تمامی احاد جامعه، یکی از اولویت‌های دولت است که در همین راستا، هیأت وزیران، سازمان بیمه سلامت را موظف کرد اقداماتی را برای پوشش بیمه‌ای افراد فاقد بیمه سلامت در کشور انجام دهد.

بر اساس آنچه در هیأت وزیران به تصویب رسیده است، سازمان بیمه سلامت می‌‌بایست بر اساس میزان درآمد خانوار، ارزیابی وسع و…، نسبت به پوشش بیمه‌ای افراد فاقد بیمه پایه در کشور اقدام کند. 

آن‌طور که طاهر موهبتی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت عنوان کرده است، در حدود ۷ میلیون نفر از جمعیت کشور هنوز فاقد پوشش بیمه‌ای هستند و این در حالی است که ۳۴ میلیون نفر به صورت رایگان تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند. 

بر اساس مصوبه هیات وزیران، افراد فاقد بیمه پایه سلامت، بیمه شدگان مناطق روستایی، عشایری و شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۰ هزار نفر و همچنین بیمه‌شدگان شهری صندوق بیمه همگانی سازمان و اقشار تحت پوشش نهادهای حمایتی، مشمول این آئین‌نامه هستند. سازمان بیمه سلامت موظف است در چارچوب حق بیمه دریافتی نسبت به برقراری پوشش بیمه پایه سلامت برای تمامی آحاد جمعیت کشور که فاقد پوشش بیمه سلامت هستند، بر اساس ضوابط آئین‌نامه ابلاغی هیئت وزیران، اقدام نماید.

 

*** استفاده از مزایای بیمه پایه سلامت

 

طبق یکی از بندهای آیین‌نامه ابلاغی هیأت وزیران، سازمان ثبت احوال به همراه سایر سازمان‌های مرتبط، موظف هستند اطلاعات مورد نیاز و مرتبط با پایگاه را حسب درخواست سازمان بیمه سلامت به صورت رایگان، برخط و مستمر از طریق مرکز تبادل اطلاعات، به اشتراک گذارند.

بر اساس ماده ۵ این آیین نامه، استفاده از مزایای بیمه پایه سلامت برای بیمه‌شدگان جدید موضوع این آئین‌نامه و یا بیمه‌شدگانی که بیش از یک ماه از تاریخ انقضای بیمه‌نامه آنها گذاشته باشد مشمول دوره انتظار ۱۰ روزه است.

همچنین، بر اساس ماده ۶ آیین‌نامه ابلاغی هیأت وزیران، خانوارهای فاقد بیمه پایه سلامت مکلفند ظرف ۶ ماه از ابلاغ این آئین‌نامه با مراجعه به مراکز اعلام شده توسط سازمان بیمه سلامت، نسبت به بیمه‌نمودن خود و پرداخت سهم خود از حق بیمه در چارچوب مفاد این آئین‌نامه اقدام نمایند.

بر اساس همین آیین‌نامه، متولدین جدید فاقد بیمه پایه سلامت، مشمول مهلت مقرر نمی‌شوند. ضمن اینکه افراد واجد شرایط جدید باید برای برخورداری از یارانه دولت، در سه ماهه اول هر سال خود را معرفی نمایند تا مورد ارزیابی وسع قرار گیرند.

 

*** سهم پرداختی حق بیمه برای هر خانوار

 

در آیین‌نامه ابلاغی هیئت وزیران، آمده است:

افرادی که فاقد پوشش بیمه پایه سلامت هستند، در صورت نیاز به خدمات درمانی، به جز در موارد اورژانس، ملزم به پرداخت کامل هزینه‌های مربوط مطابق با تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی مصوب هیات وزیران هستند. در موارد اورژانس و نیز متولدینی که بلافاصله پس از تولد در مراکز درمانی نیازمند دریافت خدمات هستند، در صورت فقدان پوشش بیمه‌ای فرد، متقاضی می‌تواند با پرداخت ۶ ماهه حق بیمه، همزمان با دریافت خدمت، از مزایای پوشش بیمه سلامت بهره‌مند شود.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، در ارتباط با سهم پرداختی حق بیمه برای خانوارهای فاقد پوشش بیمه‌ای در پایان، اظهار داشت:

آن دسته از خانوارهایی که بین ۴۰ درصد تا حداقل حقوق درآمد دارند، از ۵۰ درصد یارانه دولت برای بیمه سلامت برخوردار می‌شوند. به عبارتی این افراد جزو دهک چهار قرار گرفته‌اند و درآمد بیش از حداقل حقوق، طبق مصوبه شورای عالی کار و دستمزد، سرانه کامل حق بیمه را پرداخت خواهند کرد و این افراد جزو دهک‌های پنج و بالاتر قرار دارند که می‌بایست حق بیمه را کامل پرداخت کنند.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + 17 =

کلید مقابل را فعال کنید