کد خبر:99881
پ
مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و  رئیس سازمان انرژی اتمی
سرپرست موقت آژانس انرژی اتمی تاکید کرد

تداوم رویکرد بی‌طرفانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

سرپرست موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از نشست دو جانبه با رئیس سازمان انرژی اتمی بر تداوم رویکرد بی‌طرفانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد.

سرپرست موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از نشست دو جانبه با رئیس سازمان انرژی اتمی بر تداوم رویکرد بی‌طرفانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد.

 

*** اروپا خلاء خروج آمریکا از برجام را پر نکرد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، علی اکبر صالحی پس از نشست دو جانبه با کرنل فروتا در سازمان انرژی اتمی، اظهار داشت:

این اولین سفر رسمی ایشان به عنوان سرپرست موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که این را به فال نیک می‌گیریم.

وی ادامه داد: مذاکرات خوبی داشتیم و فعالیت‌ها و همکاری دو طرف را تا به امروز مرور کردیم و با توجه به حساسیت زمان و تحولاتی که بعد از خروج آمریکا رخ داده، آثار منفی‌ای روی تعهدات ۱+۵ گذاشته است.

صالحی تاکید کرد: در خصوص نقش اتحادیه اروپا به عنوان پرکننده خلاء حضور نداشتن آمریکا، قرار بود این اتحادیه جایگزین باشند و آن خلاء را پر کنند که متأسفانه نتوانستند آن‌گونه که وعده داده بودند عمل کنند و حتی بدتر از آن ما شنیدیم که سخنگوی اتحادیه اروپا گفته ما به برجام تا زمانی متعهدیم که ایران متعهد باشد، من از این پاسخ تعجب می‌کنم.

صالحی افزود: با توجه به حسن نیتی که ایران نشان داد و در مذاکرات برجام به نتیجه رسید، ولی متأسفانه طرف مقابل نتوانست خودش را ملزم به تعهدات بداند و از برجام خارج شد.

 

*** برجام جاده‌ای یک طرفه‌ای نیست

 

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود:

ایران تصمیم گرفت که دیگر برجام جاده‌ای یک طرفه‌ای نیست، قرار بود این جاده، جاده‌ای دو طرفه باشد و اگر جاده‌ای یک طرفه باشد، جمهوری اسلامی ایران تصمیمات مقتضی را در زمان مناسب اتخاذ خواهد کرد.

صالحی گفت: در سه گام این اقدام انجام شده است.

وی ادامه داد: امیدواریم همان طور که در گذشته همکاری‌های وسیعی با آژانس داشتیم در زمان ایشان نیز همکاری‌های گسترده‌ای داشته باشیم.

صالحی گفت: ایشان به عنوان معاون تخصص بالایی دارد و آشنایی ایشان با برجام، می‌تواند درخصوص نحوه همکاری‌ها و ادامه همکاری بین ایران و آژانس بسیار کمک کند.

 

*** تداوم رویکرد بی‌طرفانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

 

فروتا در سازمان انرژی اتمی نیز در نشست خبری بعد از نشست با رئیس سازمان انرژی اتمی، اظهار داشت:

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به رویکرد مستقلانه، بی‌طرف و حرفه‌ای خود ادامه خواهد داد و این موجب اعتبار آژانس است.

سرپرست موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد:

در این زمینه آژانس از فشارها تأثیر نمی‌پذیرد. آژانس از یک سو وظیفه راستی آزمایی اجرای برجام را بر عهده دارد و از سوی دیگر در اجرای پروتکل الحاقی و موافقت نامه جامع پادمان در تعامل فعال با ایران می‌باشد.

فروتا همچنین افزود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مشتاقانه تمایل دارد تا همکاری‌ها با ایران تداوم یابد و آماده هستیم تا بصورت حرفه‌ای و بی‌طرف به کار خود ادامه دهیم.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، دیدار با ظریف وزیر امور خارجه در برنامه‌های امروز مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 13 =

کلید مقابل را فعال کنید