کد خبر:100169
پ
افزایش قیمت نفت

افزایش بهای دو شاخص عمده نفتی جهان

بهای دو شاخص عمده نفتی جهان، یعنی ‏‏نفت خام سبک و شیرین شاخص ‏‏نیویورک و ‏نفت ‏خام سبک ‏‏برنت دریای شمال ، در پایان معاملات ۱۸ شهریور ۹۸ در بازار نیویورک، افزایش یافت.

 

بهای دو شاخص عمده نفتی جهان، یعنی ‏‏نفت خام سبک و شیرین شاخص ‏‏نیویورک و ‏نفت ‏خام سبک ‏‏برنت دریای شمال ، در پایان معاملات ۱۸ شهریور ۹۸ در بازار نیویورک، افزایش یافت.

 

*** افزایش بهای دو شاخص عمده نفتی جهان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بهای ‏هر بشکه نفت خام سبک ‏برنت دریای شمال که ‏از آن به عنوان ‏یکی از مهم‌ترین مراجع قیمت‌گذاری نفت دادوستد شده در ‏‏بازار‌های بین‌المللی و پایه‌ای برای قیمت‌گذاری دیگر انواع نفت ‏در بازار اروپا ‏استفاده می‌شود.

برای تحویل در ماه نوامبر ۲۰۱۹ با یک دلار و دو سنت معادل یک و شش صدم درصد افزایش نسبت به پایان معاملات ۱۸ شهریور ۹۸، به ۶۲ دلار و ۵۲ سنت رسید.

بهای هر بشکه نفت خام سبک و ‏‏شیرین (وست تگزاس اینترمدییت‏) نیز که بیشتر برای ‏‏قیمت‌گذاری نفت مصرفی ‏‏آمریکا، به کار ‏برده می‌‏شود در پایان معاملات ‏بازار نفتی ‏نیویورک، ‏برای تحویل ‏در ماه تحویل در ماه اکتبر با ۱ دلار و ۳۳ سنت معادل دو و چهار دهم درصد افزایش نسبت به پایان معاملات ۱۸ شهریور ۹۸، به ۵۷ دلار و ۸۵ سنت رسید.

 

*** برکناری وزیر انرژی عربستان

 

کارشناس ‏شرکت خدمات مالی و ‏بانکداری ‏‏میزوهو (Mizuho Securities) که ‏‏اطلاعات ‏و تحلیل‌های ‏لازم ‏در خصوص مسائل نفتی ‏و ‏‏انرژی را نیز ارائه ‏میکند، ‏‏درباره افزایش بهای دو شاخص عمده نفتی اظهار داشت:

وزیر انرژی جدید عربستان سعودی به طور کلی گفت او سیاست کاهش تولید نفت را که سلف وی در پیش گرفته بود ادامه خواهد داد.

این اعلام نظر به همه کسانی که در این خصوص شک و تردید داشتند اطمینان خاطر داد.

برکناری، وزیر انرژی عربستان سعودی، باعث شک و تردید درباره مسیری شد که سلف وی در پیش گرفته بود. وزیر جدید انرژی عربستان سعودی برادر ناتنی ولیعهد عربستان سعودی، است.
 وزیر انرژی جدید عربستان سعودی، در اظهار نظری اعلام کرد با کاهش تولید نفت به منظور جذب مازاد نفت بازار موافق است.

 

*** آثار برکناری وزیر انرژی عربستان

 

وی خاطر نشان کرد سیاست نفتی کشورش که یک سوم کل تولید سازمان کشور‌های صادر کننده نفت (اوپک) را در اختیار دارد، این است مسیری که در خصوص کاهش تولید نفت در پیش گرفته شده است، تغییر ندهد.
نمایندگان سازمان کشور‌های صادر کننده نفت (اوپک) و شرکای غیر عضو آن به ویژه روسیه قرار است این هفته در ابوظبی نشستی را درباره اجرای توافقنامه محدودسازی تولید و صادرات نفت به منظور تثبیت قیمت‌ها و بر قراری تعادل میان عرضه و تقاضا برای نفت در سطح جهان، برگزار کنند.
برکناری وزیر انرژی عربستان سعودی، چند روز بعد از کنار گذاشتن او از ریاست شرکت نفتی آرامکو انجام گرفت.

سرمایه‌گذاران و کارشناسان بازار‌های مالی و بخش انرژی بر این باورند که کنار گذاشتن خالد فالح، حاکی از نارضایتی قدرت حاکم از علمکرد وی در خصوص قیمت کنونی نفت در بازار جهانی است.

آن‌ها بر این باورند که عرضه سهام شرکت آرامکو به بازار بورس با این قیمت مناسب نیست.

 

*** عوامل موثر در قیمت نفت جهانی

 

کارشناس بخش کارگزاری ‏نفت ‏‏‏و انرژی ‏‏کومرتسبانک آلمان‏، در ‏‏تحلیل ‏‏نوسانات قیمت نفت در ‏‏معاملات ‏‏امروز ‏بازار جهانی و افزایش بهای دو شاخص عمده نفتی می‌گوید:

عامل دیگری که در افزایش قیمت نفت در بازار جهانی تاثیر داشته است انتشار خبر افزایش واردات نفت چین در ماه اوت ۲۰۱۹ است.

چین با توجه به اینکه بزرگترین واردکننده نفت در جهان است هر گونه خبر در خصوص افزایش یا کاهش واردات بر قیمت نفت در بازار جهانی تاثیر می‌گذارد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بر اساس آمار و ارقام رسمی که منتشر شد، واردات نفت چین در ماه اوت ۲۰۱۹ با سه درصد افزایش در مقیاس ماهانه، یعنی نسبت به ماه گذشته به ۴۲ میلیون و ۱۷۰ هزار بشکه رسید.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 3 =

کلید مقابل را فعال کنید