کد خبر:100373
پ
سخنگو دولت
سخنگوی دولت:

محقق‌شدن سهم ۳۰ درصدی زنان در مسئولیت‌های دولتی

سخنگوی دولت از محقق‌شدن سهم ۳۰ درصدی زنان از مسئولیت‌های دولتی خبر داد.

سخنگوی دولت از محقق‌شدن سهم ۳۰ درصدی زنان از مسئولیت‌های دولتی خبر داد.

 

*** مشخص‌شدن تکلیف ۶۰ هزار نفری کارکنان دهیاری‌ها

 

به گزارش خبرگزاری سروش، علی ربیعی با اشاره به مصوبه ۲۰ شهریور ۹۸ هیات دولت از تعیین تکلیف ۶۰ هزار نفری کارکنان دهیاری‌ها و دهیاران خبر داد و اظهار داشت:

نحوه استخدام این کارکنان تعیین تکلیف شده و  اقدامات مناسب برای امنیت شغلی آنان صورت خواهد گرفت.

سخنگوی دولت افزود: در جلسه ۲۰ شهریور ۹۸  آیین‌نامه استخدامی دهیاری‌های کشور  و همچنین امور مالی شوراهای اسلامی تصویب شد؛ این مصوبه دولت نزدیک به ۶۰ هزار نفر را شامل می‌شود؛ نحوه به کارگیری کارکنان دهیاری‌ها و دهیاران و نحوه استخدامی آنها تعیین تکلیف شد و بر این مبنا نسبت به امنیت شغلی آنها اقدامات مناسب صورت خواهد گرفت و جزئیات آن در سایت دولت منتشر می‌شود.

 

*** عاشورا وحدت‌بخش مسلمانان

 

ربیعی با بیان اینکه عاشورا همیشه عامل وحدت ملی ما  و عامل وحدت مسلمانان بوده است، از همه سخنرانان، وعاظ، عالمان که مصایب و مسائل عاشورا را تبیین کردند، تشکر کرد و گفت:

از حادثه پیش آمده در شهر کربلا ابراز تاسف می‌کنیم و به خانواده‌هایی که عزیزان خود را در این حادثه از دست دادند، تسلیت می‌گوییم؛ هیچ ایرانی در این حادثه فوت نکرده و حال زخمی‌های ایرانی این حادثه خوب است.
ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پاسخ دولت به کسانی که فقط مطالبات مردم را محدود به مسائل اقتصادی می‌کنند، چیست، بیان کرد:

معمولا جامعه نیز بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی، اعم از مشارکت اجتماعی یا حضور در صحنه‌های مختلف اجتماعی را مطالبه‌ می‌کند و هیچ وقت هیچ کدام به نفع دیگری قابل حذف شدن نیست. حتی مطالبات سیاسی نیز بخشی از مطالباتی است که رفتار مشارکت‌جویانه آن را دنبال می‌کند.

وی اظهار داشت: دولت قطعا تمهیداتی خواهد اندیشید که بیشترین مشارکت در آنهایی که قصد کاندیداتوری دارند، صورت بگیرد. وزارت کشور نیز تلاش می‌کند که مردم گزینه‌های زیادی پیش رو داشته باشند و انتخابات پرشوری سامان بگیرد.

 

*** محقق‌شدن سهم ۳۰ درصدی زنان در مسئولیت‌های دولتی

 

سخنگوی دولت افزود: معتقد هستیم که یکی از پاسخ‌های محکم ایران برای عقب راندن تحریم‌گران، انتخاباتی است که حضور مردم در آن کاملا پرمعنا باشد.

ربیعی ادامه داد: دولت همواره مسائل اجتماعی را نیز دنبال می‌کند، بخشی از مطالبات اقتصادی، هم مربوط به مطالبات اجتماعی می‌شود. در واقع مطالبات اجتماعی با مطالبات فرهنگی و اقتصادی همپوشانی دارد که در حال صورت گرفتن است.

ربیعی با اشاره به مطالبات اجتماعی و مسئولیت‌های دولتی به‌خصوص در حوزه زنان تصریح کرد:

باید با همه ملاحظاتی که حضور تضمین شده زن را در آینده به دنبال داشته باشد ما اعتقاد به یک گام به پیش، و ۱۰ گام به پس نداریم و معتقدیم که حضور زنان و خواست زنان برای حضور در جایگاه‌ها و پایگاه‌ها و فعالیت‌های اجتماعی حرف درستی است.

وی با بیان این که سهم ۳۰ درصدی مسئولیت زنان در برخی  وزارتخانه‌ها محقق شده است، ‌گفت:

در دو جلسه گذشته دولت، خانم ابتکار گزارشی درخصوص حضور زنان در مناصب مدیریتی ارائه کرد و رئیس جمهوری به دستگاه‌هایی که در این زمینه عقب ماندگی داشتند، تاکید کرد که باید این فاصله را در فرصت باقی مانده محقق کنند.

 

*** مناسب شدن فضای استادیوم‌های فوتبال

 

ربیعی با اشاره به مسئولیت‌های دولتی ادامه داد:

زیرساخت‌های لازم برای ورود زنان به استادیوم‌ها شامل، ورود و معبر و مکان جداگانه، سرویس و خدمات جداگانه در تمامی ورزشگاه‌ها که بازی‌های ملی و لیگ برگزار می‌شود فراهم شده است. بنا بر گزارشی که سلطانی‌فر به دولت داده است، هیچ ورزشگاهی نیست که این زیرساخت‌ها را در آن وجود نداشته باشد.

وی یادآور شد: فعلا برای همه دیدارهای ملی برنامه‌ریزی صورت گرفته و خانم‌ها می‌توانند در این دیدارها حضور داشته باشند و هماهنگی‌های لازم با سایر دستگاه‌هایی که مسئولیت انتظامی و امنیتی نیز در حال برقراری است.

سخنگوی دولت گفت: با رعایت ملاحظات شرایط به سمتی می‌رود که برای حضور زنان در مسابقات لیگ نیز آمادگی داشته باشیم در جلسه امروز هیات دولت نیز تاکید شد که سرعت تصمیم‌گیری در این زمینه افزایش پیدا کند.
ربیعی با ابراز امیدواری نسبت به مناسب شدن فضای استادیوم‌ها اضافه کرد:

به تماشاگران مرد که به استادیوم‌ها می‌روند نیز توصیه‌ می‌کنم که ملاحظات اخلاقی برای حضور زنان صورت بگیرد و رفع نگرانی‌هایی که برخی‌ها دارند که البته ما به همه این نگرانی‌ها هم احترام قائل هستیم، این نگرانی‌ها باید رفع شود. و نوع حضور مردم به‌خصوص در مسابقات لیگ و چند مسابقه مخصوص لیگ، می‌تواند کمک کند که این حضور، حضور بااطمینان‌تری باشد.

وی در حال حاضر نیز در مسابقات سالنی همچون بسکتبال، والیبال و هندبال بانوان‌ حضور دارند و آنچه که اعلام کردم بنای دولت به تمهید برای حضور زنان در استادیوم‌ها است.

 

*** تاکید روسای سه قوه بر مبارزه با فساد 

 

سخنگوی دولت همچنین از حجاج ایرانی که با صلابت و معنویت اعمال حج را به جا آوردند و همچنین دست اندرکاران حج تشکر کرد و گفت:

شرکت هواپیمایی «ایران ایر» کار عظیمی را انجام داد و عملیات نقل‌وانتقال ۸۸  هزار زائر را به تنهایی و بدون کمک هیچ شرکت خارجی انجام دادند که جای تقدیر و تشکر از سوی دولت دارد؛ از همه مردم عربستان و کارگزاران حج این کشور تشکر می‌کنیم.

ربیعی به مسئولیت‌های دولتی و جلسه اخیر سران سه قوه به میزبانی رئیس قوه قضاییه اشاره کرد و  افزود:

جلسه خوب و مفیدی برگزار و موضوعات مهم کشور در یک فضای صمیمی مورد بحث و بررسی قرار گرفت؛ در این جلسه  اوضاع اقتصادی کشور و برنامه‌های هماهنگی سه قوه برای بهبود اوضاع اقتصادی کشور در جنگ اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت؛ دولت نیز بخشی از برنامه‌های خود و مواردی که نیاز به کمک داشت را مطرح کرد.

وی با بیان اینکه در جلسه سران سه قوه همچنین شرایط منطقه و شرایط بین‌المللی، وضعیت برجام، مسئولیت‌های دولتی و گام سوم بررسی شد، اظهار داشت:

تاکید روسای سه قوه بر مبارزه با فساد از موضوعاتی بود که بیشتر وقت جلسه را به خود اختصاص داد، مبارزه علنی با فساد و ابعاد مختلف مبارزه با فساد و شفافیت در این زمینه بررسی شد.

به گفته سخنگوی دولت، تاکید بر دقت‌ لازم در مبارزه با فساد از قبیل اینکه مدیران شجاعانه در این رابطه تصمیم بگیرند و همکاری بیشتر بین دستگاه‌های نظارتی با مدیران و همچنین بحث‌های پیشگیرانه از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه سران سه قوه بود.

 

*** پنبه یک محصول استراتژیک

 

ربیعی با اشاره به گزارش وزیر جهاد کشاورزی و مسئولیت‌های دولتی ادامه داد:

بنابر گزارش حجتی، سال ۹۲، برداشت پنبه به عنوان یک محصول استراتژیک ۳۰ هزار تن بوده که در سال  ۹۶، برداشت این محصول به  ۹۵ هزار تن رسیده است و در سال ۹۸ نیز این رقم بیشتر خواهد شد.

وی اضافه کرد: همچنین گزارشی از کرم ابریشم و پیله‌تر ارائه شد که بر مبنای آن میزان تولید از ۳۰۰ تن به یک هزار و۴۰۰ تن رسیده است در حالی که قبلا این محصول را وارد می کردیم.

سخنگوی دولت اظهارداشت: در محصول پنبه ۲۷ درصد افزایش سطح و ۱۲ درصد افزایش در واحد سطح یعنی بهره‌وری داشتیم و این به این معناست که در تولیدات به سمت مقرون به صرف‌شدن تولیدات کشاورزی پیش می‌رویم.

ربیعی خاطرنشان کرد: با برنامه‌هایی که در بحث اشتغال روستایی مطرح است امیدواریم بتوانیم در آینده نزدیک مهاجرت معکوس را برای روستاها تجربه کنیم.

وی همچنین درباره بازداشت فرزند یکی از وزیران سابق نیز گفت:

ارتباط ایشان با دارو در همین حوزه است که بدهکار حوزه است، بیشتر از این اطلاعاتی ندارم و امیدوارم مقامات قضایی توضیح بیشتری بدهند و اگر اطلاعات بیشتری به دست آوردند، ارائه می‌‌کنند.

سخنگوی دولت با تاکید بر اهتمام ارکان نظام بر مبارزه با فساد اظهارداشت: همه بر مبارزه با فساد تاکید دارند؛ حرفی که رئیس‌جمهور محترم مدتی قبل درباره مبارزه با فساد گفتند بحث علمی بود.

 

*** تشریح گام نخست در مبارزه با فساد

 

ربیعی با بیان اینکه گام اول مبارزه با فساد از بین بردن زمینه های آن است، تفاوت قیمت‌ها، یارانه ها، وام های بانکی را زمینه‌هایی عنوان کرد که می‌توانند عامل فساد باشند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری همچنین فروش زمین، مزایده، مناقصه، مجوزها و اختیارات را نیز گلوگاه‌های فساد عنوان کرد و افزود:

زمینه‌ها و گلوگاه ها دو موردی است که از زمان آقای دکتر طیب نیا در دولت یازدهم دولت بر آن تمرکز داشته است و امروز قوانین و قواعدی که در حقیقت زمینه‌های ساختاری فساد است که هر روز محدودتر می‌شود.
وی شفافیت را را یکی از عوامل مبارزه با فساد عنوان کرد و افزود:‌ همین آمار و ارقامی که در روی سایت‌ها قرار می‌گیرد، نتیجه زیرساخت برنامه مبارزه با فساد بوده است، برای مثال به راحتی می‌بینید چه کسی چند تن کاغذ گرفته است.
سخنگوی دولت گفت: معمولاً در کشور ما حتی ژورنالیسم علمی مبارزه با فساد نیز ضعیف است و ما مبارزه با فساد را به مبارزه با فاسد یا کسی که تخلف صورت داده  محدود می‌کنیم که البته آن‌هم بخش لازم از مبارزه با فساد است.

ربیعی تصریح کرد: رفتار انضباطی با کسانی که فساد انجام می‌دهند لازم است، ولی آنجا هم با چالش مواجه می‌شویم؛ گاهی وقت‌ها برخی موارد اعلام می‌شود و برخی نیز اعلام نمی‌شود. یا نیز قبل از صدور حکم، موضوع بیان می‌شود یا  اینکه موضوع کوچک در سطح ملی بیان می‌شود؛ اسامی افرادی قید می‌شود که مشخص نیست که آیا اتهامی متوجه آنها خواهد بود یا خیر؛ این موارد مربوط به آیین دادرسی است.

 

*** سفر مدیرکل آژانس انرژی اتمی به تهران 

 

وی با بیان این که مسئله در تعریف فساد است، گفت:

ما نیز مبارزه با فساد را یک برنامه همه جانبه می‌دانیم؛ رئیس جمهور نیز بعد از اجلاس سران سه قوه، دستورات لازم در خصوص مجموعه اقدامات و گلوگاه ها و جلوگیری از زمینه ها داده اند؛ ضمن اینکه درباره کار نظارت نیز با قوه قضاییه و همبستگی عملکردی داریم که این کار  به طور دقیق صورت گرفته و بیان شود.

سخنگوی دولت همچنین درباره سفر مدیرکل آژانس انرژی اتمی به تهران و این که آیا پیامی برای ایران داشته است گفت:

البته ما امیدواریم که ایشان نیز مشی قبلی را به خوبی ادامه دهد. ما مشی نسبتا بی‌طرفانه ای را از مدیر کل قبلی دیده‌ایم. گزارش‌های متعددی که نشان می‌داد ایران برجام را رعایت کرده است.

ربیعی با اشاره به مسئولیت‌های دولتی افزود:

آنچه که ما اعلام کردیم، ‌آشکار اعلام کردیم، کاری که می خواهیم انجام دهیم هیچ پنهانکاری در آن نیست بنابراین حضور پیدا کردند در ایران که همه اتفاقات در چارچوبی بوده است که صحبت کردیم و قابل نظارت هم هست.  

سخنگوی دولت ادامه داد: بنابراین حضور ایشان اتفاق جدیدی نیست در راستای کار قبلی آمانو بوده است. آنچه که ما اعلام کردیم آنقدر شفاف است که می‌توانند گزارش کنند و این گزارش می‌تواند زمینه‌سازی باشد که اگر اروپایی‌ها به تعهدات خود برگردند و عمل کنند ما نیز تحت نظارت باز به تعهدات خود و کاهش اقدامات خودمان مقابل استراتژی تعهد در مقابل تعهد باز خواهیم گشت.

 

*** بازار سیاه دارو

 

وی یادآور شد: برخی گزارش‌هایی نیز نتانیاهو داده که این گزارشات که ما فکر می‌کنیم کاربرد انتخابات داخلی خود رژیم اسرائیل است. چون انتخابات در آنجا نزدیک است معمولا از این نوع تحرکات و بیانات کذب نیز معمولا بیان می‌شود.  

ربیعی اضافه کرد: این که بی‌شرمانه نیز ادعا می‌کنند که هر جای دنیا جاسوسی می‌کنند این ادعا در نوع خودش بی‌نظیر هست؛ حداقل مواردی که در مورد استان فارس ادعا کرده بودند و سایر موارد  صحت نداشته است.

ربیعی در پاسخ به سوال درباره برنامه دولت برای جلوگیری از ایجاد بازار سیاه و حذف دلال‌ها و این که دارو بدون واسطه به دست مصرف‌کننده واقعی برسد، گفت:

آن طوری که گفته می‌شود اساسا پدیده قاچاق نداریم. برای داروهایی که مابه تفاوت قیمت ارز دارد چمدانی رخ می‌دهد که این پدیده خیلی فراگیری نیست.  

وی با اشاره به مسئولیت‌های دولتی افزود:

یکی از مباحث، سوءاستفاده از دفترچه ها بود که الان در مراکز ملکی تامین اجتماعی مراعات می‌شود و در چند استان نیز تامین اجتماعی و بیمه سلامت به سمت دفترچه الکترونیکی حرکت کرده است. دفترچه الکترونیکی امکان سوءاستفاده را می‌کاهد و بیمار را نیز مشخص می‌کند.  

 

*** توسعه شبکه ملی اطلاعات

 

سخنگوی دولت ادامه داد: بخش دیگر مربوط به کمبود دارو است که تمرکز واردات را بر داروهایی که وارد می‌شود قرارداده‌ایم چرا که در این زمینه تاخیر صورت گرفته بود.  

وی اضافه کرد: ۶۰ درصد مابقی پولی که تکلیفش برای واردات دارو مشخص نشده بود با پیگیری نمکی وزیر بهداشت کاملا مشخص شد، فکر می‌کنیم این کمک می‌کند به واردات داروهای خارجی که کمبود داریم.  

ربیعی گفت: بخشی نیز در نسخه‌نویسی است که پزشکان باید همکاری کنند. به هر حال تولیدات داخلی را نسخه‌نویسی داخلی کنند. بخشی نیز تولیدات دارو در داخل بود که مدتی با مشکل روبرو شده بود و کارخانه‌های داروسازی با مشکل واردات مواد اولیه روبرو شده بودند و الان با تهمیداتی که صورت گرفت واردات مواد اولیه کارخانه‌ها تامین شد و سرعت گرفت و پیش‌بینی می‌کنیم مسایل دارو در آینده نزدیک مسئله‌ای ناچیز خواهد بود.

وی در پاسخ به سوالی درباره مسئولیت‌های دولتی و توسعه شبکه ملی اطلاعات، گفت:

شبکه ملی اطلاعات به یک مفهوم حاکمیت نظام در فضای مجازی است. سه لایه برای آن تعریف شده یکی لایه زیرساخت، خدمات و محتوا است. لایه زیرساخت باید ابتدا به طور کامل آماده شود تا لایه‌های بعد بتوانند در درون آن فعالیت کنند عمدتا مسائل فنی است و چارچوبی است که شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده است.

 

*** هرگونه مبادله بانکی با دنیا امروز بدون افی تی اف امروز با مشکل روبرو می شود

 

سخنگوی دولت افزود: بنابر گزارشی که چندی پیش در دولت ارائه شد، ۸۰ درصد این لایه پیاده‌سازی شده است امیدواریم در باقی مانده سال ۹۸ و اوایل سال ۹۹، ۲۰ درصد دیگر نیز اضافه کنیم و صددرصد را پیاده‌سازی کنیم.  

وی با اشاره به مسئولیت‌های دولتی در جامعه یادآور شد:

دو لایه دیگر هنوز دارای سند نیست. لایه اول دارای سند بوده و مطابق آن پیش رفتیم. دو لایه دیگر که سازمان صداوسیما و سازمان تبلیغات نقش کلیدی دارند که باید شکل بگیرند تا بتوانیم به اهداف خود برسیم. آنچه که برای دولت مهم بوده و  برنامه آن است لایه زیرساختی بوده که ۸۰ درصد در این زمینه پیشرفت داشته‌ایم.

ربیعی درپاسخ به این سوال که دولت و مجلس با مجمع تشخیص تفاهمی کردند که سی اف تی و پالرمو فعلا بررسی نشود آیا این خبر را تایید می‌کنید و آیا رایزنی برای تعیین و تکلیف این لوایح گفت:

ما اصلا اف ای تی اف را ورای مسائل تحریم می‌دانیم و دولت همچنان بر دیدگاه خود در مورد اف ای تی اف پافشاری می‌کند.  

سخنگوی دولت گفت: هرگونه مبادله بانکی با دنیا امروز بدون افی تی اف امروز با مشکل روبرو می شود. آنچه که پیش از جلسه با معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری صحبت کردم دیدگاه دولت همچنان بر دیدگاه قبلی است. این که تحریم باشد یا نباشد برای کار با بانک‌های دنیا نیاز به افی تی اف داریم.

 

*** اخراج جان بولتون از کاخ سفید

 

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره تاثیر اخراج بولتون برای روند تنش‌های ایران و ایالات متحده گفت: به اعتقاد من اخراج بولتون یک مساله داخلی آمریکاست و درباره مسائل داخلی ایالات متحده ما نظری نداریم.

ربیعی ادامه داد: اما با توجه به سیاست‌های بولتون در قبال ایران تاکنون داشته باید گفت که او سیاست‌مداری است که از سال‌های پیش هر کسی با فضای رسانه‌ای آمریکا آگاه است می‌داند که او یکی از نمادهای تندروی دیپلماسی آمریکا و دشمنی با ایران بوده است. متاسفانه از سال‌های قبل سازمان منافقین یکی از همراهان همیشگی و اصلی بولتون بوده  است و معمولا دیدگاه‌های خود را نسبت به ایران از تروریست‌ترین گروه مخالف با ایران دریافت می‌کرد.

سخنگوی دولت اضافه کرد: این نیز درست است که با این حذف یکی از اضلاع گروه «بی» تضعیف شده است. ما هیچ قضاوتی نمی‌کنیم و قضاوت خاصی نیز نداریم که که این مساله چه میزان تاثیری در سیاست خارجی ایالات متحده دارد اما به طور طبیعی این امکان را برای تصمیم‌گیران آمریکا فراهم می‌کند که با سوءگیری کمتری مسائل ایران را ملاحظه کنند.

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه ۶ ماه فرصت باقی مانده به انتخابات مجلس، وزارت کشور معتقد است که می‌تواند انتخابات را الکترونیکی برگزار کند، اما بحثی مطرح است که گویا صندوق‌های الکترونیکی آماده شده ایراد فنی دارند، سیاست دولت در این باره چیست آیا می‌خواهد به سمت انتخابات الکترونیکی برود یا خیر، و اینکه چقدر در این زمینه حق‌الناس برای دولت مهم است، بیان کرد:

موضع دولت در زمینه حق‌الناس کاملا واضح و روشن است که دولت مدافع حق‌الناس بوده و معتقد است که نباید اجازه داد که حق‌الناس به طریق دیگری از بین برود. حق رای دادن، حق مردم و حق‌الناس است.

 

*** انتخابات الکترونیک

 

وی با اشاره به انتخابات الکترونیک اظهار داشت:

وزارت کشور معتقد است که اشکالات مختصری که در این زمینه وجود داشته رفع شده و آمادگی برگزاری انتخابات الکترونیکی را دارد. انتخابات شورای شهر تهران به این شکل حتی برخی مشکلات را نشان داد منتها تصمیم‌گیر نهایی در این زمینه شورای نگهبان است و قطعا فکر می‌کنیم انتخابات الکترونیک نیز به شفافیت و نیز به شمارش سریع و نیز به هزینه‌های کمتر کمک می‌کند و سلامت انتخابات را نیز تضمین می‌کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه شنیده می‌شود که کارت سوخت جایگاه‌ داران قرار است از مهرماه حذف شود، گفت:‌ امروز با آقای زنگنه (وزیر نفت) نیز در این زمینه صحبت کردیم که گام بعدی کاهش زدن بنزین و استفاده از بنزین بدون کار است.

سخنگوی دولت با اشاره به مسئولیت زنان در جامعه در توضیح اینکه چرا یکباره این کار انجام نگرفت، عنوان کرد:

به دلیل اینکه بسیاری از کارت‌ها در پایگاه‌های پستی باقی مانده بود و ارسال نشده بود و اینکه یکباره کارتی کردن موجب هجوم به پمپ بنزین‌ها می‌شد و خدای ناکرده ممکن بود هر اتفاق رخ بدهد.  

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سخنگوی دولت در پایان، اظهار داشت:

به اعتقاد من آقای زنگنه در این زمینه سیاست درستی اتخاذ کرده است که مرحله به مرحله این کار انجام شود. الان ۳۰ لیتر است که در مرحله بعدی به ۱۵ لیتر کاهش پیدا می‌کند. به مرور کارت‌ها نیز داده می‌شود و خود به خود بعد از مدتی کارت‌ها عملیاتی می‌شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − چهارده =

کلید مقابل را فعال کنید