کد خبر:100785
پ
راه‌اندازی ۲۰۰۰ واحد صنعتی راکد در دستور کار وزارت صمت در سال ۹۸
وزیر صنعت، معدن و تجارت:

راه‌اندازی ۲۰۰۰ واحد صنعتی راکد در دستور کار وزارت صمت در سال ۹۸

وزیر صنعت، معدن و تجارت از راه‌اندازی ۲۰۰۰ واحد صنعتی راکد در سال ۹۸ توسط وزارت صمت خبر داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از راه‌اندازی ۲۰۰۰ واحد صنعتی راکد در سال ۹۸ توسط وزارت صمت خبر داد.

 

*** برگزاری جلسات با حضور صنعتگران و تولید‌کنندگان مختلف کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رضا رحمانی در جلسه تبادل نظر با کارآفرینان جوان کشور، اظهار کرد:

خوشبختانه جلسات مستمری با حضور صنعتگران و تولید‌کنندگان مختلف کشور برای اطلاع از نظرات کارشناسی و پیشنهادات موثر آن‌ها در حال برگزاری است و در همین راستا تشکیل جلسه با کارآفرینان و صنعتگران جوان کشور برای اولین‌بار و دریافت نقطه نظرات آن‌ها می تواند ثمرات بسیار خوبی برای عرصه تولید کشور داشته باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، افزود:

سال ۹۸ با توجه به نامگذاری انجام گرفته از سوی رهبر معظم انقلاب تحت عنوان سال رونق تولید، علیرغم همه محدودیت‌ها یک فرصت مغتنم و به عبارتی یک فرصت استثنایی برای تولید کشور به وجود آمده است.

 

*** ۳۴ برنامه اساسی وزارت صنعت

 

وی، تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت از ابتدای ۹۸ و در چارچوب محور‌های هفتگانه فعالیت‌های خود، ۳۴ برنامه اساسی را در دستور کار همزمان قرار داده و در تلاش است تا با ایجاد یک اراده عمومی چه در حوزه ارائه خدمات از سوی وزارتخانه و چه در همراه‌کردن سایر بخش‌ها با حوزه تولید کشور، بهترین نتایج ممکن را به دست آورد.

رحمانی، اضافه کرد: یکی از دغدغه‌های ما در بخش صنعت طی سالیان اخیر نبود آمار و برآورد دقیقی از واحدهای فعال، نیمه فعال یا حتی راکد در کشور بود که در سال ۹۷ و در قالب طرحی جامع این اطلاعات جمع‌آوری و مبنای برنامه‌ریزی وزارتخانه در سال ۹۸ است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت:

سال گذشته خوشبختانه شاهد بازگشت بیش از ۱۸۵۰ واحد صنعتی به عرصه تولید در سطح کشور بودیم که برای سال ۹۸ در حدود ۲۰۰۰ واحد صنعتی راکد دیگر برای راه‌اندازی مجدد در دستور کار قرار گرفته است.

 

*** پیگیری سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی روی واحدهایی که امکان و ظرفیت توسعه دارند

 

وی در ادامه، خاطرنشان کرد:

سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی روی واحدهایی که امکان و ظرفیت توسعه دارند نیز در حال پیگیری است و با توجه با تعداد بالای این نوع از واحد صنعتی در سطح کشور که در جهت خلاف منویات دشمنان نیز در عرصه فناوری و در ایجاد بازار‌های جدید صادراتی توفیقات بسیار خوبی داشته‌اند، می‌توان شاخص مهم عملکردی آن‌ها را حضور مدیران و کارآفرینان جوان در راس کار عنوان کرد.

رحمانی، ادامه داد: در بخش واردات نیز متناسب با تولیدات کشور و میزان تعمیق ساخت داخلی، کالاهای مشابه خارجی در مراحل مختلف ورود به کشور با ممنوعیت و محدودیت‌های تعرفه‌ای مواجه هستند و قطعا سال ۹۸ با وجود تامین مناسب نیاز کشور به برخی اقلام کالایی ضروری در زنجیره تولید، اصل خودکفایی و تکیه بر توان و تولیدات داخلی در اولویت قرار دارد و مورد حمایت جدی وزارت صمت می‌باشد.

 

*** اصلاح فضای کسب‌و‌کار و تسهیل روند دریافت خدمات

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت، افزود:

تمامی برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت متناسب با توان داخلی پیش‌بینی شده و با عنایت به برگزاری اولین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل، خوشبختانه اطلاعات بسیار خوبی نیز از نیازهای صنعتی کشور به دست آمده و به دنبال بومی‌سازی حداکثری همه این نیاز‌ها هستیم.

وی در ادامه، تصریح کرد: در بخش صادرات و یا بخش معادن که جزو برنامه‌های محوری فعالیت‌های وزارت صمت هستند فرصت‌های بسیاری شناسایی و در حال فعالسازی ظرفیت‌های بالقوه موجود هستیم که قطعا در ایجاد تحرک در بخش‌های مختلف تولید کشور کاملا اثر‌گذار خواهد بود.

وی افزود: در حوزه بازار ظرفیت‌های بسیاری در راستای فعالیت استارت آپ‌ها به وجود آمده که قطعا در همین چارچوب از ایده‌های نوین و خلاقانه همه جوانان و افراد خوشفکر استقبال و حمایت نیز می‌کنیم.

رحمانی، گفت: برای اصلاح فضای کسب‌و‌کار و تسهیل روند دریافت خدمات از سوی وزارت صمت گام‌های خوبی برداشته شده و با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب این مهم در دستور کار ویژه قرار گرفته و در صددیم شرایط را تا حد بسیاری بهبود ببخشیم.

 

*** اصلاح فرآیندهای موجود در تامین اقلام کالایی مورد نیاز مردم

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت، بیان کرد:

دستمایه و هدف اصلی اقدامات و برنامه‌های وزات صمت، ایجاد رضایت عمومی و رضایت شخص رهبر معظم انقلاب در همه حوزه‌ها به خصوص در رونق تولید و همچنین اصلاح فرآیندهای موجود در تامین اقلام کالایی مورد نیاز مردم در بهترین شرایط ممکن است.

وی در ادامه، گفت: علیرغم همه تهدیدات و تشدید تحریم‌ها، امروز خوشبختانه مشکلات در حال کاهش و معضلات بخش صنعت سیر نزولی دارد و امید دشمن در تعطیلی تدریجی واحدهای صنعتی کشور نه تنها ناکام مانده بلکه با اطمینان می‌شود گفت که افق‌های جدیدی در حوزه تولید و صنعت کشور در حال نمایان شدن است.

رحمانی، خاطرنشان کرد: نباید فراموش کرد که در ایجاد این شرایط خود صنعتگران و تولید‌کنندگان و همچنین مردم عزیز کشورمان نقش بسیار مهمی داشتند که امیدواریم با تداوم شرایط موجود و همراهی همه بخش‌های مسئول در حوزه صنعت کشور شرایط بیش از پیش بهبود یابد.

 

*** تسهیل در امور مختلف حوزه صنعت

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: در حوزه بازرگانی نیز برنامه‌های جامعی در دستور کار بوده که بزودی نتایج آن برای مردم مشهود خواهد بود که از آن جمله می‌توانیم به راه‌اندازی سامانه جامع تجارت کشور اشاره کنیم.

وی با اشاره به فرصت‌های خودکفایی در برخی بخش‌های صنعتی کشور، افزود:

در تامین برخی اقلام ضروری زنجیره تولید کشور در گذشته با تنگناهایی مواجه بودیم که امروز همزمان با اعمال محدویت‌های خارجی، توانمندی‌های داخلی ظهور و بروز یافته و در صنایعی همچون فولاد به خودکفایی رسیده در در بخش آلومینیوم نیز پیرو افتتاح چند طرح بزرگ و ایجاد مقدمات بهره‌برداری از چند واحد دیگر، نیاز به واردات در این بخش به حداقل ممکن خواهد رسید.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان، اظهار کرد:

تسهیل در امور مختلف حوزه صنعت، اعم از مالی و غیر‌مالی و همچنین مقررات‌زدایی و کاهش بوروکراسی زاید امروز یک ضرورت غیر قابل اجتناب کشور است و امیدواریم برگزاری جلساتی از این دست نقطه عطفی باشد در بهبود روند موجود و موجب همراهی سازنده‌تر همه بخش‌ها با بخش تولید کشور شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + 6 =

کلید مقابل را فعال کنید