کد خبر:101200
پ
جشن جمهوری چین
یادداشت

هنک کنگ؛ چالش هفتادمین جشن جمهوری خلق چین

کارشناسان، هنگ کنگ، ماکائو و تایوان را عمده‌ترین چالش‌های فعلی چین در هفتادمین سالگردش می‌دانند.

کارشناسان، هنگ کنگ، ماکائو و تایوان را عمده‌ترین چالش‌های فعلی چین در هفتادمین سالگردش می‌دانند.

 

*** اعتراض به لایحه جنجالی استرداد مجرمان از هنگ کنگ به چین

 

به گزارش خبرگزاری سروش، هزاران نفرازمردم هنگ کنگ درروزهای اخیر در اعتراض به لایحه جنجالی استرداد مجرمان از هنگ کنگ به چین تظاهرات کردند.

«شی جین پینگ» در واکنش به تحولات و ناآرامی‌های سه ماه گذشته در مناطق هنگ کنگ گفت، هنگ کنگ، ماکائو و تایوان از عمده‌ترین چالش‌های فعلی چین، هستند.

رئیس‌جمهوری چین، تاکید کرد همه مسئولان این کشور باید برای مقابله با چالش‌هایی که از این سه منطقه شکل می‌گیرد، آماده شوند.

اظهارات پینک در حالی مطرح می‌شود دولتمردان پکن، خود را برای هفتادمین جشن جمهوری خلق چین آماده می‌کنند.

کارشناسان سیاسی درباره ناآرامی‌های چند هفته اخیر هنک کنگ دو دیگاه متفاوت دارند که فرهاد همتی کارشناس مسائل آسیا در یادداشتی با عنوان ” هنک کنگ؛ چالش هفتادمین جشن جمهوری خلق چین به تحلیل این دو دیدگاه پرداخته است.

 

*** ۱-ریشه داخلی:

 

هنگ کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ تحت سیطره انگلیس بود اما در سال ۱۹۹۷ به چین پیوست.

به اعتقاد برخی ناظران سیاسی، ناآرامی‌های اخیر هنک کنگ یک موضوع داخلی است.

اولین جرقه اعتراض‌های هنک کنگ پس از ارائه طرح استرداد برخی مجرمان به چین زده شد.

معترضان اعتقاد دارند طبق توافق سال ۱۹۹۷ میان بریتانیا و چین، پکن با اعطای برخی آزادی‌ها مانند سیستم قضایی مستقل و آزادی بیان هنگ کنگ موافقت کرده، اما طرح استرداد برخی مجرمان به چین ناقض این توافق و احتمالاً مقدمه‌ای برای دخالت‌های بیشتر چین خواهد بود.

البته این احتمال وجوددارد با لغو طرح استرداد مجرمان به چین به تدریج از شدت ناآرامی‌ها کاسته شود.

البته در این میان رسانه‌های کشورهای غربی بی‌میل نیستند با توجه به هفتادمین سالگرد تشکیل جمهوری خلق چین، ناآرامی‌ها اخیر هنک کنگ را به صورت برجسته اطلاع‌رسانی کنند.

 

*** ۲-ریشه خارجی:

 

اما در این میان برخی از کارشناسان سیاسی ناآرامی‌های اخیر هنک کنگ را محصول دخالت‌های کشورهای خارجی غربی می‌دانند.

اعتراض‌ها در هنگ کنگ بر سر استرداد یک متهم به چین آغاز شد ولی معترضان هم‌اکنون باتغییر خواسته‌های خود و تحت تأثیر دخالت‌های غربی‌ها خواستار خودمختاری کامل و برکناری رئیس اجرایی هنگ کنگ هستند که منصوب چین است.

رئیس پژوهشکدۀ چین متعلق به دانشگاه فودان شانگهای، چندی پیش در مصاحبه با تلویزیون مرکزی این کشور گفت:

این الگوی انقلاب‌های رنگی است ولی بی‌تردید اجرای آن در هنگ کنگ ناکام می‌ماند.

 

*** سناریوهای پیش روی چین درباره ناآرامی‌های هنک کنگ:

 

الف) سناریو نخست آن است که با ادامه اعتراض‌ها در هنک کنگ، دولت مرکزی چین با بر کناره‌گیری “کری لام” دست بزند و با در پیش گرفتن سیاست مدارا به فرسایشی شدن تظاهرات خیابانی و خاتمه آن امید داشته باشد البته طولانی شدن این تظاهرات می‌تواند چالشی سیاسی برای دولت هنگ کنگ و به‌خصوص برای چین به عنوان سرزمین مادری به همراه داشته باشد.

ب) سناریو دوم مبتنی بر برخورد خشونت آمیزدولت هنگ کنگ با معترضان در صورت طولانی شدن تظاهرات خیابانی است که در این صورت پیش‌بینی می‌شود دخالت آمریکا و برخی دیگر ازکشورهای غربی برای توقف این شرایط در هنگ کنگ گسترده و فوری است به گونه‌ای که بتوانند چین را به چالشی جدی و عمیق بکشانند که حتی ممکن است این مسئله را به شورای امنیت ببرند که البته هر گونه اقدام برای تشدید فشار بر پکن با حق وتوی چین در این شورا رنگ می‌بازد.

 

*** علل مهم رویدادهای اخیر هنگ کنگ

 

از منظر بسیاری از کارشناسان، یکی از علل مهم رویدادهای اخیر هنگ کنگ، مداخله مستقیم آمریکا و در پشت آن جنگ تجاری است که آمریکا با چین برپا کرده است.

یکی از مقامات آمریکا علناً گفت که بروز راهپیمایی اعتراضی در هنگ کنگ به سود آمریکا است و به نظر وی کشورش می‌تواند با این برگ در مذاکرات تجاری بر چین فشار وارد کند.

در مجموع درباره علل ناآرامی‌های هنک کنگ و چشم‌انداز تحولات آینده چین واحد می‌توان به چند نکته اشاره کرد:

نکته اول اینکه ۹ مهر ماه دولت چین، هفتادمین سالروز تاسیس جمهوری خلق چین خبر را در این کشور جشن می‌گیرد.

این رویداد برای دولت چین و شی جینگ پینگ که در مسایل سیاسی و اقتصادی با آمریکا دست وپنجه نرم می‌کنند، حائز اهمیت است.

از این منظر هر گونه ناآرامی‌ها در مناطق مختلف چین به ویژه در هنک گنگ، تبت و ماکائو به عنوان پاشنه آشیل دولت چین تلقی می‌شود.

و طبیعتا استمرار این اعتراض‌ها حداقل برای دولت آمریکا برای افزایش چانه‌زنی بسیار مطلوب خواهد بود.

نکته بعدی اینکه، برای چین مسایل تایوان، ماکائو و هنگ کنگ جزو حساس‌ترین موضوعات محسوب می‌شود و هر کشوری که با این سه موضوع برخوردی مناسب داشته باشد می‌تواند روابط حسنه‌ای با چین برقرار کند.

اما ظاهرا ترامپ می‌خواهد با گره‌زدن مسایل تجاری به نا آرامی‌های هنگ کنگ از آب گل‌آلود در راستای منافع آمریکا بهره بگیرد و از سوی دیگر پکن را در این عرصه تحت فشار قرار دهد تا شاید بتواند در گفت‌وگوهای آتی دو کشور امتیاز بگیرد.

به همین دلیل درست در زمانی که ترامپ به موضوع هنگ کنگ و آشوب‌های این شهر اشاره کرد و آن را به مناقشات تجاری آمریکا و چین، مرتبط ساخت، دولت چین در بیانیه‌ای اعلام کرد هر تعرفه اعمال شده در آینده از سوی آمریکا را تلافی خواهد کرد.

صرف نظر از موارد فوق؛ از منظر بسیاری از ناظران ترامپ تشنه رسیدن به توافق با چین است.

 

*** بازار سهام آمریکا شرایط خوبی ندارد

 

بازار سهام آمریکا شرایط خوبی ندارد و اقتصاد آن کشور هم نمی‌تواند فشارهای بیشتر را تحمل کند و ترامپ در این شرایط به دنبال یک برگ برنده است و این بار به ریسمان هنگ کنگ چنگ انداخته است.

از دیدگاه چین این اقدامات سازنده نیست و نمی‌تواند به پیشرفت در حل اختلافات تجاری دو کشور کمک کند امتیاز گرفتن از چین با سوء استفاده از اصل یک چین و مداخله در امور هنگ کنگ تنها نتیجه‌اش فاصله گرفتن بیشتر پکن از واشنگتن خواهد بود و اینکه رسیدن به یک راه حل منطقی برای حل و فصل کلیه مسایل و مناقشات تجاری دو کشور غیرممکن خواهد شد.

نکته قابل ذکر دیگر اینکه، پکن از نزدیک‌شدن بیش از اندازه آمریکا به هنگ‌کنگ و استفاده از ناآرامی‌های اخیر در این منطقه به نفع خود و در جنگ تجاری با پکن ناراحت است.

چین حتی با احضار سفیر آمریکا در پکن مراتب اعتراض خود را به دخالت آمریکا در امور هنگ‌کنگ ابراز کرد.

ادامه اعتراضات با وجود تعلیق طرح استرداد مجرمین، سفر سفیر آمریکا در پکن به منطقه مورد مناقشه تبت و تحرکات نظامی آمریکا در دریای چین جنوبی اتفاقاتی است که به‌سادگی نمی‌توان از آن گذر کرد.

 

*** برخورد خصمانه‌ پکن با معترضان 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، نویسنده در پایان یادداشت خود نوشته است:
به هر تقدیر، پکن سعی دارد هوشمندانه این چالش را مدیریت کند، اما نکته‌ای که نگرانی برخی کارشناسان را به همراه داشته این است که درصورت ادامه ناآرامی‌ها و فروکش نکردن اعتراضات، شاید صبر پکن نیز لبریز شده و برخورد خصمانه‌تری با معترضان داشته باشد.

استفاده از زور در منطقه‌ای که به یکی از نقاط آرام و امن تجاری دنیا شناخته می‌شود می‌تواند نتایج غیرقابل پیش‌بینی را به‌همراه داشته و برای هر دو طرف خطرناک باشد.

آن‌هم در شرایطی که ترامپ برای انتخابات ۲۰۲۰ ریاست‌جمهوری چشم امید فراوانی برای پیروزی در برابر چین، واحدی دارد که قصد دارد، هفتادمین جشن جمهوری خلق چین را با اقتدار پشت سر بگذارد.

 

نویسنده: فرهاد همتی، کارشناس مسائل آسیا

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 14 =

کلید مقابل را فعال کنید