کد خبر:101328
پ
کرونا
یادداشت

دبیر شورای عالی امنیت ملی کاهش تنش‌های موجود را منوط به رفع ریشه‌های بحران در منطقه دانست

دبیر شورای عالی امنیت ملی معتقد است بدون رفع ریشه‌های بحران در منطقه نمی‌توان به کاهش تنش‌های موجود امیدوار بود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی معتقد است بدون رفع ریشه‌های بحران در منطقه نمی‌توان به کاهش تنش‌های موجود امیدوار بود.

 

*** یادداشت دبیر شورای عالی امنیت ملی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، دریابان علی شمخانی در یادداشتی به تحولات اخیر در منطقه واکنش نشان داد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در این یادداشت آورده است:

۱-بحران یمن که بیش از ۵۰ ماه ازشکل‌گیری آن بدلیل تداوم تجاوز نظامی عربستان سعودی به این کشور سپری شده است، هیچگونه راه‌حل نظامی نداشته و تنها در چارچوب گفتگوهای یمنی-یمنی و بدون دخالت طرف‌های ثالث قابل اتمام است.

۲-هزینه‌های مادی، سیاسی و انسانی عربستان سعودی در بحران به صورت تصاعدی رو به افزایش بوده و در صورت تداوم این وضعیت می‌تواند این کشور را با چالش‌های جدی‌تری مواجه سازد.

۳-دفاع همه‌جانبه مردم ستم‌دیده یمن در برابر تجاوز خارجی و کشتار بی‌رحمانه شهروندان این کشور، حق مشروع و قانونی آنها بوده و واکنشی طبیعی به بی‌رحمی متجاوزین است.

۴-سلاح‌هایی که مردم مقاوم یمن برای مقابله با تجاوز خارجی از آن بهره می‌گیرند بدلیل عمومی‌شدن فناوری‌های مرتبط با تولید آن، توسط خودشان طراحی و ساخته می‌شود و نمونه‌های مختلف آن از سوی گروه‌های مختلف در جنگ سوریه و عراق نیز تولید و استفاده شده، لذا منتسب نمودن مشارکت کشورهای دیگر در تولید این تجهیزات، فرار به جلو به منظور عدم پاسخگویی در اتلاف منابع برای خرید تجهیزات پیشرفته و غیر موثر نظامی از کشورهای غربی است.

۵-پایان دادن به ریشه‌های بحران موجود نیازمند اراده منطقه‌ای و بین‌المللی بوده و جمهوری اسلامی ایران بارها برای کمک به کاهش تنش و پایان جنگ و خونریزی در یمن با طرف‌های مختلف بویژه ۴ کشور اروپایی مذاکره و همکاری نموده اما به نظر می‌رسد هنوز اراده جدی در آنها برای حل و رفع بحران وجود ندارد.

۶-لازم است طرف‌های اثرگذار شامل سازمان ملل، اروپا و آمریکا با تحت فشار گذاردن عربستان سعودی برای حل ریشه‌ای بحران یمن از مجموعه ظرفیت‌های خود برای جلوگیری از تداوم تجاوز این کشور به یمن و کشتار بی‌رحمانه مردم بی‌دفاع استفاده کنند.

۷-سیاست راهبردی ایران، کاهش تنش، اجتناب از هرگونه درگیری و رفع بحران‌های منطقه‌ای از طریق گفتگو است لیکن با آمادگی کامل هرگونه قصد و اقدامی برای تعرض به کشور و یا منافع جمهوری اسلامی را زیر نظر داشته و به شدیدترین وجه که می‌تواند موجب شگفتی متجاوزین باشد به شرارت‌های احتمالی پاسخ قاطع و همه‌جانبه خواهد داد.

۸-با توجه به اطلاع نسبی اصحاب شرارت از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های مقابله‌ای جمهوری اسلامی ایران، احتمال اتخاذ تصمیمات نابخردانه در این خصوص را بسیار ضعیف و غیر واقعی می‌دانیم.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − 5 =

کلید مقابل را فعال کنید