کد خبر:102637
پ
رئیس قوه قضاییه
رئیس قوه قضاییه

ضرورت ایجاد یک تحول در تربیت دانشجویان علوم قضایی

رئیس قوه قضاییه بر ضرورت ایجاد یک تحول در تربیت دانشجویان علوم قضایی تاکید کرد.

رئیس قوه قضاییه بر ضرورت ایجاد یک تحول در تربیت دانشجویان علوم قضایی تاکید کرد.

 

*** لزوم تناسب میان تربیت کادر دانشگاه علوم قضایی و قضای اسلامی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سید ابراهیم رئیسی در ابتدای این مراسم با قدردانی از زحمات همه کسانی که مدیریت دانشگاه علوم قضایی را از گذشته تا به امروز بر عهده داشته و افرادی که به این دانشگاه عنایت دارند، اظهار داشت:

بدون تردید آن‌ها همواره تلاش می‌کردند که دانشگاه، تراز دانشگاهی با تربیت کادر علمی، باتقوا و متناسب با قضای اسلامی را داشته باشد و موفقیت‌هایی نیز داشته‌اند.

وی گفت: امروز آن دسته از قضائی که دانش آموخته در این دانشگاه بودند، در دستگاه قضائی همه نمونه‌های موفق آموزش در این دانشگاه هستند که در قوه قضاییه نیز این دسته از قضات کم نیستند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه بیان کرد:

بحمدالله در جایگاه‌های مختلف دستگاه قضایی دانشجویان دانش‌آموخته دانشگاه علوم قضایی داریم که افتخار دستگاه قضایی و نیرو‌های موثری هستند.

رئیسی با ارج‌نهادن نسبت به اقدامات همه مدیران و استادان و دانشجویان پرتلاش دانشگاه علوم قضایی، تصریح کرد:

در حال حاضر با نگاه به حرکت ۴۰ ساله‌ای که انجام شده است، دوره جدیدی را در پیش داریم که دوره تحول و اجرای سند بالادستی است.

 

*** ضرورت ایجاد یک تحول در تربیت دانشجویان علوم قضایی

 

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه در دوره تحول، دستگاه قضایی و همه اجزای آن باید در این زمینه نقش‌آفرین باشند، ادامه داد:

تحول در دستگاه قضایی بدون تحول در در دانشگاه علوم قضایی، در بخش‌های تربیت نیروی انسانی و حوزه‌های آموزش و پژوهش امکانپذیر نیست.

رئیسی با بیان اینکه هرجا پیشرفتی وجود دارد در گرو اعتلای کادر تربیت شده آن مجموعه است، اظهار کرد:

حتما تربیت نیروی انسانی در این دوره باید با همه ادوار گذشته متفاوت باشد، ضمن اینکه باید از تجارب پیشینیان و نکات ارزشمند و تجارب خوبی که گذشتگان داشته‌اند، درس گرفت؛ اما باید طرحی نو در انداخت.

وی ادامه داد: این طرح نو باید حتما با اتقان علمی همراه باشد نه حرکت سلیقه‌ای؛ باید استادان و فرهیختگان در هسته‌های علمی دور هم جمع شوند و بحث کنند که چه کار انجام دهیم تا دانشگاه علوم قضایی تربیت نیروی انسانی کند و در سه حوزه نخست علم، دوم حرفه‌ای بودن در امر قضا و سوم اخلاق، برتری داشته باشد.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: حال چه باید کرد تا در این سه حوزه معلوم شود که دانشگاه علوم قضایی با همه دانشکده‌ها و همه بخش‌های علمی و پژوهشی خود، نیرویی تربیت می‌کند که با مراکز علمی دیگر تفاوت داشته باشد.

 

*** لزوم برتری دانشگاه علوم قضایی در همه حوزه‌ها

 

وی افزود: اگر این تفاوت نباشد، این سئوال مطرح می‌شود که چرا شما بخش تخصصی و نیروی تخصصی را پرورش می‌دهید در حالی که دانشگاه‌های دیگر در حال انجام چنین کاری هستند حتی یک رقابتی هم وجود دارد، زیرا به هرحال دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور همان کاری را که دانشگاه علوم قضایی می‌کند، انجام می‌دهند، در واقع مزیت نسبی شما چییست و ما در چه بخشی باید مزیت نسبی داشته باشیم؟

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود:

ما باید بتوانیم بگوییم که اینجا از جهت علمی سخنی برتر دارد، در حوزه کار و تلاش و حرفه و امر قضا یک جایگاه برتر دارد و نیرو‌های آن حرفه‌ای هستند و وقتی وارد امر قضا می‌شوند پرونده را خیلی خوب و دقیق می‌توانند رسیدگی کنند و حتی در حوزه اخلاق و فضایل اخلاقی نیز جایگاه برتری دارند؛ در بین این افراد، نیرویی که بخواهد دچار مشکل شود کمتر داریم و دلیل آن نیز این است که در مقدمات کار، تمام آنچه که باید، فراهم شده است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس قوه قضاییه، اظهار داشت:

فعالیت شورای تحول در این دانشگاه بسیار مبارک است و دانشگاه علوم قضایی باید این بخش را داشته باشد و همواره به تحول فکر کند؛ موضوع تحول در دانشگاه علوم قضایی با ارج نهادن بر همه آنچه که پیشینیان انجام دادند امر بسیار مهم و ضروری است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 12 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول