کد خبر:103109
پ
تحکیم قدرت اون در کره شمالی
یادداشت

تحکیم قدرت رهبر کره شمالی

افزایش اختیارات رهبر کره شمالی این شرایط را فراهم می‌سازد تا کیم جونگ اون، سیاست‌های خود در عرصه اقتصادی و سیاسی را بهتر دنبال نماید.

افزایش اختیارات رهبر کره شمالی این شرایط را فراهم می‌سازد تا کیم جونگ اون، سیاست‌های خود در عرصه اقتصادی و سیاسی را بهتر دنبال نماید.

 

*** بازنگری در برخی مفاد قانون اساسی کره شمالی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وبسایت حکومتی کره شمالی «نائنارا»- Naenara- از اصلاح و بازنگری برخی مفاد قانون اساسی این کشور خبر داد.

به نوشته این وب سایت، در قانون اساسی بازنگری شده کره شمالی، ماده ۱۰۴ یکسری مسؤولیت‌ها و وظایف جدید را برای رئیس کمیسیون امور کشور، عالی‌ترین جایگاه دولتی کره شمالی در نظر گرفته است.

در این نسخه جدید موقعیت حقوقی کیم جونگ اون به عنوان رئیس این کمیسیون افزایش یافته است، نهادی که در سال ۲۰۱۶ میلادی تاسیس شده است.

رئیس هیأت‌رئیسه مجلس کره شمالی تاکنون به صورت تاریخی رئیس اسمی حکومت بوده است.

اما قانون اساسی جدید می‌گوید کیم به عنوان رئیس کمیسیون امور حکومت، نماینده عالی تمام مردم و بنابراین رئیس حکومت و نیز فرمانده کل قوای مسلح است.

تغییرات قانون اساسی کره شمالی پیش از این در چهاردهمین نشست مجمع عالی خلق مورد با هدف تقویت جایگاه رهبر کره شمالی مورد بازنگری و تصویب قرار گرفته بود.

تغییرات در برخی مفاد قانون اساسی کره‌شمالی در حالی است که پیش از این مجمع عالی خلق کره‌شمالی در اوایل سال جاری میلادی نیز قدرت رهبر این کشور را با اعطای عنوان «نماینده معظم خلق کره در همه امور» ارتقا داده بود.

اما پرسش اصلی در این میان اینکه دولتمردان پیونگ یانگ با بازنگری قانون اساسی این کشور به دنبال چه اهدافی هستند

تغییرات صورت گرفته در قانون اساسی کره‌شمالی چه کمکی به اون در پیگیری سیاست‌های خود خواهد داشت ؟

 

*** علل بازنگری در قانون اساسی کره شمالی

 

از روز شنبه که خبر اصلاح وبازنگری قانون اساسی کره شمالی منتشر شده است.

کارشناسان و ناظران سیاسی در تحلیل علل بازنگری برخی مفاد قانون اساسی روی دو موضوع تمرکز داشتند:
اول اینکه تغییرات صورت گرفته جایگاه قانونی کیم جونگ اون را که در سال ۲۰۱۱ و پس از درگذشت پدر خود، کیم جونگ ایل، زمام امور را در کره شمالی برعهده گرفته است افزایش می‌دهد.

دوم اینکه، افزایش اختیارات کیم جونگ اون در کره شمالی شرایطی را فراهم می‌سازد تا اون سیاست‌های خود در عرصه اقتصادی و سیاسی را بهتر دنبال نماید.

کیم جونگ اون از سال گذشته تمرکز خود را بر روی مسائل اقتصادی کره شمالی قرار داده است.

در چارچوب این سیاست، اون سیاست مسالمت‌آمیزی را هم با همسایگان خود بویژه کره جنوبی آغاز کرده است.

افزون براین مذاکرات هسته‌ای خود را با ایالات متحده از سر گرفته است و در این باره نشست‌های مهمی با رهبران روسیه، چین دو متحد سنتی خود و کره جنوبی داشته است.

درمجموع از منظر بسیاری از کارشناسان تغییرات جدید در قانون اساسی کره شمالی، راه را برای تحکیم بیشتر پایه‌های قدرت کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی باز خواهد کرد زیرا وی برابر قانون اساسی جدید رسما به عنوان رئیس دولت و فرمانده کل نیروهای مسلح کشور شناخته می‌شود.

کیم جونگ اون که بعد از فوت پدرش قدرت را در کره‌شمالی در اختیار گرفته است تلاش کرده است سیاست اصلی کره شمالی موسوم به “سیاست اول ارتش” را تغییر دهد.

تحرکات دیپلماتیک این کشور و سفر به کشورهای مختلف از جمله چین و روسیه و آغاز مذاکرات اتمی با آمریکا از نگاه کارشناسان در همین راستا ارزیابی می‌شود.

افزون براین تغییرات برخی مفاد قانون اساسی کره شمالی در واقع دادن قدرت بیشتر به رهبر کره شمالی در آماده‌سازی زمینه برای امضای پیمان آشتی با آمریکا است.

آمریکا از مدت‌ها پیش به دنبال امضای یک توافق صلح با کره شمالی به هدف عادی‌سازی روابط و پایان دادن به وضعیت نیمه‌جنگی میان دو کشور بوده است.

دو کشور از زمان جنگ دو کره در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ در وضعیت آتش‌بس به سر می‌برند و هنوز توافق صلحی میان آنها امضا نشده است.

هر چند که دیدارهای سه گانه ترامپ و اون در یک سال گذشته، نتوانسته شبه جزیره کره را ار بن‌بست کنونی خارج سازد.

البته دولت ترامپ در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ به دنبال از سرگیری مذاکرات مجدد با پیونگ یانگ است تا بتواند با حداقل یک دستاورد در سیاست خارجی امیدوار به پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری باشد.

 

*** موانع عادی‌سازی روابط واشنگتن و پیونگ یانگ

 

این امیداواری ترامپ در حالی است که کیم جونگ اون’ رهبر کره شمالی اخیرا از آمریکا خواسته برای ادامه مذاکرات، سیاست درستی را در پیش بگیرد.

اون تاکید کرده علاقه‌ای برای دیدار مجدد با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا ندارد مگر اینکه آمریکا شیوه درستی را دنبال کند.

‘اون’ همچنین به آمریکا تا پایان سال جاری میلادی مهلت داده است تا با تغییر شرایط کنونی، رویکرد جدیدی در قبال کره شمالی اتخاذ نماید.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، تاکید اون به تغییر رویکرد دولت آمریکا در حالی مطرح می‌شود که در یک سال گذشته، دونالد ترامپ و کیم جونگ اون چندین‌بار با یکدیگر ملاقات داشته‌اند، اما پیونگ یانگ هنوز نتوانسته به دستاورد چندانی در رفع تحریم‌های کشورش دست یابد.

کره شمالی، زیاده خواهی و وفادار نبودن آمریکا به تعهدات خود را عامل اصلی شکست مذاکرات دو کشور اعلام کرده است.

نویسنده: فرهاد همتی – کارشناس مسائل شرق آسیا

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + شش =

کلید مقابل را فعال کنید