کد خبر:103183
پ
بانک مرکزی
روابط عمومی بانک مرکزی:

افزایش ۲۰ درصدی مانده تسهیلات بانکی

جدیدترین آمار بانک مرکزی افزایش ۲۰ درصدی مانده تسهیلات بانکی را نشان می‌دهد.

جدیدترین آمار بانک مرکزی افزایش ۲۰ درصدی مانده تسهیلات بانکی را نشان می‌دهد.

 

*** افزایش ۲۰ درصدی مانده تسهیلات بانکی در پایان خرداد ۹۸

 

به گزارش خبرگزاری سروش، آمار‌های بانک مرکزی از افزایش ۲۶.۶ درصدی مانده سپرده‌ها و ۲۰.۷ درصدی مانده تسهیلات بانکی در پایان خرداد ۹۸ نسبت به مقطع مشابه سال ۹۷ حکایت دارد .

وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری در پایان خرداد سال ۱۳۹۸ حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها بالغ بر ۲۱۷۶۵.۷ هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به مقطع مشابه سال۹۷، ۴۵۷۰.۷ هزار میلیارد ریال (۲۶.۶ درصد) و نسبت به پایان سال ۹۷ معادل ۱۰۹۲.۴ هزار میلیارد ریال (۵.۳ درصد) افزایش نشان می‌دهد.
بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۱۱۸۱۳.۷ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۵۷.۷ هزار میلیارد ریال است.
مانده کل تسهیلات بالغ بر ۱۵۶۵۷.۲ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مقطع مشابه سال۹۷، ۲۶۸۲.۴ هزار میلیارد ریال (۲۰.۷ درصد) و نسبت به پایان سال۹۷، ۵۶۷ هزار میلیارد ریال (۳.۸ درصد) افزایش داشته است.
 

*** استان تهران رتبه نخست بیشترین مبلغ تسهیلات 

 
بیشترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده ۱۰۱۵۷.۶ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۵۳.۱ هزار میلیارد ریال است.
نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی ۸۰.۱ درصد است که نسبت به پایان خرداد ۱۳۹۷ و پایان اسفند ۱۳۹۷، به ترتیب ۴ و ۱.۲ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. نسبت مذکور در استان تهران ۹۴.۸ درصد و در استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۰۳.۶ درصد است.
 
به گزارش خبرگزاری سروش، بانک مرکزی توضیح داده است که یکی از علل مهم بالابودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و موسسه‌های تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آن‌ها توسط شعب بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری استان تهران انجام می‌شود.
 
 
انتهای پیام///
منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − پنج =

کلید مقابل را فعال کنید