کد خبر:103391
پ
وزیر علوم
وزیر علوم تاکید کرد

ضرورت بهره‌گیری از الگو‌های نوین در تعامل با حوزه صنعت

وزیر علوم بر ضرورت بهره‌گیری از الگو‌های نوین در تعامل با حوزه صنعت تاکید کرد.

وزیر علوم بر ضرورت بهره‌گیری از الگو‌های نوین در تعامل با حوزه صنعت تاکید کرد.

 

*** ضرورت بهره‌گیری از الگو‌های نوین در تعامل با حوزه صنعت

 

به گزارش خبرگزاری سروش، منصور غلامی در ششمین نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، اظهار کرد:

بهره‌گیری از الگو‌ها و دیدگاه‌های نوین در تعامل و ارتباط بیشتر با حوزه صنعت، ضروری است.

غلامی ادامه داد: در جامعه انتظاراتی از وزارت علوم است که در حیطه وظایف ما نیست، اما ما می‌توانیم این وظایف و انتظارات را به گونه‌ای انجام دهیم که در این موضوع پیشرفت کنیم.

غلامی گفت: در حوزه پژوهش‌ها منابعی اختصاص داده شده و این یعنی طرح ما در حال اجراست و انتظار داریم تا قبل از تصویب بودجه سال ۹۹، بودجه موردنظر برای منابع پژوهشی موردتوجه قرار گیرد.

وزیر علوم افزود: مشکلات اقتصادی باتوجه به ظرفیت موجود، پاسخگو نیست، اما پژوهش‌هایی که در حال انجام است می‌تواند پاسخگوی این نیاز‌ها باشد.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی هدف ما درآمدزایی، تعامل، ایجاد اعتماد و … است و ما باید به این سمت پیش برویم تا در آینده این مشکل برطرف شود و باید کاری کنیم که این ارتباط محکم‌تر شود تا پایدار بماند.

 

*** تأمین دانش‌بنیان‌ها به منظور حفظ رونق تولید 

 

غلامی تصریح کرد: دانشگاه‌ها نباید به‌خاطر وجود این سختی‌ها دور شوند و ارتباط خود را با ما قطع کنند چرا که در این طرح بحث خدمات کیفی و تأثیرگذاری آن مطرح است؛ برای مثال دانشگاه تهران به‌خاطر صنایع بزرگ و بخش‌های مهم موجود در آن برای انجام دادن پژوهش‌ها به آنجا مراجعه می‌شود، اما الان باتوجه به شرایط جدید در استان‌ها هم صنایع بزرگ و فعالی داریم که باید تلاش کنیم تا آن‌ها توسعه یابند.

وزیر علوم افزود: وزارت علوم این حمایت را از پژوهشگاه‌ها با هدف همکاری و ارتقای آن‌ها انجام می‌دهد تا با قوانین و مقررات حاکم بر آموزش عالی و مصوبات خاصی که در حوزه دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های آن‌ها انجام شده‌است، به ثمر برسد.

غلامی تصریح کرد: این پژوهش‌ها می‌تواند برای تأمین دانش‌بنیان‌ها و فناوری‌ها به منظور حفظ رونق تولید شفاف عمل کند و انتظاری نیست که دانشگاه‌ها همه مسائل و مشکلات را به‌تن‌هایی حل کنند، زیرا همکاران ما در حوزه مربوط می‌توانند برای حل این مشکلات نظر دهند.

وزیر علوم ادامه داد: گروه‌های علمی متولی بخش‌های علوم انسانی هستند، اما توجهی به آن‌ها نشده است و مورد مراجعه قرار نگرفته‌اند، این درحالی‌است که اگر در فضای جامعه‌ای که ما هستیم به گروه‌های علمی توجه بیشتری شود، می‌تواند مفیدتر باشد.

 

*** تخصیص سهم پژوهش‌ها از دانشگاه‌ها

 

وی ابراز کرد: در گذشته در استان‌ها دبیرخانه کارگروه پژوهش، فناوری و نوآوری داشتیم، اما امروز این طرح با حضور نمایندگان استان‌ها اجرایی شد. امیدواریم به این برنامه، بودجه تعلق گیرد.

غلامی تصریح کرد: امروز موضوعات بسیاری مطرح و تبادل نظر شده است که در وزارت علوم و تحقیقات و همچنین در دولت این تبادل نظر‌ها بسیار جدی و منسجم‌تر است. اگر در اجرای این پژوهش‌ها ضعف نشان داده شود، به آن‌ها توجهی نمی‌شود و عکس این موضوع اتفاق می‌افتد.

وزیر علوم افزود: مراکز پژوهشی باید این مسیر را ادامه دهند تا این پشتیبانی‌ها انجام شود و رونقی با حضور شما همکاران صورت گیرد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در پایان وزیر علوم اظهار داشت:

در اعتبارات پژوهشی تلاش داریم، سهم پژوهش‌ها از دانشگاه‌ها تخصیص داده شود؛ در حال حاضر این اعتبارات از حقوق و مزایای دانشگاهی پرداخت می‌شود و مبلغ کمتری از آن‌ها سهم این پژوهش‌ها می‌شود و هیات دولت باید در حوزه پژوهشی، میزان بودجه مشخصی را اختصاص دهد و شما نمایندگان دانشگاه‌ها باید تلاش کنید تا این پژوهش‌ها در حوزه دانشگاهی بیشتر دیده شود تا میزان بودجه بیشتری به آن‌ها تعلق گیرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید