کد خبر:103545
پ
استکهلم؛ میزبان هیات مذاکره‌کننده کره شمالی و آمریکا
یادداشت:

استکهلم؛ میزبان هیات مذاکره‌کننده کره شمالی و آمریکا

از منظر کارشناسان سیاسی، مذاکرات چهارم آمریکا و کره شمالی فرصت جدید دیگری است تا بار دیگر “صداقت” عملکرد  دولتمردان آمریکایی دربرابر افکار عمومی سنجیده شود.

از منظر کارشناسان سیاسی، مذاکرات چهارم آمریکا و کره شمالی فرصت جدید دیگری است تا بار دیگر “صداقت” عملکرد  دولتمردان آمریکایی دربرابر افکار عمومی سنجیده شود.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مذاکرات مقامات آمریکا و کره شمالی فردا سیزدهم مهرماه در استکهلم پایتخت سوئد برگزار شود.

فرهاد همتی کارشناس مسائل آسیا یادداشتی اختصاصی را در این خصوص با عنوان “استکهلم؛ میزبان هیات مذاکره‌کننده کره شمالی و آمریکا” ارسال کرده است که در ادامه ملاحظه خواهید نمود.

 

*** استکهلم؛ میزبان هیات مذاکره‌کننده کره شمالی و آمریکا

 

در این دور از مذاکرات، مقامات دو کشور قرار است زمینه دیدار چهارم دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را  فراهم سازند.

«کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا از ژوئن ۲۰۱۸ تاکنون سه بار در سنگاپور، ویتنام و مرز مشترک کره شمالی و جنوبی دیدار کرده‌اند اما مذاکرات دو طرف هنوز به نتیجه نرسیده و دیوار بی اعتمادی میان دو کشور هم‌چنان  پابرجاست.

اما این پرسش مطرح است که چرا برغم دیدارهای سه گانه سران آمریکا و کره شمالی، همچنان دیوار بی‌اعتمادی میان دوکشور برقرار است؟

 

*** علل وجود بی‌اعتمادی در مناسبات آمریکا وکره شمالی

 

از نظر ناظران سیاسی، اولین عاملی که باعث شده  مذاکرات شبه جزیره کره به نتیجه نرسد، بدعهدی‌های آمریکا در مذاکرات است.

با وجود تلاش‌های صادقانه کره‌شمالی برای ایجاد اعتماد و اجرای بیانیه مشترک اولین نشست کیم و ترامپ در سنگاپور، آمریکا هیچ کاری برای اجرای بیانیه مشترک انجام نداده  است.

نکته دوم، دولت آمریکا ضمن اینکه تلاشی برای اجرای مفاد توافق نشست سران دو کشور انجام نداده است بلکه  به جای آن تحریم‌ها علیه کره شمالی را تشدید کرده است.

در این میان کره شمالی، خواهان کاهش تحریم‌‌های آمریکا است اما واشنگتن تاکید دارد که ابتدا پیونگ یانگ باید گام‌هایی را در زمینه خلع‌سلاح هسته‌ای بردارد تا تحریم‌ها کاهش پیدا کند.

افزون براین، دولت آمریکا با برگزاری رزمایش مشترک با کره جنوبی در شبه جزیره کره که ترامپ وعده توقف آن را داده بود، به فضای بی‌اعتمادی در منطقه دامن زده است.

از منظر پیونگ یانگ، برگزاری رزمایش‌های نظامی آمریکا و کره جنوبی، برای کره شمالی همیشه به منزله یک تهدید بوده است، اقدامی که هدف آن، براندازی حکومت پیونگ یانگ توصیف می‌شود و از دیدگاه کره‌شمالی برگزاری چنین تمرینات مشترک نظامی تخطی از توافقنامه‌ها و مذاکرات طرفین و تلاشی برای آماده‌سازی حمله به کره شمالی است.

و نکته آخر اینکه، از منظر پیونگ یانگ، زیاده‌‌خواهی‌های دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا عامل اصلی شکست این مذاکرات است.

به هر تقدیر، هیات‌های مذاکره‌کننده کره شمالی و آمریکا در شرایطی از فردا در استکهلم پایتخت سوئد دور میز مذاکرات خواهند نشست که شبه‌ جزیره کره هنوز از چرخه تنش‌های فزاینده خارج نشده و این مساله از منظر پیونگ یانگ، ناشی از اقدامات تحریک‌آمیز نظامی و سیاسی آمریکا است.

به همین دلیل نیز دولتمردان پیونگ یانگ تاکید کرده‌اند که رئیس‌جمهوری آمریکا در مذاکرات احتمالی آینده سران دو کشور باید با انتخابی عاقلانه و اخذ تصمیمی شفاف به میز مذاکره با اون بنشیند.

 

*** مذاکرات چهارم ترامپ و اون

 

در مجموع، مذاکرات چهارم ترامپ و اون از منظر کارشناسان سیاسی، فرصت جدید دیگری است تا بار دیگر “صداقت” عملکرد دولتمردان آمریکایی دربرابر افکار عمومی سنجیده شود.

طبیعی است با توجه به اینکه دولت پیونگ یانگ آخر ۲۰۱۹ را تنها فرصت برای تغییر رفتار دولتمردان آمریکا در قبال کره شمالی قرار داده است، ماجراجویی‌های ترامپ به بهانه اخذ امتیاز از پیونگ یانگ در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، می‌تواند شبه جزیره کره را مجددا به شرایط نقطه صفر بازگرداند و طبیعی است که عواقب آن متوجه آمریکا خواهد بود. 

 

نویسنده: فرهاد همتی  – کارشناس مسائل آسیا

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + سه =

کلید مقابل را فعال کنید