کد خبر:103625
پ
رضا رحمانی
وزیر صنعت، معدن و تجارت:

تحویل ۲۰ هزار خودرو از کف پارکینگ با داخلی‌سازی تنها سه قطعه

وزیر صنعت، معدن و تجارت از تحویل ۲۰ هزار خودرو از کف پارکینگ با داخلی‌سازی تنها سه قطعه خبر داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از تحویل ۲۰ هزار خودرو از کف پارکینگ با داخلی‌سازی تنها سه قطعه خبر داد.

 

*** دومین میز تخصصی تعمیق داخلی‌سازی در صنعت خودرو

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رضا رحمانی در نشست دومین میز تخصصی تعمیق داخلی‌سازی در صنعت خودرو برگزاری این میز را یک پیروزی جدید در جنگ اقتصادی عنوان کرد و اظهار داشت:

امروز زحمات و پیگیری‌ها در حوزه ساخت داخل به بار نشسته است چرا که با ساخت هر قطعه جوانی در جایی از کشور دوباره به کار بر می‌گردد و ایجاد اشتغال، رونق تولید و آبادانی کشور از ثمرات تعمیق ساخت داخل است.

وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه راه حل مشکلات اقتصادی کشور رونق تولید است، گفت:

امروز تحریم یک اراده‌ای برای حل مشکلات کشور به وجود آورده است و از تحریم‌ها فرصت ساختیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تا آخر سال پنج میز دیگر در حوزه ساخت داخل قطعات خودرو برگزار خواهد شد.

 

*** تحویل ۲۰ هزار خودرو از کف پارکینگ به کمک با داخلی‌سازی تنها سه قطعه

 

وی ادامه داد: علاوه بر داخلی‌سازی قطعات خودرو میز‌های تعمیق ساخت داخل برای مس و فولاد و صنعت برق و آی تی نیز به زودی برگزار خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه عبارت نهضت ساخت داخل بار معنایی دارد یعنی کار نهضتی باید انجام شود، گفت:

باید تغییر در نگاه خودمان ایجاد کنیم و همه به این باور برسند که تنها راه نجات کشور تولید ملی و ساخت داخل است.

رحمانی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب تولید را جهاد دانسته اند، گفت: ما در این جهت هفت محور راهبردی برای رونق تولید اعلام کردیم که نخستین آن تعمیق ساخت داخل است.

وی افزود: مردم خودروی با کیفیت با نرخ مناسب و با تنوع کیفیت خدمات پس از فروش از صنعت خودرو انتظار دارند و این مهم را مسئولان باید با برنامه‌ریزی محقق کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: البته باید در این برنامه‌ریزی‌ها نگاهمان به آینده باشد، زیرا صنعت خودرو به سرعت در حال پیشرفت است.

رحمانی تاکید کرد: با داخلی‌سازی تنها سه قطعه از قطعات مورد نیاز خودروسازان تاکنون ۲۰ هزار خودرو از کف پارکینگ خارج و تحویل مردم شده است.

 

*** قطعه‌ساز و خودروساز در کنار هم

 

وی با بیان اینکه انتظار دشمن برای تعطیلی کارخانجات کشور با کار جهادی شکست خورده است، گفت:

کار مدیران و کارگران و مهندسان در این شرایط سخت اقتصادی قابل تقدیر است، زیرا همه در این جنگ اقتصادی به نوعی مشارکت داشتند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: خط قرمز ما در صنعت خودرو مقابله با فساد است و نباید وقتی یک مدیر عوض می‌شود برنامه‌ها نیز تغییر کند باید قرارداد‌ها طولانی مدت باشد و با تغییر مدیر قطعه‌ساز تغییر نکند.

رحمانی تاکید کرد: قطعه‌ساز و خودروساز باید در کنار هم باشند چرا که مشکلات هر کدم از آن‌ها مشکلات دیگری نیز هست و آن‌ها به هم وابسته‌اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تشکر از رسانه ملی افزود: صدا و سیما در امر رونق تولید جهادی عمل کرده است از این بابت از این رسانه ممنونیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد:

سال ۹۷ واردات کشور ۲۲ درصد کاهش داشته است و این کاهش در کالا‌های مصرفی بالای ۳۰ درصد بوده است که همه این دستاورد‌ها از جهت گیری کشور به سوی تعمیق ساخت داخل است.

 

*** رونق تولید کلید حل بسیاری از مشکلات

 

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت گفت: یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو، بیشترین میزان ارزی است که بابت واردات قطعات خودرو از کشور خارج می‌شود.

مهدی صادقی نیارکی، در دومین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو که با حضور وزیر صنعت و مدیران خودروسازی و قطعه‌سازان کشور در وزارت صنعت معدن و تجارت برگزار شد، افزود:

توسعه تولید ملی یکی از مهمترین دغدغه‌های کشور است که مورد تاکید مقام معظم رهبری است.

وی ادامه داد: رهبری رونق تولید را کلید حل بسیاری از مشکلات دانستند و تاکید داشتند که با رفع موانع تولید، اشتغال و صادرات و توسعه، رونق خواهد گرفت.

معاون امور صنایع وزارت صمت با اشاره به اینکه تمرکز بر پتانسیل‌ها و برونگرایی در رونق تولید و تعمیق ساخت داخل مورد تاکید وزارت صمت قرار گرفته است، افزود:

توسعه ساخت داخل در صنایع مزیت‌دار و مدیریت واردات با هدف کاهش ارزبری نیز در برنامه‌ریزی‌های وزارت صمت گنجانده شده است.

 

*** ۹۰ میلیون یورو کاهش ارزبری میز دوم

 

وی ادامه داد: این اقدامات با هدف تکمیل زنجیره ارزش با محوریت کاهش وابستگی در نخستین میز تخصصی با ۳۲ شرکت قطعه ساز و ۳۵ قطعه کلید خورد و ارزش قرارداد‌ها در نخستین میز ساخت داخل ۷۴۰ میلیارد تومان با ارزبری ۸۵ میلیون یورویی بوده است.

مهدی صادقی نیارکی در ادامه با بیان اینکه در دومین میز ساخت داخل ۳۶ شرکت قطعه ساز برای ساخت ۴۲ قطعه حضور دارند، گفت: ۹۰ میلیون یورو کاهش ارزبری میز دوم است که یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان ارزش قرارداد‌ها است.

وی ادامه داد: با برگزاری میز اول و دوم در مجموع ۷۷ قطعه ساخته می‌شود که بیش از ۱۷۵ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی دارد.

معاون امور صنایع وزارت صمت با اشاره به اینکه از قرارداد‌های میز اول ۹ قطعه به تولید انبوه رسیده است، افزود: با تکمیل ۳ قطعه در میز اول ۲۰ هزار خودرو از کف پارکینگ‌ها خارج شده است

صادقی نیارکی با اشاره به اینکه از شرکت‌های دانش بنیان و کسب و کار‌های نوین و فناورانه برای ورود به این عرصه دعوت می‌کنیم، گفت:

موضوع صندوق‌های پیشران برای تجمیع سرمایه‌ها و پذیره‌نویسی عمومی برای حمایت از ساخت داخل در دستور کار و پیگیری است.

 

*** مکانیسیم‌های مختلف برای ثبات دائمی در برنامه تعمیق ساخت داخل

 

وی خاطر بیان کرد: وزارت صمت از مکانیسیم‌های مختلف برای ثبات دائمی در برنامه تعمیق ساخت داخل استفاده می‌کند.

مدیر کل دفتر حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت:

بررسی و پاسخگویی به استعلام سازمان‌ها و شرکت‌ها در خصوص اقلام قابل تولید در داخل و حذف ثبت سفارش کالای خارجی از اهم اقدامات در جهت تعمیق ساخت داخل بوده است.

رضا مفیدی در دومین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو که در وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور وزیر و قطعه‌سازان برگزار شد، گفت:

ایجاد سامانه توانیران برای پیگیری ساخت داخل یک ابتکار بوده است تا سرمایه‌گذاران به سمت اطلاعات درست هدایت شوند.

وی ادامه داد: هم افزایی و تامین نیاز از طریق محصولات داخلی، تشکیل جلسات هیات نظارت، اطلاع رسانی و تدوین آیین نامه‌های قانونی در جهت ساخت داخل انجام شده است.

 

*** بررسی و پاسخگویی به استعلام سازمان‌ها و شرکت‌ها

 

 

وی ادامه داد: بررسی و پاسخگویی به استعلام سازمان‌ها و شرکت‌ها در خصوص اقلام قابل تولید در داخل و حذف ثبت سفارش کالای خارجی از اهم اقدامات در جهت تعمیق ساخت داخل بوده است و ۲۲۳ شرکت در نمایشگاه اول ساخت داخل حضور داشتند که بیشترین شرکت‌کننده‌ها از مخابرات، خودروسازی و صنایع کوچک بوده است همچنین تعداد نیازمندی‌های اعلام شده برای حضور در نمایشگاه بالغ بر ۲۰۰۰ قطعه بوده است و ۱۲ قطعه از ۳۵ قطعه میز اول ساخت داخل به تولید انبوه رسیده و ۲۳ قطعه تا پایان سال ۹۸ وارد چرخه تولید انبوه خواهد شد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مدیر کل دفتر حمل و نقل وزارت صمت در پایان، اظهار داشت: ارزش ریالی قرارداد‌های میز اول ساخت داخل ۷۴۰ میلیارد تومان و میزان کاهش ارزبری بالغ بر ۸۵ میلیون یورو بوده است که در میز اول، ۳۵ شرکت سازنده تولید ۳۲ قطعه را بر عهده گرفتند و وارداتی بودن قطعه و سرمایه‌گذاری کم، متوسط و قطعاتی از خودرو‌های راهبردی از ویژگی‌های میز دوم است که در میز دوم خواستیم محصول قطعه‌سازان کوچک و متوسط را تحت پوشش قرار دهیم و در میز دوم برای داخلی‌سازی ۴۲ قطعه با ۳۶ قطعه ساز قرارداد بسته شد و ارزش قرارداد‌های میز دوم بالغ بر هزار و ۲۳۱ میلیارد تومان است که بالای ۹۱ میلیون یورو کاهش ارزبری دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید