کد خبر:103683
پ
وزیر امور خارجه
وزیر امور خارجه

تشکیل پنج کمیسیون مشترک ایران با افغانستان/ راه حفظ امنیت ترکیه استقرار نیروهای نظامی در مناطق مرزی است

وزیر امور خارجه با اشاره به تشکیل پنج کمیسیون مشترک ایران با افغانستان، راه حفظ امنیت ترکیه را استقرار نیروهای نظامی در مناطق مرزی دانست.

وزیر امور خارجه با اشاره به تشکیل پنج کمیسیون مشترک ایران با افغانستان، راه حفظ امنیت ترکیه را استقرار نیروهای نظامی در مناطق مرزی دانست.

 

*** مهم‌ترین اولویت سیاست خارجی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمد جواد ظریف که برای پاسخ به سوالات سه تن از نمایندگان در مجلس شورای اسلامی حضور یافته است، در پاسخ به سوال محمد علی پورمختار مبنی بر اینکه چه اقداماتی برای محور قرار دادن اقتصاد و توسعه ملی صورت گرفته است، اظهار داشت:

اقتصاد یکی از اولویت‌های مهم وزارت امور خارجه و شاید مهم‌ترین اولویت سیاست خارجی ما است.

وی افزود: ما در وزارت امور خارجه معاونت دیپلماسی اقتصادی را تشکیل دادیم و علت آنکه نام آن را معاونت دیپلماسی اقتصادی  و نه معاونت اقتصادی گذاشتیم این است که ما وظیفه تسهیل اقتصادی را بر عهده داریم و نه تصدی‌گری را.

ظریف در ادامه با تشریح اقدامات معاونت دیپلماسی اقتصادی بیان کرد:

دبیرخانه ستاد هماهنگ‌سازی روابط اقتصادی از کارهایی است که در این معاونت انجام شده است؛ البته این ستاد در مدت تشکیل شده، وظیفه هماهنگ‌سازی اقتصادی کشور را با کشورها و دستگاه های خارجی را بر عهده داشته و هر دو هفته یکبار در معاونت دیپلماسی اقتصادی تشکیل جلسه می‌دهد.

 

*** راه‌اندازی پایگاه اطلاع رسانی معاونت دیپلماسی 

 

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور افزود: اقدام جدید این است که در جلسات ستاد هماهنگ‌سازی؛ سفرای ایران در کشورهای مختلف اطلاعات اقتصادی کشورهای دیگر را برای اعضای ستاد ارائه‌ی کند و از نظرات و اطلاعات‌ آن‌ها بویژه در کشورهای همسایه و یا چین و ژاپن استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه در وزارت امور خارجه به همکاری استان‌ها نیز توجه ویژه‌ای می‌شود، اظهارداشت:

در این باره در وزارت امور خارجه ستادی تشکیل شده که مشکلات استان ها در آن بررسی می شود همچنین اگر ایرانیان خارج از کشور برای کمک به استان‌های خود اهتمام داشته باشند؛ امکانات استان‌ها برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی به ویژه با کشورهای همسایه اختصاص داده می شود. در این راستا چندین جلسه میان استانداران و سفرا تشکیل شده و این کار را ادامه خواهیم داد.

وزیر امور خارجه راه‌اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت دیپلماسی را از دیگر اقدامات وزارت خارجه عنوان کرد و گفت:

در این پایگاه اطلاعات اقتصادی کشورهای خارجی در اختیار بخش خصوصی و  دولتی داخلی قرار می‌گیرد. علاوه بر این مناقصه‌ها و سایر اطلاعات اعم از خدمات فنی و مهندسی، بازارها و … در اختیار بخش خصوصی و شرکت‌ها قرار می‌گیرد؛ در مرحله دوم با کمک بخش خصوصی داخلی، اطلاعات این بخش را در اختیار بخش خصوصی خارجی قرار می دهیم که اقدامات لازم در این زمینه انجام شود.

 

*** عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا

 

ظریف با اشاره به عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا و اهمیت حضور رئیس‌جمهوری در اجلاس اخیر این اتحادیه گفت:

این کار با کمک مجلس شورای اسلامی انجام شد، امکان ویژه‌ای برای جمهوری اسلامی ایران فراهم می کند که بتواند با همسایگان که مهم‌ترین طرف‌های تجاری هستند، ارتباط ویژه‌ای برقرار کند که در میانه آبان ماه ۹۸، این توافق اجرا می‌شود.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال دوم نماینده کبودرآهنگ مبنی بر اینکه چه اقداماتی برای ارتقای جایگاه ایران و ایرانی در صحنه جهانی انجام شده است، گفت:

ما وظیفه خود را درحمایت از ایرانیان خارج از کشور قرار می‌دهیم و تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تضییع حقوق آنها به کار می‌گیریم؛ دو ایرانی که غیرقانونی زندانی بودند، آزاد شدند و به ایران بازگشتند، یک ایرانی که به درخواست آمریکا بازداشت شده به قید وثیقه آزاد شده، اما هنوز اجازه خروج ندارد، برای اینکه این تلاش‌ها بی‌نتیجه نشود، آنها را رسانه ای نمی‌کنیم و از گفتگو و رایزنی‌های دیپلماتیک برای به نتیجه‌رساندن این اقدامات استفاده می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه در سفر به کشورهای مختلف بخشی از هیات اعزامی را فعالان بخش خصوصی تشکیل می‌دهند، گفت:

در این بین ارائه برنامه ۲۵ ساله به کشور چین نیز یکی دیگر از اقدامات دستگاه دیپلماسی است که نشان دهنده اهمیت روابط با کشورهای همسایه است، همچنین برنامه تحکیم روابط با روسیه، پاکستان، ترکیه و قطر نیز با جدیت به پیش می‌رود اما برای جلوگیری از مشمول تحریم‌ها شدن اقدامات صورت گرفته و تامین منافع ملی از تبلیغات دوری می‌کنیم.

 

*** وظیفه وزارت امور خارجه بستن قرارداد و جذب سرمایه‌گذار نیست

 

ظریف در پاسخ به سوال محمد علی پورمختار در خصوص نحوه عملکرد معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه تاکید کرد:

وظیفه وزارت امور خارجه بستن قرارداد و جذب سرمایه‌گذار نیست، بلکه وظیفه این وزارتخانه تسهیل انجام این امور است. این وزارتخانه سرمایه‌گذاران را شناسایی کرده و با در اختیار قرار دادن اطلاعات و شرایط آن‌ها زمینه را برای همکاری آن‌ها با بخش‌های اقتصادی دولتی و خصوصی داخل کشور فراهم می‌سازد.

وی با بیان اینکه راه حفظ امنیت ترکیه استقرار نیروهای نظامی در مناطق مرزی است، افزود: وزارت امور خارجه نمی‌تواند آمار میزان جذب سرمایه را اعلام کند چرا که در فرایند جذب سرمایه، وزارت خارجه فقط مقدمات ارتباط سرمایه‌گذاران با داخل کشور را فراهم می‌کند و عقد قرارداد بر عهده دستگاه‌های داخلی است.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه در زمان شروع کار دولت و ارائه برنامه‌های وزارت امور خارجه تحریم‌های حداکثری آمریکا علیه ایران ایجاد نشده بود، بیان کرد:

مشکلات زیادی بر سر راه معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه وجود دارد، اما با این وجود من کارنامه این معاونت را موفق ارزیابی می کنم و از نمایندگان محترم و همچنین مردم شریف تقاضا دارم اگر در مورد سفارتخانه‌ای تعلل در تسهیل فرایند های اقتصادی مشاهده می‌کنند از طریق ایمیل به بنده اطلاع دهند تا شخصا این مساله را پیگیری کنم.

 

*** تسهیل امور اقتصادی ابراولویت در سیاست خارجی

 

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی افزود:

اقتصاد مقاومتی بر سه حوزه واردات -یعنی، جذب توریسم، سرمایه‌گذاری و تکنولوژی- و هم چنین سه حوزه صادرات -یعنی خدمات فنی و مهندسی، کالای غیرنفتی و نیروی متخصص مازاد- متمرکز است و وزارت امور خارجه با فراهم ساختن پایگاه داده‌های سرمایه‌گذاران خارجی این امکان را برای صادرات خدمات فنی و مهندسی ایجاد کرده است.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال نماینده مردم خاش مبنی بر اینکه چرا با کشورهای همسایه شرق و جنوب شرقی ایران، دیپلماسی پایدار ندارد، گفت:

روابط با همسایگان در کنار تسهیل امور اقتصادی اولویت و ابراولویت در سیاست خارجی است.

وی اضافه کرد: در این راستا در سطوح مختلف از ستاد کل فرماندهی کل قوا، شخص سرلشکر باقری، دوستان مختلف از بخش های دفاعی تا حوزه امنیتی، سیاسی و اقتصادی به پاکستان سفر کرده‌اند و روابط بسیار خوب و گسترده‌ای با این کشور داریم و به طور مرتب در خصوص ناامنی‌های مرزی جسله داشتیم؛ سفر ما به پاکستان در دوره های مختلف انجام گرفته و اولین وزیر خارجه‌ای که پس از انتخاب عمران خان به نخست وزیری به این کشور سفر کرد، من بودم.

ظریف با اشاره به تشکیل پنج کمیسیون مشترک ایران با افغانستان یادآورشد: پس از آن سفر چندین ملاقات و دوره داشتیم؛ روابط ما با پاکستان دچار سردرگمی نیست، روابط با پاکستان مشخص و اهداف روابط ما نیز مشخص است، اگر چه مشکلاتی در روابط وجود دارد که ناشی از وضعیت ویژه منطقه و حضور و دخالت نیروهای خارجی است، اما ارتباطات ما با پاکستان، خوب است.

 

*** اقدامات انجام شده درخصوص آزادی مرزبانان ایرانی

 

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به اقدامات انجام شده درخصوص آزادی مرزبانان ایرانی اظهار کرد:

در مورد افسران ربوده شده، نیز هماهنگ می‌کنیم، بعضی سفرها در سطح نظامی و بعضی نیز در سطح سیاسی انجام می‌شود، روابط ما با فرمانده ارتش پاکستان خوب بوده و جلسات متعددی نیز با معاونت‌های مختلف نظامی و سیاسی در پاکستان داشته ایم، اما نمی‌شود که این ارتباطات جایگزین مشکلات شود و مشکل مورد نظر را با این ارتباطات حل و فصل کرد، بعضی مشکلات نیاز به بررسی و هماهنگی‌های خاص دارند.

وزیر امور خارجه با اشاره به تشکیل پنج کمیسیون مشترک ایران با افغانستان درباره روابط با افغانستان نیز گفت:

روابط با افغانستان با یک سیاست مشخص پیگیری می‌شود و ما صلح را با حضور همه طرف‌های افغانستانی پیگیری کردیم و صلحی را که خارجی‌ها مسئول آن هستند و با مشارکت خارجی دنبال می‌شود، پیگیری نمی‌کنیم؛ دیدگاه‌های ما در مصاحبه‌ها و جلسات با گروه‌های مختلف مشخص و مطرح شده است؛ موضع جمهوری اسلامی صلح با حضور همه طرف‌های افغانستان است نه با قدرت نظامی خارجی و با حضور تنها یکی از طرف‌های افغانستان که طرف‌های دیگر را نادیده بگیرد.

وی با بیان اینکه ما در کمیته‌های مختلف با اشرف غنی به نتیجه رسیدیم، گفت: چندین ماه است که افغانستان درگیر برگزاری انتخابات است؛ بعد از تشکیل دولت می‌توانیم این اقدامات را انجام داده و پیگیری کنیم.

 

*** تشکیل پنج کمیسیون مشترک ایران با افغانستان

 

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: اقدامات روی زمین نمیتواند انجام شود، اقدامی که ما می توانیم انجام دهیم؛ محکومیت اقدام، خواستن سفیر، رفتن سفیر به وزارت امور خارجه طرف مقابل، برقراری تماس با مقامات نظامی پاکستان، ایجاد هماهنگی نظامی در منطقه است و ما همه این اقدامات را انجام داده‌ایم.

وی با بیان اینکه موافقم باید از بزرگان منطقه، نمایندگان و علمای دینی منطقه برای امنیت پایدار در این منطقه بهره گرفته شود، گفت:

با توجه به اینکه سفرهای ما در فواصل کوتاه انجام می شود، امکان هماهنگی برای ما وجود ندارد، اما این را قبول دارم که باید از این ظرفیت استفاده کنیم؛ اطمینان می دهم در تمامی موضوعات مطرح شده پیگیری کردیم و بسیاری از موارد هم به نتیجه رسیده است.

ظریف گفت: امروز هماهنگی بین ستاد کل ما با نیروهای امنیتی پاکستان شاید در بهترین حد و اندازه خود باشد، اما آنها اولویت خود را در کشمیر، پاکستان و افغانستان قرار داده اند؛ مرز ما با پاکستان، امن‌ترین مرز آنها است، اما برای ما امن نیست.

وی با اشاره به تشکیل پنج کمیسیون مشترک ایران با افغانستان افزود: در مورد آب به نتیجه رسیدیم و مسئول مشترک آب ما با افغانستان، اکنون وزیر نیرو است و آقای اردکانیان پیگیر  این موضوع هستند و ما هم پیگیری می کنیم.

 

*** راه حفظ امنیت ترکیه استقرار نیروهای نظامی در مناطق مرزی

 

محمدجواد ظریف در پاسخ به سومین سوال مطرح شده در جلسه مجلس شورای اسلامی درباره سوال نماینده مردم مهاباد مبنی بر سدسازی‌های اخیر ترکیه و اقدامات آنان علیه مناطق کرد نشین سوریه نیز گفت:

در موضوع سدسازی‌های ترکیه بر روی رودهای دجله و فرات، دستگاه دیپلماسی ایران، به همراه همتایان عراقی و سوری جلسات متعددی با مسئولین ترکیه‌ای داشته و داریم، اما از آنجا که ترکیه به هیچ کدام از کنوانسیون‌های بین‌المللی در حوزه آب نپیوسته است و کار به کندی پیش می‌رود.

وی با اشاره به تشکیل پنج کمیسیون مشترک ایران با افغانستان ادامه داد:

رئیس‌جمهوری ایران نیز در جریان سفر هیات ترکیه ای به ایران به صراحت به موضوع ریزگردها اشاره کرد که موجب ناراحتی نمایندگان ترکیه‌ای نیز شد.

وزیر امور خارجه در ادامه با اشاره به مساله کردهای سوریه نیز بیان کرد:

ایران به طرف ترکیه‌ای اعلام کرد که تنها راه حفظ امنیت ترکیه استقرار نیروهای نظامی در مناطق مرزی است بنابراین اقدام علیه امنیت مرزی و حاکمیت سوریه برای ترکیه ارمغانی به همراه نخواهد داشت.

 

*** ورود نیروهای نظامی ترکیه به بخش کردنشین سوریه 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در پایان وزیرامورخارجه، اظهار داشت:

در اجلاس آستانه نیز رئیس‌جمهوری ایران این مساله را به آن‌ها متذکر شد و تاکید کرد که از منظر امنیت منطقه، ایران به دو اصل اهتمام به امنیت و حریم مرزی کشورها و رعایت حقوق تمامی ساکنان مناطق مختلف پایبند است، ایران آمادگی خود را برای همکاری با دولت‌های سوریه و ترکیه بر اساس قواعد بین‌المللی برای حل مساله ایجاد شده، اعلام کرده است. ایران در منطقه به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد که تروریست‌ها از خاک آن کشور برای تامین منافع خود استفاده کنند و مواضع وزارت امور خارجه ایران مشابه مواضع نمایندگان مجلس است. در مورد ورود نیروهای نظامی ترکیه به بخش کردنشین سوریه موضع ایران از طریق سخنگو اعلام شده است. بنده و رئیس جمهوری نیز در جریان سفر به ترکیه این مساله را با مسئولان آنان در میان گذاشته‌ایم.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید