کد خبر:103698
پ
تسهیلات اشتغالزایی
روابط عمومی بانک مرکزی:

کاربران از افشا اطلاعات کارت خود در سایت‌های نامعتبر خودداری کنند

روابط عمومی بانک مرکزی درخصوص افشا اطلاعات کارت بانکی در سایت‌های نامعتبر به کاربران هشدار داد.

روابط عمومی بانک مرکزی درخصوص افشا اطلاعات کارت بانکی در سایت‌های نامعتبر به کاربران هشدار داد.

 

*** خودداری کاربران از افشا اطلاعات کارت خود در سایت‌های نامعتبر

 

به گزارش خبرگزاری سروش، روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: این بانک در راستای صیانت و محافظت از دارایی مشتریان و به منظور مقابله با سایت های جعلی و جلوگیری از فیشینگ درگاه های پرداخت همواره اقدام به شناسایی درگاه‌های تقلبی و پیگیری جهت مسدودسازی و غیرفعال شدن این درگاه‌های می کند.

درگاه‌های جعلی پرداخت یا فیشینگ توسط مجرمان سایبری به منظور سرقت اطلاعات کارت مردم، طراحی شده و در اینترنت بارگذاری می‌شوند.

با توجه به اینکه اطلاعات کارت (شماره کارت، رمز دوم، تاریخ انقضا و کد CVV۲ ) برای انجام تراکنش‌های کارتی اینترنتی مانند خرید و انتقال وجه کارت به کارت استفاده می‌شود، مجرمان همواره سعی در سرقت این اطلاعات با فریب مردم از طریق صفحات فیشینگ را دارند.

 

*** اقدامات پیشگیرانه در مقابل کلاهبرداری‌های بانکی

 

بانک مرکزی با همکاری بانک‌ها و موسسات اعتباری و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت اقدامات پیشگیرانه متعددی برای حفاظت از دارایی شهروندان در برابر این نوع کلاهبرداری‌ها به انجام رسانده‌اند که از آن جمله می‌توان به تجمیع درگاه‌های پرداخت معتبر ذیل دامنه شاپرک ( https://shaparak.ir)، بکارگیری گواهی‌های امنیتی معتبر، ارائه رمز دوم پویا به مشتریان و رصد و پایش مستمر درگاه‌های پرداخت در فضای مجازی اشاره کرد.

به موازات اقدامات پیشگیرانه فوق، این بانک با همکاری بانک‌ها و موسسات اعتباری، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت و شرکت‌های تابعه خود با رصد شبکه‌های اجتماعی و بهره‌گیری از قابلیت‌های مراکز رصد و پایش درگاه‌های شبکه پرداخت کشور و نیز تعامل با نهادهایی نظیر دادستانی، پلیس فتا و مرکز ماهر اقدام به مسدودسازی تعداد زیادی سایت جعلی کرده است.

 

*** لزوم ارتقاء آگاهی عموم مشتریان بانک‌ها

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در پایان از مشتریان بانک‌ها و موسسات اعتباری که اقدام به انجام تراکنش‌های اینترنتی می‌کنند درخواست می‌شود ضمن توجه به اعتبار درگاه‌های مورد استفاده در فضای مجازی از رمز دوم پویا که توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری ارائه می‌شود استفاده کنند و انتظار می‌رود با اقدامات انجام شده در کنار ارتقاء آگاهی عموم مشتریان بانک‌ها زمینه کاهش اقدامات مجرمانه در فضای مجازی فراهم شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 6 =

کلید مقابل را فعال کنید